Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w dniu 196 inwazji |  Ukraina

Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w dniu 196 inwazji | Ukraina

  • Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do Strefa zdemilitaryzowana wokół ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu. Sekretarz generalny Antonio Guterres wezwał do wycofania się okupacyjnych sił rosyjskich i zgody sił ukraińskich na niedziałanie. Powiedział: „Musi być zapewniona umowa o zdemilitaryzowanym obwodzie”. „W szczególności obejmowałoby to zobowiązanie sił rosyjskich do wycofania personelu i sprzętu wojskowego z tego obwodu oraz zobowiązanie sił ukraińskich do niedziałania”. „Jeśli się rozbroimy, Ukraińcy natychmiast zaczną interweniować i wszystko zniszczą” – powiedział dziennikarzom ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia przed posiedzeniem Rady.

  • Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ poinformowała, że ​​jej eksperci stwierdzili rozległe uszkodzenia elektrowni w raporcie przedłożonym Radzie Bezpieczeństwa ONZ we wtorek. Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział, że jego zespół bacznie obserwował bombardowanie w pobliżu elektrowni i potwierdził obecność rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego. Raport wykazał również, że ukraińscy pracownicy pracowali pod stałą presją i presją, ponieważ istniało zwiększone ryzyko błędów ludzkich. „Igramy z ogniem i może wydarzyć się coś bardzo katastrofalnego” – powiedział Grossi.

  • Na wschodniej i północno-wschodniej Ukrainie trwa „równoległy” kontratak A także na Południu, twierdził starszy doradca prezydenta. „Posuwamy się do przodu i naciskamy wzdłuż prawie całej linii frontu” – powiedział Oleksiy Aristovich w Telegramie późnym wieczorem we wtorek. „W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się klęski armii rosyjskiej w obwodzie chersońskim na zachodnim brzegu Dniepru i znacznego natarcia sił zbrojnych Ukrainy na wschodzie”.

  • Główni zachodni sojusznicy Ukrainy Nie jesteś zarejestrowany, aby utworzyć sąd Aby spróbować rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jego bliskiego kręgu za zbrodnia agresjiA Chęć pozostawienia przestrzeni dla przyszłych stosunków z Rosją, zdaniem wysokich rangą ukraińskich urzędników. „To wielka polityka. Z jednej strony kraje otwarcie potępiają agresję, ale z drugiej wkładają stopę w zamykanie drzwi w stosunkach z Rosją, aby nie zamykały się one do końca” – powiedział wiceszef Andriej Smirnow. Administracji Prezydenta Ukrainy. Dla dyplomatycznych manewrów… porozumienia z Rosją nie są warte papieru, który jest na nich napisany.”

  • Administracja prezydenta USA Joe Bidena odrzuciła apele Ukrainy o określenie Rosji jako „państwowego sponsora terroryzmu”, Mówiąc to miałoby „niezamierzone konsekwencje” dla Ukrainy i świata. Sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre powiedziała, że ​​wyznaczenie to utrudni dostarczanie pomocy na Ukrainę lub uniemożliwi grupom pomocowym i firmom udział w porozumieniu wynegocjowanym przez ONZ i Turcję na wysyłkę zboża z zablokowanych ukraińskich portów.

  • Biden i nowo mianowana premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zobowiązali się do partnerstwa przeciwko Rosji I pokazać swoje „nieprzerwane poparcie dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją” po rozmowie telefonicznej we wtorek. Rzecznik Downing Street powiedział, że Truss powtórzyła ukraińskiemu przywódcy, że ma jej pełne poparcie i że Ukraina może liczyć na długoterminową pomoc Wielkiej Brytanii”, podczas gdy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że uważa, że ​​obaj przywódcy „będą w stanie zbudować głęboka i produktywna relacja”.

READ  Matka posiadająca 800 tatuaży poprosiła ją o opuszczenie kościoła

Reuters i The Associated Press przyczyniły się do powstania tego raportu