Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pożary lasów szaleją w Jakucji na Syberii, zagrażając elektrowni i zakłócając transport

Rosyjskie samoloty rzucały chmury, by zrzucić deszcz na ogromne pożary szalejące w regionie Jakucji na Syberii, które rozprzestrzeniły się w jednym miejscu niebezpiecznie blisko elektrowni wodnej.

Pożary wybuchły w całej Rosji podczas fali upałów, przedzierając się przez ponad 1,5 miliona hektarów ziemi w Jakucji, najbardziej dotkniętym regionie.

Urzędnicy poprosili ludzi, aby pod koniec tygodnia pozostawali w pomieszczeniach i zamykali okna z powodu dymu.

Stolica regionu Jakuck, jedno z najzimniejszych miast na Ziemi, musiała zawiesić loty na swoim lotnisku z powodu słabej widoczności, a transport został zakłócony na rzece Lena, która przepływa przez Syberię.

Pożary wybuchają na terenach leśnych Rosji co roku, ale w ostatnich latach stały się bardziej intensywne w związku z niezwykle wysokimi temperaturami w północnej syberyjskiej tundrze.

Sama Jakucja jest ogarnięta falą upałów.

Strażak próbujący ugasić ścianę płomieni
Tysiące strażaków walczy z pożarami.(

Reuters: Roman Kotokov

)

W ciągu niecałych dwóch miesięcy pożary na tym obszarze uwolniły około 150 megaton ekwiwalentu dwutlenku węgla – blisko roczne emisje paliw kopalnych Wenezueli w 2017 r., według Copernicus Atmospheric Monitoring Service (CAMS), będącej częścią programu monitorowania Unii Europejskiej.

W poniedziałek amfibia Beriev Be-200 z innego regionu Syberii dołączył do ogromnych wysiłków, aby powstrzymać pożar, w którym na ziemi uczestniczyło ponad 2000 strażaków.

Przez ciemny las widać pomarańczową mgłę
Ponad 100 pożarów wymknęło się spod kontroli.(

Reuters: Roman Kotokov

)

Dodała, że ​​strażacy szczególnie zadbali o opanowanie jednego pożaru obejmującego 41 300 hektarów.

„Z rzeki Vilyoy istnieje naturalna bariera wodna, ale pożar jest potencjalnie niebezpieczny dla… elektrowni wodnej Svetlenskaya” – powiedziała.

W odległych rejonach kraju nadal paliły się małe pożary.

Reuters

READ  Zawieszenie broni w Kirgistanie i Tadżykistanie kończy starcia graniczne, w których zginęło 49 osób