Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Ogromny upadek”: obawy o prawa Maorysów w związku z rewizją traktatu przez rząd Nowej Zelandii |  Nowa Zelandia

„Ogromny upadek”: obawy o prawa Maorysów w związku z rewizją traktatu przez rząd Nowej Zelandii | Nowa Zelandia

MPonad 180 lat po tym, jak przywódcy Maorysów zebrali się w pobliżu brzegów rzeki Waitangi, aby podpisać traktat, który stał się dokumentem założycielskim Nowej Zelandii, ich potomkowie obawiają się, że prawa przyznane im w tym porozumieniu zostaną zaatakowane.

Nowy rząd koalicyjny kraju, który został zaprzysiężony w tym tygodniu, oświadczył, że dokona przeglądu zasad Te Tiriti o Waitangi, czyli traktatu z Waitangi, który stoi na straży praw Maorysów, w tym prawa do samorządu.

„Dla nas jest to współczesna konfiskata naszych praw wynikających z traktatów, na którą ciężko zapracowali nasi przodkowie i o którą walczyli” – mówi Tukuruarangi Morgan, którego przodkowie zostali zabici przez siły brytyjskie podczas inwazji na Waikato w latach sześćdziesiątych XIX wieku.

Rząd – kierowany przez Christophera Luxona z Partii Narodowej i populistycznego przywódcę Pierwszej Nowej Zelandii Winstona Petersa oraz Davida Seymoura z Libertariańskiej Partii Pracy, który podziela stanowisko wicepremiera – ogłosił anulowanie lub przegląd co najmniej kilkunastu przepisów Maorysów polityki. Obejmuje to wycofywanie inicjatyw mających na celu poprawę wyników zdrowotnych Maorysów, Zatrzymaj politykę „opartą na rasie”.I Minimalizowanie języka maoryskiego Użyj go w służbie publicznej.

Planuje zlikwidować maoryski organ ds. zdrowia Te Aka y Ora, Ma na celu odwrócenie negatywnych skutków zdrowotnych MaorysówI Uchylić ustawodawstwo zapobiegające deportacji Maorysów Dzieci ze swoich rodzin.

Ogłaszając zmiany w piątek, premier Luxon powiedział, że wyborcy chcą, aby usługi były świadczone w oparciu o potrzeby, a nie rasę, co „wzmacnia demokrację” dla wszystkich Nowozelandczyków. Powiedział gazecie Gazeta: „Są pewne rzeczy, które potrzebujemy tylko odrobiny przywrócenia równowagi i odrobiny jasności”.

Krytycy twierdzą, że te posunięcia stanowią obrazę czterdziestu lat decyzji legislacyjnych, które stanowią podstawę współczesnej interpretacji Te Tiriti o Waitangi. Maoryscy przywódcy i eksperci prawni twierdzą, że rząd prawdopodobnie stanie przed wyzwaniami prawnymi w związku z uchyleniem niektórych przepisów.

READ  Twitter uruchamia subskrypcję za 8 USD z niebieskim czekiem po przejęciu Elona Muska

Morgan, przywódca Waikato Tainui i były pierwszy wicepremier Nowej Zelandii, opisuje tę politykę jako „antymaoryską”.

„Część naszego narodu jest poddawana wielkiemu atakowi i wszelkim zdobyczom, które przyniosły aktywizm w ciągu ostatnich 50 lat” – mówi.

Seymour wzywa do „krytycznej debaty”

Luxon zobowiązał się wraz z New Zealand First dokonać przeglądu, uchylić lub zmienić wszystkie odniesienia do zasad Traktatu w istniejącym prawodawstwie. Lider Law, Seymour, prowadził kampanię na rzecz położenia kresu współrządzeniu i „podziałowi rasowemu” i chciał zorganizowania referendum w sprawie traktatu. On Opisano wspólne zarządzanieAlbo Korona podejmująca decyzje w partnerstwie z Maorysami zgodnie z Te Tiriti, w imię „demontażu demokracji”.

Luxon, który w listopadzie Powiedział Radio New Zealand Referendum spowodowałoby „podziały i nieprzydatne” i nie doprowadziłoby do osiągnięcia zgody – ale koalicja poprze projekt ustawy o zasadach traktatowych, który ma na celu zastąpienie obecnych znaczeń własnymi interpretacjami, w celu wybrania komisji. Oznacza to debatę publiczną i możliwość zorganizowania referendum.

