Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ogromne fale pływowe dłuższe niż Słońce uderzają w odległą gwiazdę: ScienceAlert

Ogromne fale pływowe dłuższe niż Słońce uderzają w odległą gwiazdę: ScienceAlert

Jeśli chodzi o zjawiska głębokiego kosmosu, gigantyczne fale plazmy rozbijają się wokół układu gwiezdnego MACHO 80.7443.1718 – nazwanego tak Projekt MACHO które po raz pierwszy zauważyłem w latach 90. – naprawdę wymagało trochę pobicia.

MACHO 80.7443.1718 to tak zwana gwiazda pulsu, podwójny układ gwiazd, w którym dwie gwiazdy krążą wokół siebie w bardzo różnych odległościach między nimi. Otrzymują swoją nazwę od sposobu, w jaki pulsują jasnością, jak bicie serca Elektrokardiografia.

W tym systemie fale pływowe substancja hipertermiczna Toczy się obok większej gwiazdy — która ma około 35 mas Słońca — gdy mniejsza gwiazda zbliża się do niej, podczas niebiańskiego tańca, w którym biorą udział obie gwiazdy.

Ilustracja systemu rytmu serca. (Melissa Weiss/CfA)

A rozmiar tych fal, które stanowią około jednej piątej promienia większej gwiazdy, jest trudny do zgłębienia: fale mogą mieć około 4,3 miliona kilometrów (2,7 miliona mil) wysokości, czyli więcej niż trzy nasze Słońca ułożone na szczycie od siebie.

To rodzaj wydarzenia, które byłoby tematem filmu science fiction. Naukowcy pokazują w symulacji wideo, że w pewnych punktach te wznoszące się i opadające fale całkowicie otaczają gwiazdę drugorzędną.

„Każde zderzenie wysokich fal pływowych gwiazdy uwalnia wystarczającą ilość energii, aby rozbić całą naszą planetę kilkaset razy” On mówi Astrofizyk Morgan MacLeod z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Stanach Zjednoczonych. „To są naprawdę duże fale”.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.

MacLeod i jego kolega Abraham Loeb zostali przyciągnięci do MACHO 80.7443.1718 z powodu dużych fluktuacji jej jasności: zaobserwowali fluktuacje do 20 procent zamiast zwykłych 0,1 procent.

A model komputerowy Został stworzony, aby spróbować lepiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Masywne tsunami wytwarzane przez model pomagają wyjaśnić duże fluktuacje jasności pochodzące z układu gwiezdnego.

READ  NASA obwinia problemy z próbkowaniem Marsa o złe skały

Powstają w wyniku przyciągania i pchania grawitacji, gdy gwiazdy zbliżają się i oddalają od siebie, w podobny sposób, w jaki Księżyc generuje pływy na Ziemi. Naukowcy odkryli, że masowe uwalnianie energii z rozbijających się fal ma również wpływ na prędkość rotacji gwiazd.

Czegoś takiego nie widziano wcześniej na gwieździe, a naukowcy opisali ją jako gwiazdę „łamiącą serce”, a także gwiazdę bijącą serce, odnosząc się do gigantycznych fal rozbijających się o powierzchnię większego ciała.

„Ta łamiąca serce gwiazda może być pierwszą z rosnącej klasy obiektów astronomicznych” On mówi Macleod.

„Planujemy już szukać kolejnych gwiazd, które złamią serce, szukając świecących atmosfer wydzielanych przez załamujące się fale”.

Badania opublikowane w astronomia naturalna.