Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Wyoming znaleziono setki skamieniałych odcisków stóp starożytnych ssaków wielkości niedźwiedzia

Przez lata paleontolodzy i paleontolodzy spędzali czas na tworzeniu henny w Wyoming, skalistym obszarze liczącym 58 milionów lat w południowej części stanu, który zawiera bogactwo skamieniałości zwierząt morskich, takich jak amonity i różne formy starożytnego życia roślinnego. Mimo to w 2019 roku Anton i Rublowski natknęli się na coś nowego: ogromną odsłoniętą ścieżkę obejmującą tysiące lat, stanowiącą przybrzeżne miejsce przeznaczenia dla wielu starożytnych ssaków paleocenu.

Wróblewski, ichtiolog – ktoś, kto studiuje archeologię kopalną – powiedział na Uniwersytecie w Utah. Spojrzałem na nie i powiedziałem: „O święta krowa, to są ślady”.

Niektóre szlaki dla ssaków są białe dla wygody oczu. (Zdjęcie: Anton Wróblewski)

Analiza ścieżek jest Opublikowany Dziś w doniesieniach naukowych. Po szlakach wzdłuż niej Wróblewski stwierdził, że biegła ona około 1066,80 metrów wzdłuż klifu z piaskowca, czyli o około jedną trzecią dłuższą od wysokości Burdż Chalifa. Ślady były smugami o szerokości około 10 cali, wskazującymi, że należały do ​​zwierząt mniej więcej wielkości niedźwiedzi. W wykopaliskach archeologicznych małży i wieloszczetów (robaków morskich) znaleziono ślady stóp, potwierdzające, że nad brzegiem morza znajdowały się ociężałe ssaki. Te odciski zostały pozostawione, gdy zwierzęta przedostały się przez błotnisty brzeg jeziora lub zatoki, która zajmowała ten obszar. Jest to najstarszy przykład dużego ssaka żyjącego w środowisku morskim.

Sześćdziesiąt milionów lat temu Ziemia była kwitnącym miastem ssaków. Dinozaury zniknęły, pozostawiając futrzanym zwierzętom przestrzeń i bezpieczeństwo do wzrostu i rozmnażania. Wśród miejsc, które założyły te ciepłokrwiste istoty, był sklep, który stał się formacją Hanna. Zachodnie Stany Zjednoczone od milionów lat zajmują rozległe morze śródlądowe zamieszkane przez ogromną różnorodność stworzeń. Istnieją pewne kontrowersje co do tego, kiedy należy to zrobić Zachodni tor wodny śródlądowy Wycofał się, ale jest oczywiste, że niektóre wody morskie były nadal obecne w dzisiejszym Wyoming, kiedy te ssaki zdecydowały się przez nie przejść.

READ  Artemis rozpoczyna wyścig kosmiczny, aby wydobyć księżyc

Jeśli chodzi o to, kim byli twórcy torów, było ich naprawdę dwóch. (Stosunkowo) niewielkie skale czasowe między nimi są trudne do przeanalizowania, ale odciski dzieliły je dziesiątki tysięcy lat. Możliwe, że jeden gatunek został wykonany przez przypominającego hipopotama kopytnego zwanego koryfonikiem, według oceny Wróblewskiego, na podstawie wielkości i kształtu pięciopalczastego odcisku. Inne gatunki ssaków również były kopytne – „parzystokopytne”, ten sam układ, który obejmuje żubry, żyrafy i bydło, wśród innych współczesnych ssaków – ale ich tożsamość jest mniej pewna. Ślady te miały tylko cztery palce, czego paleontolodzy znaleźli w zapisie kopalnym dopiero kilka milionów lat po utworzeniu wykopalisk archeologicznych w Wyoming.

Rysunek pokazujący, jak zwierzęta szły przez to, co kiedyś było błotem, ale teraz w Wyoming wysoko i sucho.  (Zdjęcie: Anton Vrublowski)Rysunek pokazujący, jak zwierzęta szły przez to, co kiedyś było błotem, ale teraz w Wyoming wysoko i sucho. (Zdjęcie: Anton Vrublowski)

Dane molekularne wskazują, że te czteropalczaste zwierzęta ewoluowały w okresie kredy [145 to 66 million years ago]Ale skamieniałości ciał mówią, że pojawiły się one dopiero w eocenie [56 to 33.9 million years ago]Powiedział Wróblewski. – No cóż, mam skamieniałości czegoś z czterema palcami, które wyglądają jak parzystokopytne albo może stożkowate, między tymi dwoma datami wieku.

Naukowcy muszą przyjąć wiele założeń dotyczących historii życia, ponieważ tylko niewielka część roślin i zwierząt żyjących na Ziemi została pozostawiona przez skamieniałości. Kiedy coś takiego pojawia się i pokazuje, że niektóre z twoich przypuszczeń były poprawne, cóż, to musi być satysfakcjonujące.

Więcej: Dowiedz się o dzikich stworzeniach, które wędrowały po starożytnym Teksasie