Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Papież z zadowoleniem przyjmuje wizytę Mongolii i kieruje do Chin przesłanie „jedności i pokoju”.

Papież z zadowoleniem przyjmuje wizytę Mongolii i kieruje do Chin przesłanie „jedności i pokoju”.

Trwająca do poniedziałku podróż 86-letniego papieża do kraju z większością buddyjską jest gestem wsparcia dla małej wspólnoty katolików liczącej około 1400 osób, ale jest także strategicznym posunięciem mającym na celu poprawę stosunków Watykanu z Pekinem i Moskwą .

Franciszek przybył w piątek rano czasu lokalnego po dziewięciogodzinnym locie z Rzymu, a po przylocie został powitany przez szereg mongolskiej gwardii honorowej w tradycyjnych niebieskich, czerwonych i żółtych strojach, a także ministra spraw zagranicznych Patmunkha Batsetsega.

Następnie Papież udał się do domu biskupa Giorgio Marengo, najmłodszego kardynała kościoła, gdzie dzieci machały flagami mongolskimi i watykańskimi oraz skandowały „Niech żyje papież!”

Czekając na papieża, miejscowe dzieci śpiewały piosenki o „mongolskim szczęściu”, a słowa brzmiały: „Mongolia jest pełna wolności, pokoju, radości i świetlanej przyszłości”.

Siostra Alith Evangelista powiedziała AFP, że ona i jej siostry zakonne poczuły się „bardzo szczęśliwe i błogosławione, mogąc powitać papieża w tym kraju”.

Dodała: „Mongolia jest krajem niechrześcijańskim, a większość jego mieszkańców to buddyści i szamani, ale Papież jest tutaj, aby promować pokój i komunikację między wszystkimi ludźmi”.

„Jestem bardzo podekscytowany przyjazdem tak światowej osoby jak on do Mongolii, co zdarza się rzadko” – powiedział Khijijargal Darisorin, wolontariuszka w kościele św. Tomasza.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy go poznać osobiście, co jest dla nas rzadkością.”

To druga podróż papieża Franciszka do regionu w ciągu roku, po podróży, którą odbył we wrześniu do Kazachstanu, podczas której podkreślił geopolityczne znaczenie tego wrażliwego regionu.

– „Boskie błogosławieństwa” –

Papież powiedział reporterom na pokładzie papieskiego samolotu, że rozległa i słabo zaludniona Mongolia to kraj, który „można zrozumieć zmysłami”.

Kiedy dziennikarz zapytał go, czy sprawia mu trudność dyplomacja, papież odpowiedział: „Czasami potrzebne jest poczucie humoru”.

Wizyta ta, 43. podróż Franciszka w ciągu dekady jego urzędowania na stanowisku głowy Kościoła katolickiego, jest również ważna dla utrzymania otwartych drzwi do poprawy stosunków Watykanu z Pekinem i Moskwą, które nie wystosowały jeszcze zaproszenia do papieża.

READ  Tinder ujawnia, że ​​samotni milenialsi powinni umawiać się z osobami, dla których zdrowie psychiczne jest priorytetem

W zeszłym roku Stolica Apostolska odnowiła kontrowersyjne porozumienie z Chinami w drażliwej kwestii mianowania biskupów, a Franciszek starał się pośredniczyć w zakończeniu wojny na Ukrainie z Rosją.

Gdy samolot przeleciał przez chińską przestrzeń powietrzną, papież, zgodnie ze zwyczajem, wysłał telegram do prezydenta Xi Jinpinga, przekazując „pozdrowienia i najlepsze życzenia” dla niego i narodu chińskiego.

„Zapewniam o modlitwie o pomyślność narodu i modlę się za was wszystkich o Boże błogosławieństwo jedności i pokoju” – napisał.

Pekin oświadczył, że zależy mu na „zwiększeniu wzajemnego zaufania” z Watykanem i że słowa papieża „odzwierciedlają przyjaźń i dobrą wiarę”.

Nie ma oficjalnych stosunków między Chinami a Stolicą Apostolską.

Partia Komunistyczna w Pekinie jest oficjalnie ateistyczna i sprawuje ścisłą kontrolę nad wszystkimi uznanymi instytucjami religijnymi, w tym nad weryfikacją kazań i wyborem biskupów.

Franciszek przez lata prowadził wysiłki na rzecz budowania więzi z Pekinem, a w 2018 r. Stolica Apostolska osiągnęła tajne porozumienie umożliwiające obu stronom wypowiadanie się w sprawie mianowania biskupów w Chinach. W październiku umowa została przedłużona na dwa lata.

– Test wytrzymałości –

Podróż będzie także sprawdzianem hartu ducha papieża, który nadal dużo podróżuje pomimo operacji przepukliny w czerwcu i bólu kolana, który zmusił go do poruszania się na wózku inwalidzkim.

Po dniu odpoczynku papieski program sobotniej podróży obejmuje ceremonię powitalną, spotkania z prezydent Ukhną Churelsukh i premierem Luvsanamsrayem Uyunem Erdenem oraz pierwsze przemówienie przed władzami, dyplomatami i członkami społeczeństwa obywatelskiego.

Papież jezuita ma spotkać się ze wspólnotą katolicką, która składa się z 25 księży i ​​33 zakonnic, z których tylko dwie są Mongołami, w późniejszą sobotę w katedrze Świętych Piotra i Pawła. Jej okrągła misa przypomina „gir”, tradycyjne mieszkanie mongolskich nomadów.

W niedzielnym programie spotkanie międzywyznaniowe i msza św. na nowo wybudowanej hali hokejowej.

Według Watykanu we mszy mają uczestniczyć pielgrzymi z krajów sąsiednich, m.in. z Rosji, Chin, Korei Południowej, Tajlandii, Wietnamu, Kazachstanu, Kirgistanu i Azerbejdżanu.

READ  W zderzeniu w powietrzu zginęło trzech ukraińskich pilotów

ams-oho/ssy