Lider prawa – stwierdził Newshub Doprowadzenie projektu ustawy do pierwszego czytania było „ogromnym postępem” i pozytywnym dla narodu.

Wszystko decydowano na zapleczu i w sądach; „Trybunał Waitangi i służba publiczna… To niezwykle ważna debata na temat tego, co nasz dokument założycielski oznacza dla nas w epoce nowożytnej, i musi się odbyć”.

Traktat jest porozumieniem osiągniętym w 1840 roku pomiędzy Brytyjczykami i Maorysami. Chociaż nie jest to dokument prawny, stanowi konstytucję Nowej Zelandii, a jej zasady – które obejmują prawo Maorysów do samostanowienia, czyli tenu rangatiratanga oraz ochronę interesów Maorysów – zostały włączone do ustawodawstwa. Zaczęło się to w latach siedemdziesiątych XX wieku wraz z utworzeniem Trybunału Waitangi, komisji śledczej badającej naruszenia traktatów przez Koronę.

Z badania przeprowadzonego przez Komisję Praw Człowieka wynika, że ​​w zeszłym tygodniu Ponad połowa Nowozelandczyków uważa, że ​​Te Tiriti dotyczy wszystkich mieszkańców krajuA 80% pragnie pełnej szacunku dyskusji na tematy rasowe.

READ  6 stycznia sąd nakłada surowe ograniczenia na dostęp śledczych do telefonu posła Perry'ego
Ludzie maszerują w Dzień Waitangi w lutym 2023 r. Zdjęcia: Fiona Goodall/Getty Images

Maoryska prawniczka i orędowniczka niepodległościowa Annette Sykes twierdzi, że te posunięcia są równoznaczne z nadmiernym wysiłkiem Korony. „Jaka psychologia kryje się za podważaniem tych rzeczy? To jest wypowiedzenie wojny prawom i interesom Maorysów. Jest to także atak na rdzeń naszego narodu”.

Debbie Ngarewa Packer, współprzewodnicząca Te Pati Māori, spodziewa się ostrej reakcji na politykę rządu wokół Te Tiriti, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jej partia zdobyła w wyborach w 2023 r. sześć mandatów, o cztery więcej niż w 2020 r., co stanowi najlepszy wynik wyborczy partii w historii.

„Pytanie brzmi, czy oni naprawdę wierzą, że Maorysi zostaną uciśnieni? Że będą w stanie nas uciszyć?”, mówi.

Te Pati Maorysi sprzeciwiają się teraz przysiędze, którą każdy poseł musi złożyć królowi, aby w przyszłym tygodniu złożyć przysięgę w parlamencie, twierdząc, że nie jest to równorzędne partnerstwo, ponieważ nie wspomniano w nim o Te Tiriti.

Rozwiązanie problemu nierówności

Łagodzenie przepisów zapewniających samostanowienie i chroniących prawa Maorysów mogłoby pogłębić istniejące nierówności.

Nowa Zelandia ma jeden z Mniej równe systemy edukacji W rozwiniętym świecie. Maoryskie dzieci są Pięć razy większe prawdopodobieństwo, że znajdą się pod opieką państwaI 67% więźniarek to Maoryski. Dowody międzynarodowe wskazują na prawo do samostanowienia Wyniki te można odwrócić„, mówi profesor Claire Charters z Uniwersytetu w Auckland.

„Nie można przyjąć uproszczonego podejścia, mówiącego, że traktując ludzi dokładnie w ten sam sposób, osiągnie się równość. Nieprawda. To priorytetowe traktowanie tych, którzy mają władzę” – mówi Charters, który jest także liderem praw Aborygenów w New Zealand Human Human Komisja Praw.

Istnieją plany „przywrócenia równowagi” w nowym programie nauczania historii, który zdaniem „Polityki” powoduje podziały. przedmioty edukacyjne, Został uruchomiony w 2022 roku za poprzedniego rząduwprowadził obowiązek uczenia się o Te Tiriti i wojnach nowozelandzkich.

READ  Populistyczna prawica przygotowuje się do zmiażdżenia szwajcarskich wyborów

Joanna Kidman, Te Hiringa Waka Victoria, profesor edukacji Maorysów na Uniwersytecie w Wellington, obawia się prób pisania historii na nowo.

„Wydaje się, że chcą innego rodzaju społeczeństwa i aby to zrobić, muszą zniszczyć fundament społeczeństwa, w którym żyjemy, czyli Te Tiriti. Następuje masowy upadek.