Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Opublikowano nowe dane dotyczące kobiet, które decydują się na samobadanie w kierunku raka szyjki macicy

Opublikowano nowe dane dotyczące kobiet, które decydują się na samobadanie w kierunku raka szyjki macicy

Australia ma stać się jednym z pierwszych krajów, które wyeliminują raka szyjki macicy do 2035 r. po opublikowaniu Krajowej strategii eliminacji raka szyjki macicy i zainwestowaniu 48,2 mln dolarów we wsparcie jej wdrożenia.

Obecnie w Australii każdego roku u około 800 kobiet diagnozuje się raka szyjki macicy, a około 70% tych przypadków występuje u kobiet, które nigdy nie poddały się badaniom przesiewowym lub nie poddały się temu badaniu.

Regularne badania przesiewowe to najlepszy sposób na ochronę, dlatego w lipcu 2022 r. rząd laburzystów rozszerzył opcje badań przesiewowych, oferując możliwość samodzielnego pobrania krwi wszystkim kobietom w wieku od 25 do 74 lat biorącym udział w badaniu przesiewowym szyjki macicy. Tradycyjne badanie Pap jest nadal dostępne dla kobiet, które preferują tę opcję; Jednak wiele osób uznało to za niewygodne i mogło uniknąć badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Nowe dane opublikowane w Dniu Świadomości HPV (4 marca) pokazują, że ponad 315 000 Australijek zebrało dane samodzielnie. Obecnie w ten sposób wykonuje się 27% wszystkich badań przesiewowych, co przed rozszerzeniem stanowiło zaledwie 1%.

Opcja samokontroli – zapewniająca większą prywatność i poufność – była szczególnie pozytywna w przypadku osób, które nigdy nie zostały poddane kontroli lub które spóźniły się na wizytę. W ubiegłym roku co trzeci gracz sprawdzający po raz pierwszy i 40% grających później zdecydował się na odbiór osobisty.

Na Terytorium Północnym poziom samorealizacji jest ponad dwukrotnie wyższy od średniej krajowej i wynosi 47%, podczas gdy w całym kraju starsze kobiety wyznaczają tempo – 34% kobiet w wieku 70–74 lat decyduje się na samorealizację.

Zastępca Ministra Zdrowia i Opieki nad Osobami Starszymi Jed Kearney powiedział: „Jako była pielęgniarka rozumiem, jak ważne jest zapewnienie kobietom spersonalizowanej i dostępnej opieki zdrowotnej. Te testy właśnie temu służą, są bardziej prywatne, bezpieczne kulturowo i dostępne dla kobiet z odległych obszarów .

READ  Anomalia Południowego Atlantyku: nad Ameryką Południową rośnie tajemniczy magnetyczny „krater”.

„Wzrost liczby testów na Terytorium Północnym i wśród Australijczyków z Pierwszego Narodu to historia wielkiego sukcesu. Przybliża nas do zlikwidowania luki w wskaźnikach przeprowadzania testów przez Pierwszych Narodów, abyśmy mogli zmniejszyć zapadalność na raka szyjki macicy w tych społecznościach.

„Te dane przypominają, że Australia jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszym krajem na świecie, który wyeliminuje raka szyjki macicy”.

Opcja samodzielnego odbioru jest dostępna wszędzie tam, gdzie przeprowadzane są badania przesiewowe szyjki macicy, w tym w przychodniach ogólnych, przychodniach zdrowia kobiet, rodzimych ośrodkach zdrowia i innych podmiotach świadczących opiekę zdrowotną.

Źródło obrazu: iStock.com/pepifoto