Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ospa małp: czas się martwić lub zignorować?

Jeśli nadal cierpisz na pandemię COVID, przykro mi, ale jest inny wirus, który musisz kontrolować. Tym razem jest to ospa małp i jest około 80 potwierdzonych przypadków w 11 krajach, na które normalnie nie można by się spodziewać zachorowania.

Co się dzieje? Czy nadszedł czas, aby się martwić, czy jesteśmy zbyt podekscytowani, że właśnie przeżyliśmy Covid?

Postawmy sprawę jasno: to nie jest kolejny Covid i nie dzieli nas kilka dni od zablokowania, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się małpiej ospy.

Jest to jednak niezwykła i bezprecedensowa epidemia małpiej ospy. Naukowcy specjalizujący się w tej chorobie zostali całkowicie zaskoczeni i zawsze jest to źródłem niepokoju, gdy wirus zmienia swoje zachowanie.

Jak dotąd ospa małp była bardzo przewidywalna.

Naturalnym siedliskiem wirusa są dzikie zwierzęta, które w rzeczywistości uważa się za gryzonie, a nie małpy. Ktoś w lasach deszczowych Afryki Zachodniej i Środkowej wchodzi w kontakt z zarażonym stworzeniem, a wirus jest przenoszony między gatunkami. Na ich skórze pojawia się wysypka, która sączy się, a następnie tworzy strupy. Wirus znajduje się teraz poza swoim zwykłym domem i ma trudności z rozprzestrzenianiem się, więc potrzebuje bliskiego, długoterminowego kontaktu, aby kontynuować. Dlatego epidemie są zwykle małe i same się wypalają.

Niewielka liczba przypadków pojawiła się już wcześniej w innych częściach świata, ale wszystkie można natychmiast powiązać z osobą podróżującą do dotkniętego kraju i zabierającą ją do domu.

Tak już nie jest.

• Po raz pierwszy wirusa wykryto u osób, które nie mają wyraźnego kontaktu z Afryką Zachodnią i Środkową

• Nie jest jasne, kogo odbierają ludzie

• Ospa małp rozprzestrzenia się podczas czynności seksualnych ze zmianami w większości przypadków na genitaliach i okolicy

• Wiele osób dotkniętych chorobą to młodzi mężczyźni homoseksualni i biseksualni

READ  Caunes-Minervois. Natychmiastowe uruchomienie przestrzeni w klasztorze benedyktynów

„Jesteśmy w bardzo nowej sytuacji i jest to zarówno niespodzianka, jak i obawa” – powiedział profesor Sir Peter Horby, dyrektor Instytutu Epidemiologii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Mówiąc, że to „nie COVID-Two”, powiedział, że „musimy działać”, aby uniemożliwić wirusowi zdobycie przyczółka, ponieważ jest to „coś, czego naprawdę chcemy uniknąć”.

Dr Hugh Adler, który leczył pacjentów z małpią ospą, zgadza się: „To nie jest wzór, który widzieliśmy wcześniej – to niespodzianka”.

co się dzieje?

Wiemy, że ta epidemia jest inna, ale nie wiemy dlaczego.

Istnieją dwie szerokie możliwości — wirus się zmienił lub stary wirus znalazł się we właściwym miejscu we właściwym czasie do rozwoju.

Ospa małp jest wirusem DNA, więc nie mutuje tak szybko, jak COVID czy grypa. Bardzo wczesna analiza genetyczna wskazuje, że obecne przypadki są ściśle związane z formami wirusa zaobserwowanymi w 2018 i 2019 roku. Jest zbyt wcześnie, aby mieć pewność, ale obecnie nie ma dowodów na to, że jest to nowy zmutowany wariant. Ale wirus nie musi się zmieniać, aby skorzystać z okazji, o czym dowiedzieliśmy się z nieoczekiwanie dużych epidemii wirusa Ebola i Zika w ostatniej dekadzie.

„Zawsze myśleliśmy, że łatwo jest powstrzymać ebolę, aż tak się nie stało” – powiedział profesor Adam Kucharski z London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Nie jest jasne, dlaczego mężczyźni homoseksualni i biseksualni są nieproporcjonalnie dotknięci. Czy zachowania seksualne ułatwiają rozprzestrzenianie się? Czy to tylko przypadek? Czy społeczeństwo jest bardziej świadome i kontrolowane w zakresie zdrowia seksualnego?

Łatwiej też może się rozprzestrzenić małpa ospa. Masowe szczepienia przeciwko ospie prawdziwej w przeszłości dawały starszym pokoleniom pewną ochronę przed blisko spokrewnioną ospą małp.

„Możliwe, że przenosi się skuteczniej niż w erze ospy, ale nie widzimy niczego, co mogłoby sugerować, że może się rozprzestrzeniać” – powiedział dr Adler, który wciąż spodziewa się wybuchu epidemii. Zrozumienie, jak rozpoczęła się epidemia, pomoże przewidzieć, co będzie dalej.

READ  Astronomowie widzą czarną dziurę połykającą gwiazdę neutronową

Wiemy, że widzimy tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ stany, które zostaną złapane, nie pasują do schludnego obrazu tej osoby przekazanego tej osobie itp. Zamiast tego wiele stanów wydaje się nieistotnych, więc brakuje linków w ciąg, który się pojawia Rozprzestrzeniają się w Europie i poza nią.

Masowe wydarzenie, które miało miejsce niedawno, podczas którego duża liczba ludzi zebrała się i zachorowała na małpią ospę w tym samym miejscu, co festiwal, a następnie przetransportowała ją do różnych krajów, może wyjaśnić obecną sytuację.

Alternatywnym wyjaśnieniem zakażenia wielu niespokrewnionych osób jest to, że wirus krążył już niezauważony przez jakiś czas i wiele osób jest w to zaangażowanych.

Tak czy inaczej, możemy spodziewać się, że będziemy znajdować więcej przypadków.

„Nie sądzę, aby opinia publiczna musiała być zaniepokojona w tym momencie, ale nie sądzę, że zrozumieliśmy to wszystko i nie mamy nad tym żadnej kontroli” – powiedział profesor Jamie Whitworth z The Londyńska Szkoła w Londynie. Higiena i medycyna tropikalna.

Pamiętaj jednak, że nie jesteśmy w takiej samej sytuacji, jak w przypadku COVID.

Ospa małp jest raczej dobrze znanym wirusem niż nowym wirusem, a mamy już szczepionki i terapie. Często jest łagodny, chociaż może być bardziej poważny u małych dzieci, kobiet w ciąży i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Ale rozprzestrzenia się wolniej niż COVID, a charakterystyczna, bolesna wysypka sprawia, że ​​trudniej ją przeoczyć niż kaszel, który może być czymkolwiek. Ułatwia to znalezienie osób, które mogą być zarażone, i zaszczepienie osób zagrożonych zakażeniem.

Jednak dyrektor regionalny WHO na Europę, Hans Kluge, ostrzegł, że „wchodząc w sezon letni… z masowymi zgromadzeniami, festiwalami i imprezami, obawiam się, że transmisja może przyspieszyć”.