Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy wariant Omicron BA.2: Co wiadomo o „ukrytym” szczepie COVID?

Naukowcy i urzędnicy ds. zdrowia na całym świecie mają na oku Potomek wariantu Omicron, który został znaleziony w co najmniej 40 krajach, łącznie z Stany Zjednoczone Ameryki.

Ta wersja Korona wirusNaukowcy, nazwani BA.2, są powszechnie uważani za bardziej tajnych niż oryginalna wersja Omicron, ponieważ pewne cechy genetyczne utrudniają jej wykrycie.

Niektórzy naukowcy obawiają się, że może być również bardziej zaraźliwy.

Ale mówią, że jest wiele rzeczy, o których jeszcze nie wiedzą, w tym, czy lepiej unikać szczepień, czy powodować poważniejsze choroby.

Gdzie się rozprzestrzenił?

Od połowy listopada ponad trzydzieści krajów przesłało prawie 15 000 sekwencji genetycznych z BA.2 do GISAID, globalnej platformy do udostępniania danych dotyczących koronawirusa.

„Do tej pory nie widzieliśmy, aby zaczął przynosić zyski” w Stanach Zjednoczonych, powiedział dr Wesley Long, patolog z Houston Methodist w Teksasie, który zidentyfikował trzy przypadki BA.2.

Wydaje się, że Entamoeba histolytica występuje częściej w Azji i Europie.

Według Statens Serum Institute, podlegającego duńskiemu Ministerstwu Zdrowia, w Danii było to 45 procent wszystkich przypadków COVID-19 w połowie stycznia, w porównaniu z 20 procent dwa tygodnie temu.

Co wiadomo o tej wersji wirusa?

BA.2 zawiera wiele mutacji. Około 20 z nich jest wspólnych w białku kolczastym, które wybija zewnętrzną część wirusa, z oryginalnym Omicronem. Ale ma też dodatkowe zmiany genetyczne, których nie widzieliśmy w pierwotnej wersji.

Nie jest jasne, jak ważne są te mutacje, szczególnie w populacji, która napotkała oryginalny Omicron, powiedział dr Jeremy Le Pen, wirusolog z University of Massachusetts School of Medicine.

Obecnie oryginalne wersje, znane jako BA.1 i BA.2, są podzbiorami Omicron.

Ale światowi liderzy zdrowia mogliby nadać mu nazwę specjalną grecką literą, gdyby uznano to za „inny rodzaj obaw” na całym świecie.

READ  Podróżni z Wielkiej Brytanii do Francji muszą stawić czoła surowszym przepisom, aby spowolnić wariant COVID-19 Omicron
Naukowcy i urzędnicy ds. zdrowia na całym świecie wypatrują potomka wariantu Omicron. obraz pliku. kredyt: Mateusz Hatcher/Obrazy Getty

Szybkie rozprzestrzenianie się BA.2 w niektórych miejscach budzi obawy, że może się rozprzestrzenić.

„Mamy pewne wskazówki, że może być zaraźliwy lub może trochę bardziej zaraźliwy niż (oryginalny) Omicron, ponieważ może z nim konkurować w niektórych obszarach” – powiedział Long. „Ale niekoniecznie wiemy, dlaczego tak jest”.

Wstępna analiza przeprowadzona przez naukowców z Danii nie wykazuje różnic w hospitalizacji w przypadku BA.2 w porównaniu z oryginalnym Omicronem.

Naukowcy wciąż badają, jak zaraźliwa jest ta wersja i jak skuteczne są przeciwko niej obecne szczepionki. Nie jest również jasne, jak dobrze zadziałają zabiegi.

Obraz wirusa koronowego
BA.2 nie zawiera mutacji Omicron, która może być wykorzystana do łatwego odróżnienia go od Delta. kredyt: Agencja Ochrony Środowiska

Lekarze nie mają też pewności, czy osoba, która już nabawiła się COVID-19 wywołanego przez Omicron, może zostać ponownie zarażona przez BA.BA.2.

Dwie wersje Omicron mają wystarczająco dużo wspólnego, że infekcja oryginalną mutacją prawdopodobnie „zapewni ochronę przed BA.2”, powiedział dr Daniel Koretzkes, ekspert ds. chorób zakaźnych w Brigham and Women’s Hospital.

Powiedział, że naukowcy przeprowadziliby testy, aby sprawdzić, czy przeciwciała z pierwotnej infekcji omikronowej „są w stanie zneutralizować BA.2 w laboratorium, a następnie ekstrapolować stamtąd”.

Jak zainteresowane są agencje zdrowia?

Światowa Organizacja Zdrowia generalnie klasyfikuje Omicron jako niepokojący wariant, jego najniebezpieczniejszą klasyfikację dla mutacji koronawirusa, ale nie charakteryzuje BA.2 własnym oznaczeniem.

Jednak biorąc pod uwagę jego wzrost w niektórych krajach, agencja twierdzi, że dochodzenia w sprawie BA.2 „powinny być priorytetem”.

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. kredyt: Christopher Black/AP

Tymczasem brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia sklasyfikowała BA.2 jako „zmienną w trakcie dochodzenia”, powołując się na rosnące liczby stwierdzone w Wielkiej Brytanii i na świecie.

Jednak oryginalny Omicron nadal dominuje w Wielkiej Brytanii

Dlaczego tak trudno to wykryć?

Oryginalna wersja Omicron zawierała specyficzne cechy genetyczne, które umożliwiły urzędnikom służby zdrowia szybkie odróżnienie go od Delta za pomocą specyficznego testu PCR ze względu na tak zwaną „niepowodzenie genetycznego celu S”.

BA.2 nie ma tej samej cechy genetycznej. Long powiedział, że podczas testów BA.2 wygląda jak Delta.

„Nie chodzi o to, że test go nie wykrywa; po prostu powiedział, że nie wygląda jak Omicron.

„Nie rób wrażenia, że ​​„incognito Omicron” oznacza, że ​​nie możemy go wykryć. Wszystkie testy PCR nadal mogą to wykryć”.

Co powinieneś zrobić, aby się chronić?

Lekarze zalecają te same środki ostrożności, które podejmują przez cały czas: zaszczep się, postępuj zgodnie z wytycznymi zdrowia publicznego dotyczącymi noszenia masek, unikaj tłumów i zostań w domu, gdy jesteś chory.

„Szczepionki nadal zapewniają dobrą ochronę przed ciężkimi chorobami, hospitalizacją i śmiercią” – powiedział Long.

„Nawet jeśli wcześniej chorowałeś na COVID 19 – miałeś naturalną infekcję – ochrona przed szczepionką jest wciąż silniejsza, trwa dłużej i faktycznie… działa dobrze u osób, które były wcześniej zakażone”.

Osoby stojące w kolejce na stronie testowej COVID-19.
Osoby stojące w kolejce na stronie testowej COVID-19. kredyt: Joel Carrett/AAPIMAGE

Najnowsze wydanie jest kolejnym przypomnieniem, że pandemia jeszcze się nie skończyła.

„Wszyscy chcielibyśmy, żeby to się skończyło”, powiedział Long, „ale dopóki świat nie zostanie zaszczepiony, będziemy narażeni na ryzyko pojawienia się nowych wariantów”.