Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Odległe egzoplanety mogą być siedliskiem życia w „strefach końcowych”: badania

Odległe egzoplanety mogą być siedliskiem życia w „strefach końcowych”: badania

strefy terminatora, gwiazdy,strefy terminatora, gwiazdy,

Planety te mają stałą stronę dzienną i stałą stronę nocną i są szczególnie powszechne, ponieważ znajdują się wokół gwiazd, które stanowią około 70 procent gwiazd widocznych na nocnym niebie | Zdjęcie: Sarath Prabhav

Nowe badanie sugeruje, że „strefy terminatora” na odległych egzoplanetach lub regionach, w których „dzienna” strona planety styka się ze stroną „nocną”, mogą być siedliskiem życia pozaziemskiego.

Astronomowie z University of California, Irvine (UCI) w USA opisują terminator jako linię podziału między dzienną i nocną stroną planety, której jedna strona jest zawsze zwrócona w stronę swojej gwiazdy, a druga strona jest zawsze ciemna.

W badaniu powiedzieli, że regiony terminatora mogą istnieć w „właściwej” strefie temperatur między bardzo gorącym a bardzo zimnym.

Czytaj też: Teleskop kosmiczny ujawnił masywne galaktyki w pobliżu kosmicznego świtu

powiedziała Anna Lobo, doktor habilitowany na Wydziale Fizyki i Astronomii UCLA, która kierowała nową pracą opublikowaną w Dziennik astrofizyczny .

Można je znaleźć wokół gwiazd M-karłów

Lupo dodał, że takie planety są szczególnie powszechne, ponieważ znajdują się wokół gwiazd, które stanowią około 70 procent gwiazd widocznych na nocnym niebie – tak zwanych karłów typu M, które są stosunkowo ciemniejsze od naszego Słońca.

„Chcesz, aby planeta w słodkim miejscu z odpowiednią temperaturą miała wodę w stanie ciekłym” – powiedział Lupo, ponieważ, o ile wiedzą naukowcy, woda w stanie ciekłym jest niezbędnym składnikiem życia.

„To jest planeta, na której dzienna strona może być bardzo gorąca, znacznie przekraczająca warunki do zamieszkania, a nocna strona byłaby lodowata, potencjalnie pokryta lodem. Po nocnej stronie mogą znajdować się duże lodowce” – powiedział Lupo.

Według badań, Lobo wraz z Aomawą Shields, profesorem nadzwyczajnym fizyki i astronomii UCI, stworzyli model ostatecznego klimatu planetarnego za pomocą oprogramowania zwykle używanego do modelowania klimatu naszej planety, ale z pewnymi modyfikacjami, w tym spowolnieniem rotacji planet.

READ  Źródło bloku NT COVID-19 okłamało, tworząc | Przegląd północnych plaż

Przeczytaj także: Naukowcy badają interakcje mikrobiologiczne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Szukaj wody

Lobo dodał, że jednym z kluczy do tego odkrycia jest dokładne określenie typu planety strefy buforowej, która może zawierać wodę w stanie ciekłym.

Zespół odkrył, że gdyby planeta była w większości pokryta wodą, woda skierowana w stronę gwiazdy prawdopodobnie wyparowałaby i pokryłaby całą planetę grubą warstwą pary.

Ale jeśli jest ziemia, efekt ten nie powinien wystąpić.

„Anna udowodniła, że ​​jeśli na planecie jest dużo ziemi, scenariusz, który nazywamy zamieszkaniem w separacji, może istnieć znacznie łatwiej” – powiedział Shields.

„Ta dziwna nowa zdolność do zamieszkania wskazuje, że nasz zespół odkrywa, że ​​nie jest to już science fiction – Anna wykonała pracę, aby pokazać, że takie stany mogą być stabilne klimatycznie” – powiedział Shields.

Klimaty nadające się do zamieszkania?

Naukowcy uważają, że po raz pierwszy astronomowie byli w stanie wykazać, że takie planety mogą utrzymywać klimat nadający się do zamieszkania w tej strefie końcowej.

W przeszłości naukowcy badali głównie egzoplanety pokryte oceanami w poszukiwaniu nadających się do zamieszkania kandydatów.

Zobacz także: CERN Collider: O krok bliżej do rozszyfrowania praw wszechświata

Jednak to badanie może zwiększyć opcje, z których mają do wyboru astronomowie poszukujący życia.

„Staramy się zwrócić uwagę na planety o większej ilości wody, które chociaż nie mają wszechobecnych oceanów, mogą mieć jeziora lub inne mniejsze zbiorniki ciekłej wody, a te klimaty mogą być naprawdę bardzo obiecujące” – powiedział Lobo.

„Badanie tych egzotycznych warunków klimatycznych zwiększa nasze szanse na znalezienie i właściwą identyfikację planety nadającej się do zamieszkania w najbliższej przyszłości” – powiedział Lupo.

(z wejściem agencji)