Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pedro Castillo apeluje o jedność po ostatecznym mianowaniu kolejnego prezydenta Peru | Peru

Pedro Castillo, wiejski nauczyciel, który został praktykantem politycznym, został zwycięzcą wyborów prezydenckich w Peru po najdłuższych wyborach w kraju od 40 lat.

W swoich pierwszych komentarzach jako wybrany prezydent wezwał do jedności narodowej. „Proszę o wysiłek i poświęcenie w walce o to, by ten kraj był sprawiedliwy i suwerenny” – powiedział.

Castillo, którego zwolennikami byli biedni i wiejscy mieszkańcy Peru, pokonał prawicowego polityka Keiko Fujimoriego zaledwie 44 000 głosów. Władze wyborcze podały ostateczny oficjalny wynik w poniedziałek podczas transmitowanej w telewizji ceremonii, ponad miesiąc po drugiej turze wyborów w tym południowoamerykańskim kraju.

Materiał telewizyjny z poniedziałkowej nocy pokazał kibiców Castillo wychodzących na ulice, skandujących „Tak, możemy”.

Castillo ma objąć urząd 28 lipca na pięcioletnią kadencję jako lider drugiego co do wielkości kraju produkującego miedź na świecie.

Castillo, 51-letni były nauczyciel i syn chłopów, obiecał przeredagować konstytucję i podnieść podatki dla firm wydobywczych, ale w ostatnich tygodniach złagodził swój ton i zasugerował bardziej umiarkowane i przyjazne rynkowi podejście.

Używając ołówka wielkości trzciny cukrowej, symbolu swojej partii „Peru Libre”, Castillo spopularyzował powiedzenie „Nigdy więcej biedy w bogatym kraju”. Gospodarka Peru została zmiażdżona przez pandemię koronawirusa, zwiększając poziom ubóstwa do prawie jednej trzeciej populacji i niszcząc zyski osiągnięte w ciągu dekady.

Brak publicznej służby zdrowia przyczynił się do kryzysu pandemicznego w kraju, powodując jeden z najwyższych na świecie współczynników zgonów na mieszkańca. . Castillo obiecał wykorzystać dochody sektora wydobywczego do poprawy usług publicznych, w tym edukacji i zdrowia, których niedociągnięcia zostały uwidocznione przez pandemię. .

Zwolennicy Pedro Castillo świętowali w poniedziałek wieczorem jego proklamację jako wybranego prezydenta Peru w Limie. Zdjęcie: Paolo Aguilar/EPA

„Ci, którzy nie mają samochodu, powinni mieć co najmniej jeden rower”, powiedział 51-letni Castillo w wywiadzie dla Associated Press w połowie kwietnia w swoim domu w Anguilla, trzecim najbiedniejszym regionie Peru.

Historycy twierdzą, że był pierwszym chłopem, który został prezydentem Peru, gdzie rdzenni mieszkańcy zawsze otrzymywali jak dotąd najgorsze z niedoskonałych usług publicznych, mimo że naród przechwalał się, że w pierwszych dwóch dekadach tego stulecia jest gwiazdą gospodarki Ameryki Łacińskiej.

„Nie ma przypadków, aby ktoś niezwiązany z elitami zawodowymi, wojskowymi lub ekonomicznymi został prezydentem” – powiedziała Cecilia Mendes, peruwiański historyk i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.

Setki ludzi z różnych regionów koczowało przez ponad miesiąc przed sądem wyborczym w stolicy, Limie, czekając na ogłoszenie Castillo. Maruja Inquilla, aktywistka ekologiczna, która przybyła z miasteczka niedaleko Titicaca, powiedziała, że ​​wielu nie należy do partii Castillo, ale ufaj mu, bo „nie będzie tak, jak inni politycy, którzy nie dotrzymują obietnic i nie bronią biednych. ” .

Wcześniej prawicowa kandydatka na prezydenta Fujimori przyznała, że ​​jest skazana na porażkę w zeszłomiesięcznych wyborach, ale oskarżyła Castillo o „nielegalne” zwycięstwo i obiecała zebrać swoich zwolenników.

Fujimori powiedziała w poniedziałek, że jest prawnie zobowiązana do uznania oficjalnych wyników wyborów. Uznam wyniki, ponieważ to prawo i konstytucja, których przysiągłem bronić, je egzekwuje. – Prawda i tak wyjdzie na jaw – powiedziała.

Konserwatywna peruwiańska kandydatka na prezydenta Keiko Fujimori została odrzucona po apelach o zmianę wyników wyborów w poniedziałek.
Konserwatywna peruwiańska kandydatka na prezydenta Keiko Fujimori została odrzucona po apelach o zmianę wyników wyborów w poniedziałek. Fot.: Sebastian Castaneda/Reuters

Oficjalny wynik został opóźniony z powodu próśb Fujimori o złomowanie niektórych kart do głosowania Oskarżenia o oszustwa, pomimo niewielkiej ilości dowodów. Władze wyborcze Peru odrzuciły niedawne apele konserwatywnego Fujimoriego i córki uwięzionego byłego prezydenta Alberto Fujimoriego.

„Ukradli nam tysiące głosów” – stwierdził Fujimori na konferencji prasowej. Organizacja Państw Amerykańskich, Unia Europejska i Wielka Brytania stwierdziły, że wybory były uczciwe. Stany Zjednoczone określiły wybory jako „demokratyczny model” dla regionu.

W obliczu zbliżającej się nominacji Castillo na prezydenta-elekta, Fujimori wezwała swoich zwolenników do pokojowego protestu. Powiedziała: „Mamy prawo działać… ale w sposób pokojowy i w ramach prawa”.

Z Associated Press i Reuters

READ  Rasistowskie naloty: Nowa Zelandia przeprasza mieszkańców wysp Pacyfiku | wiadomości imigracyjne