Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Oto sankcje, jakie USA mogłyby nałożyć na Rosję, gdyby zaatakowała Ukrainę

Rozważane są opcje finansowe mające na celu ukaranie prezydenta Władimira Putina w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, od szerokich po ostre osobiste.

Publicznie Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy obiecali uderzyć finansowo Rosję jak nigdy dotąd, jeśli Putin wepchnie swoją armię na Ukrainę.

Na stole znajdują się różne środki, od odcięcia Rosji dolara amerykańskiego i międzynarodowej bankowości po sankcje wobec byłego gimnastyczka olimpijskiego, który był rzekomo partnerem Putina.

Przywódcy podali jednak opinii publicznej kilka trudnych szczegółów, twierdząc, że najlepiej jest pozostawić Putina w niepewności.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotyka się z prezydentem Joe Biden
Stany Zjednoczone i Europa ostrzegły, że jeśli Rosja wyśle ​​wojska na Ukrainę, pociągną za sobą konsekwencje.(AFP: Patrick Simansky)

Po tygodniach negocjacji wcale nie jest jasne, czy istnieje konsensus co do tego, jakie sankcje można nałożyć i co może do nich doprowadzić.

Poniżej znajdują się niektóre z rozważanych środków finansowych.

Zemsta Swifta

Dla USA i ich europejskich sojuszników wykluczenie Rosji z systemu finansowego SWIFT, który przesyła pieniądze z jednego banku do drugiego na całym świecie, byłoby jednym z najtrudniejszych kroków finansowych, jakie mogliby podjąć, szkodząc rosyjskiej gospodarce zarówno natychmiast, jak i na dłuższą metę .

Posunięcie to może odciąć Rosję od większości międzynarodowych transakcji finansowych, w tym międzynarodowych zysków z wydobycia ropy i gazu, które łącznie stanowią ponad 40 procent dochodów kraju.

Ogólny widok wieżowców Moskiewskiego Międzynarodowego Centrum Biznesu
Odizolowanie Rosji od systemu finansowego SWIFT może sparaliżować jej gospodarkę.(Reuters: Anton Waganow)

Sojusznicy po obu stronach Atlantyku rozważali również opcję SWIFT w 2014 r., kiedy Rosja dokonała inwazji i aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego i poparła siły separatystyczne we wschodniej Ukrainie.

Rosja oświadczyła wówczas, że usunięcie go z systemu Swift byłoby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny.