Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 188 dniu inwazji | Ukraina

 • Ołeksij Aristowiczstarszy doradca prezydenta UkrainyOpisał kontratak jako „powolny, zaplanowany proces miażdżenia wroga”.W aktualizacji opublikowanej na swoim oficjalnym koncie w Telegramie Aristovich powiedział: „Nie walczymy o ostentację i wybitne frazy jako wróg. Walczymy o sprawę. To wymaga czasu i wysiłku. Więc bądź cierpliwy.”

 • Siły kijowskie przedarły się przez rosyjską obronę na kilku odcinkach linii frontu w pobliżu miasta Chersoń, twierdził jeden ze starszych doradców Zełenskiego. Oleksiy Aristovich powiedział, że siły ukraińskie bombardują również promy w regionie Chersoniu, które Moskwa wykorzystuje do zaopatrywania okupowanych przez Rosję ziem na zachodnim brzegu Dniepru. Osobne ukraińskie źródło wojskowe poinformowało CNN, że jego siły odbiły cztery wsie w pobliżu miasta Chersoń po przełamaniu linii frontu w trzech miejscach, których głównym celem był Chersoń. Cytowano źródło, które mówiło, że operacja rozpoczęła się ciężkim bombardowaniem pozycji rosyjskich i tylnych, zmuszając ich do ucieczki.

 • Według brytyjskiego wywiadu siły ukraińskie nasiliły ostrzał artyleryjski na południu. Kilka brygad ukraińskich sił zbrojnych zwiększyło ostrzał artyleryjski w sektorach frontowych w południowej Ukrainie w poniedziałek, podało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim najnowszym raporcie. Ukraińskie precyzyjne uderzenia dalekiego zasięgu również nadal zakłócają rosyjskie zaopatrzenie.

 • Ostrzał ukraińskich pocisków opuścił okupowane przez Rosję miasto Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim bez wody i elektryczności.Poinformowali rosyjską agencję prasową (RIA) urzędnicy samorządu lokalnego wyznaczeni przez Rosję. Miasto położone jest na wschód od Chersoniu.

 • W poniedziałek wieczorem do Kijowa przybył zespół inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ W drodze do energetyki jądrowej Zaporoże Fabryka Na południu Ukrainy. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział, że zespół odwiedzi fabrykę od środy do soboty. „Musimy chronić bezpieczeństwo największego obiektu jądrowego na Ukrainie iw Europie” – napisał Grossi na Twitterze. Rakiety i pociski często trafiają w okolice elektrowni i pobliskich miast, budząc obawy, że misja nadal będzie w poważnym niebezpieczeństwie. Kreml powiedział, że misja MAEA jest „niezbędna”, ale wykluczył ewakuację miejsca.

  READ  W niektórych częściach Nowej Zelandii ogłoszono stan wyjątkowy, gdy spadły ulewne deszcze, a powodzie nawiedziły Wyspę Południową kraju
 • Niemcy i Francja wydały wspólne ostrzeżenie przed zakazem wiz turystycznych dla Rosjan, twierdząc, że taki ruch byłby odwrotny do zamierzonego, według Reutersa. Rozłam w sprawie wiz turystycznych będzie centralnym punktem spotkania ministrów spraw zagranicznych bloku w Pradze we wtorek i środę, gdzie omówią, jakie inne kroki mogą podjąć, by ukarać Rosję za jej sześciomiesięczną inwazję. Ukraina. Spotkający się w Pradze ministrowie obrony prawdopodobnie zgodzą się co do zasady na najmniej kontrowersyjny krok, jakim jest organizowanie wspólnych wojskowych misji szkoleniowych dla sił ukraińskich.

 • Rosyjski Gazprom poinformował Engie, że zmniejszy dostawy gazu Francuskie przedsiębiorstwo powiedziało, że z powodu sporu między dwiema stronami o kontrakty, zwiększając obawy o dostawy energii.

 • Co najmniej cztery osoby zginęły, a cztery zostały ranne w rosyjskim bombardowaniu miasta Charków– powiedział gubernator dystryktu. „W wyniku bombardowania centralnej części Charkowa co najmniej 4 osoby zginęły, a 4 inne zostały ranne” – powiedział Oleh Synehubov w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

 • Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że ministrowie obrony UE mają utorować drogę do utworzenia misji szkoleniowej UE dla sił ukraińskich. Reuters poinformował, że Borrell powiedział: „Sytuacja w terenie jest nadal bardzo zła. Ukraina potrzebuje naszego wsparcia, a my nadal będziemy zapewniać wsparcie. Myślę, że musimy uzyskać ogólne i kompleksowe porozumienie polityczne (w sprawie misji szkoleniowej) dzisiaj… Mam nadzieję, że dostaniemy polityczne zielone światło dla tej misji.”

 • Rosja stanęła w obliczu „wielu niepowodzeń” z irańskimi dronami, które nabyła w tym miesiącu z Teheranu, aby użyć ich w wojnie z nią. UkrainaWedług wysokiego rangą urzędnika w administracji USA. Urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Stany Zjednoczone zrozumiały, że Rosja otrzymała drony Muhajir Series 6 i widziała je przez kilka dni w tym miesiącu. Według Reutera, urzędnik powiedział, że prawdopodobnie była to część rosyjskiego planu zakupu setek tych pojazdów.

  READ  Kobieta prawie pozbyła się diamentów o wartości ponad 3 miliony dolarów
 • Gubernator okręgu poinformował w Telegramie, że w Doniecku siły rosyjskie zabiły dwie osoby i zraniły cztery inne. Pavlo Kirilenko powiedział, że dwie osoby zginęły w Rozdolnym i Pevnishny.

 • Rosja walczy o znalezienie większej liczby żołnierzy do walki na Ukrainie Rozszerzył starania o pobór do wojska, znosząc ograniczenia wiekowe i korzystając z więzień. „Zaobserwowano, że wielu z tych nowych rekrutów jest starszych, nieodpowiednich i niewyszkolonych” – powiedział dziennikarzom przedstawiciel Pentagonu. Prezydent Rosji Władimir Putin zadekretował w zeszłym tygodniu zwiększenie swojej armii o około 10% do 1,15 miliona żołnierzy od stycznia przyszłego roku.