Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Od złego do kości: Uniwersytet Hebrajski ujawnia wpływ fast foodów na rozwój układu kostnego dzieci

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie ustalił powiązania między ultra przetworzoną żywnością a niską jakością kości i odkrył szkodliwość tej żywności, zwłaszcza dla młodszych dzieci w wieku dojrzewania. Badanie, prowadzone przez profesora Efrata Monsonjo-Ornana i dr Jany Zaratsky z Wydziału Biochemii, Nauk o Żywności i Żywieniu na University College of Agriculture, zostało opublikowane w czasopiśmie Bone Research i jest pierwszym kompleksowym badaniem wpływu szeroko rozpowszechnionych dostępne produkty spożywcze na rozwój szkieletu.

Żywność ultra przetworzona – znana również jako fast food – to produkty spożywcze, które przechodzą wiele etapów przetwarzania i zawierają składniki niespożywcze. Jest popularny wśród konsumentów, ponieważ jest łatwo dostępny, stosunkowo niedrogi i gotowy do spożycia prosto z opakowania. Rosnące rozpowszechnienie tych produktów na całym świecie bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu otyłości i innych skutków psychicznych i metabolicznych u konsumentów w każdym wieku.

Niemowlęta jedzą niezdrowe jedzenie. Aż 70 procent ich kalorii pochodzi z ultra przetworzonej żywności. Podczas gdy wiele badań dotyczyło ogólnego negatywnego wpływu fast foodów, niewiele z nich skupiało się na jego bezpośrednim wpływie na rozwój dzieci, zwłaszcza małych dzieci.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Hebrajskim stanowi pierwszą kompleksową analizę wpływu tych pokarmów na wzrost szkieletu. W badaniu ankietowano gryzonie laboratoryjne, których szkielety znajdowały się w postembrionalnej fazie rozwojowej. Gryzonie narażone na ultraprzetworzoną żywność cierpiały na opóźnienia rozwojowe, co miało negatywny wpływ na ich wytrzymałość kości. W badaniu histologicznym naukowcy odkryli wysoki poziom nagromadzenia chrząstki w płytkach wzrostowych gryzoni, które są „siłą napędową” wzrostu kości. Po poddaniu ich dodatkowym testom komórek gryzoni, naukowcy odkryli, że profile genetyczne komórek chrząstki eksponowanych na fast food wykazywały cechy słabego wzrostu kości.

Zespół następnie starał się przeanalizować, jak określone nawyki żywieniowe mogą wpływać na wzrost kości i częstotliwość przyjmowania tego rodzaju pokarmu przez gryzonie. „Podzieliliśmy tygodniowe spożycie gryzoni – 30% pochodziło z diety„ kontrolowanej ”, a 70% z żywności ultra przetworzonej” – powiedział Monsonego-Ornan. Okazało się, że gryzonie doznały umiarkowanego uszkodzenia gęstości kości i było mniej oznak odkładania się chrząstki w płytkach wzrostowych. „Doszliśmy do wniosku, że nawet w zmniejszonych ilościach ultra przetworzona żywność może mieć wyraźny negatywny wpływ na wzrost szkieletu”.

READ  Zbadano rolę głębokowodnych drapieżników mikrobiologicznych w kominach hydrotermalnych

Wyniki te są kluczowe, ponieważ dzieci i nastolatki spożywają te produkty regularnie do tego stopnia, że ​​50 procent amerykańskich dzieci je codziennie śmieciowe jedzenie. Dodano Monsonego-Ornan. „Kiedy Carlos Monteiro, jeden z czołowych dietetyków na świecie, powiedział, że nie ma czegoś takiego jak zdrowa, wysoko przetworzona żywność, miał wyraźną rację. Nawet jeśli ograniczymy tłuszcze, azotany i inne znane szkodliwe substancje, żywność ta nadal szkodliwe cechy. Każda część ciała jest podatna na te uszkodzenia, a już na pewno te układy, które wciąż znajdują się w krytycznych stadiach rozwoju ”.

/ Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z pierwotnego założenia i może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany w celu zapewnienia przejrzystości, stylu i obszerności. Pełny pokaz Tutaj.