Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Osiem niesamowitych australijskich wysp i ich narodziny

Osiem niesamowitych australijskich wysp i ich narodziny

Według ostatnich obliczeń Australia liczyła imponujące 8222 wyspy.

Obejmują one zarówno te położone tuż przy lądzie, jak i te na Pacyfiku, Indyjskim i Południowym.

Ale jak powstały te wszystkie wyspy?

Geolog morski i ekspert w dziedzinie tektoniki płyt Maria Seaton z Uniwersytetu w Sydney twierdzi, że większość wysp na świecie powstała w wyniku podwodnych wulkanów.

W miarę gromadzenia się wybuchającej lawy tworzy się „góra podwodna”, która wznosi się do punktu, w którym ostatecznie wynurza się ponad fale, tworząc wyspę.

Wulkany — takie jak Big Ben widziany tutaj z kosmosu — utworzyły wiele australijskich wysp.(Dostawca: Jednostka Nauk o Ziemi i Teledetekcji, Agencja Kosmiczna NASA Johnson)

Proces ten może trwać dziesiątki milionów lat i równie powoli ciężar całej skały wulkanicznej powoduje, że wyspa opada z powrotem do oceanu.

Ale co w ogóle powoduje te wulkany? A co z wyspami, które nie są utworzone przez wulkany?

Od gorących punktów i zderzających się kontynentów po ruchome piaski i zmieniający się poziom mórz – zabieramy Cię na wycieczkę po ośmiu naszych wspaniałych wyspach, aby dowiedzieć się, jak się narodziły.

Lord Howe i Wyspy Norfolk

Około 600 kilometrów od wybrzeży Nowej Południowej Walii znajduje się popularna wyspa utworzona przez wulkan. Ostatnia erupcja nastąpiła 7 milionów lat temu.

Wyspa Lord Howe jest w rzeczywistości częścią łańcucha wulkanów, z których wszystkie są całkowicie zanurzone.

Dr Seaton twierdzi, że wyspa powstała, gdy kontynent australijski przesunął się nad „gorącym punktem” – chmurą niezwykle gorącego stopionego materiału pod skorupą ziemską.

Chmury zakrywają szczyt górski na wyspie.

Dwie góry Lorda Howe są domem dla lasów mglistych.(Dostawca: Bree Anna Brunjes)

Są to te same procesy, które ukształtowały Hawaje, gdzie wulkany są nadal aktywne.

Na wschodzie znajduje się wyspa Norfolk z okazałymi sosnami i fascynującą historią Polinezji i Europy, pełną skazańców i buntowników.

Był to produkt wygasłego już wulkanu i przez wiele lat uważano, że powstał w wyniku gorącego punktu, ale wyspa Norfolk jest nieco inna.

Zderzenie płyt tektonicznych może spowodować pęknięcie skorupy ziemskiej, powodując powstanie wulkanów, ale zdarza się to zwykle na obszarach stosunkowo blisko strefy „subdukcji” (gdzie jedna płyta tektoniczna wsuwa się pod drugą).

Z tego powodu zakłada się, że wulkany „śródlądowe”, takie jak wyspy Lord Howe i Norfolk, które znajdują się tysiące kilometrów od granicy płyt australijskich, musiały powstać z gorących punktów.

READ  Papież Franciszek rozważa przejście na emeryturę i przyznaje, że po podróży do Kanady musi zwolnić tempo

Jednak dr Seaton twierdzi, że wyspa Norfolk powstała inaczej niż wyspa Lord Howe.

Kiedy płyta Pacyfiku wsuwa się pod płytę australijską, zanurza zimną wodę i skały w gorącej, wznoszącej się magmie.

Na przestrzeni wieków zakłócało to krążenie magmy na duże odległości, Oddziaływanie na obszary oddalone od strefy subdukcji.

Doprowadził do powstania wulkanów w miejscach takich jak wyspa Norfolk, być może na obszarach, gdzie skorupa ziemska jest wcześniej osłabiona.

Bazaltowe kolumny na wyspie Norfolk

Te bazaltowe kolumny znalezione na wyspie Norfolk są wyraźnym dowodem jej wulkanicznej przeszłości.(Dostawca: Dietmar Müller)

Bożego Narodzenia i Wyspy Kokosowe (Keelinga).

Po drugiej stronie kraju, pomiędzy Australią Zachodnią a Sri Lanką, znajdują się Wyspa Bożego Narodzenia i Wyspy Kokosowe (Keelinga).

Dzięki bogatej mieszance kultur mają także ciekawą historię, która obejmuje waśnie między osadnikami kolonialnymi a ich haremami.

Jednak w przeciwieństwie do Norfolk i Lord Howe wyspy te znajdowały się stosunkowo blisko granic zderzających się płyt, które w ciągu dziesiątków milionów lat utworzyły rozległą „prowincję” gór podwodnych.

„Zajmuje obszar większy niż Nowa Południowa Walia” – mówi Tim O'Hara z Museums Victoria, który był głównym naukowcem podczas wyjazdu badawczego w ten obszar w 2021 r.

„Wysp mogło być wiele, ale zatonęły dawno temu” – mówi dr O'Hara.

Wyspa Bożego Narodzenia położona jest zaledwie kilkaset kilometrów od Indonezji i słynie z ośrodka detencyjnego dla imigrantów oraz niesamowitych rojów czerwonych krabów.

Eksperci twierdzą, że ta wyspa narodziła się już dwukrotnie.

Doktor O'Hara mówi, że po raz pierwszy doszło do erupcji gigantycznego, starożytnego wulkanu, który następnie spadł z powrotem do oceanu.

Statek i klify Wyspy Bożego Narodzenia widziane z drona

Wyspa Bożego Narodzenia wznosi się około 350 metrów nad poziomem morza.(CSIRO: Chris Bray)

Kilka milionów lat temu wyspa została wyniesiona wysoko z wody.

„Kontynent australijski opada pod kontynent euroazjatycki… a w miarę opadania ugina się” – mówi dr O'Hara.

„Wyspa Bożego Narodzenia opiera się na sprzączce. Kiedy ląduje, zostaje wyrzucona w powietrze”.

Płaski atol na Kokosowych Wyspach Keelinga

Wyspy Kokosowe (Keelinga) ledwo wznoszą się nad poziomem morza, ale znajdują się na górze podwodnej o wysokości 4 km.(Getty Images: współpracownik Auscape)

Podczas gdy Wyspa Bożego Narodzenia wznosi się na ponad 350 metrów, Wyspy Kokosowe (Keelinga) na wschodzie są płaskie jak naleśnik i pokryte palmami koralowymi i kokosowymi.

READ  Joe Biden mówi, że Facebook „zabija ludzi”, niosąc dezinformacje o koronawirusie

Wyspy te tworzą klasyczny okrągły atol, gdzie pierwotna wulkaniczna wyspa tonie pod falami, pozostawiając za sobą rafy koralowe.

Wyspy Heard i Macquarie