Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pekin i Stany Zjednoczone naciskają na Wietnam, aby „wspierał zwycięzcę” w bitwie na Morzu Południowochińskim

Wietnam walczył w wojnie z Chinami, ale nie jest przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Teraz oboje próbują przekonać Wietnam do „poparcia zwycięzcy” i zadecydowania o przyszłości Morza Południowochińskiego.

Jest to jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, który przeciwstawił się Pekinowi, przeciwstawiając się wszystkiemu, od Huawei i chińskiej tamy na rzece Mekong po prawa do połowów i eksploracji u wybrzeży.

Pomimo „maksymalnych wysiłków dyplomatycznych” Waszyngtonu – w tym wizyt doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego i sekretarza stanu – Hanoi pozostaje niezłomne w swojej determinacji, by pozostać „bezstronnym”.

Nie przeszkodziło to jednak, aby 97-milionowy kraj komunistyczny stał się ogniskiem rywalizacji między mocarstwami.

Związane z: Koniec stabilności: eskalacja konfrontacji z Chinami

Jest najbliższym sąsiadem Chin na Morzu Południowochińskim – najbardziej spornym regionie świata.

Chociaż chińskie wojsko może być w dużym stopniu przestarzałe, Wietnam od czasu krótkiej, ale brutalnej wojny w 1979 roku stale buduje frontową obronę wyspy.

To sprawia, że ​​Hanoi jest regionalną potęgą.

To sprawia, że ​​jest to niezbędna „przeszkoda”, jeśli Pekin zamierza pod względem militarnym dochodzić swoich rozległych żądań.

Ale jeśli niespokojni sąsiedzi osiągną jakąś formę „wzajemnie korzystnego” rozwiązania, równowaga sił w regionie może zostać nieodwracalnie zachwiana w Chinach.

Sąsiedzi się martwią

W kwietniu ubiegłego roku chiński statek straży przybrzeżnej zatopił wietnamską łódź rybacką w pobliżu spornych wysp Paracel. Chiński statek badawczy został wysłany do wyłącznej strefy ekonomicznej Wietnamu. Pekin wydał własny dekret dla nowych okręgów administracyjnych dotyczących łowisk, które Hanoi uważa za własne.

Związane z: „Kurczak”: niebezpieczne spotkanie na morzu

Następnie, w styczniu tego roku, podczas wizyty chińskiego ministra spraw zagranicznych na wysokim szczeblu po krajach ASEAN wyraźnie zaniedbano Wietnam.

Wietnam nie jest niewinnym obserwatorem. Podobnie jak Chiny, twierdzi, że „tradycyjne” łowiska są dalej od swoich wybrzeży, ale w przeciwieństwie do Chin, twierdzą, że chcą rozstrzygać takie spory zgodnie z międzynarodowym prawem mórz. Ale ich floty rybackie – podobnie jak chińskie floty rybackie – walczą.

READ  Australia Omicron Aktualizacja COVID: Kraj znosi zakaz podróżowania do RPA po pojawieniu się alternatywy w innym miejscu na świecie

Wietnamska woda do użytku domowego jest nadmiernie eksploatowana. Rybacy podróżują coraz dalej – przekraczając chińskie wody wokół wyspy Hainan i wpychając się głębiej na terytorium Malezji.

W zeszłym roku malezyjskie władze aresztowały około 141 wietnamskich rybaków. W zeszłym miesiącu Wietnam i Malezja zawarły porozumienie w sprawie wzajemnego bezpieczeństwa morskiego w celu zwalczania nielegalnych połowów i intensyfikacji wspólnych działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Ale Wietnam wyciągnął kartkę z chińskiej księgi, tworząc swoją „milicję myśliwską” w celu „ochrony suwerenności i rozwoju gospodarczego”.

Aktor niechętny

W 2019 roku dowódca amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku po raz pierwszy odwiedził Wietnam. Następnie, gdy koronawirus rozpoczął szybki marsz dookoła świata, USS Theodore Roosevelt i jego eskorty zacumowali w zeszłym roku w wietnamskim mieście Danang.

Nie chodzi tylko o poprawę stosunków między Hanoi i Waszyngtonem po wojnie w Wietnamie.

Ponieważ międzynarodowe napięcia w Azji Południowo-Wschodniej zbliżają się do punktu wrzenia, cicho określone stanowisko Wietnamu może być kluczem do równowagi sił.

Stany Zjednoczone chciały zacieśnić więzi wojskowe.

Dwukrotnie zaprosił Małą Wietnamską Marynarkę Wojenną do udziału w RIMPAC. Przekazał także część dla Straży Przybrzeżnej, aby zwiększyć możliwości policji w Hanoi.

Ale Wietnam wykazuje niewielkie zainteresowanie wyborem obu stron.

Związane z: „Izolacja”: Chiny chwalą się zbliżającą się wojną

„ Chociaż dostrojenie Wietnamu jest dość przewidywalne, niemniej jest rozczarowujące dla Waszyngtonu i powinno złagodzić amerykańskie oceny tego, jak chętne jest Hanoi do odegrania roli w amerykańskiej strategii dla Indo-Pacyfiku, aby utrzymać region wolny i otwarte ”, analityk ds. obrony Derek Grossman z Fundacji napisał RAND„ z chińskiego przymusu ”.

Pomimo powtarzających się prowokacji Wietnam pozostał niezłomny.

W proteście wysłała swoich dyplomatów do Pekinu, wyrażając odmienne poglądy w kontrolowanych przez państwo mediach i oficjalnie wyrażając swoje obawy za pośrednictwem Lokalnej Rady Państw – ASEAN.

Następnie, w czerwcu ubiegłego roku, Wietnam poprowadził szczyt ASEAN do wydania oświadczenia wzywającego Chiny do pełnego przestrzegania Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

READ  Obawy o kryzys pułapu zadłużenia USA nasiliły się w obliczu złych prognoz dotyczących kredytów mieszkaniowych

Ale nadzieje Zachodu, że to wskazywało, że Wietnam był wreszcie gotowy do wyboru między obiema stronami, szybko się ulotniły.

Trzy „nie”

Kiedy ówczesny sekretarz obrony USA James Mattis odwiedził Wietnam w 2018 r., Ogłosił oba kraje „podobnie myślącymi partnerami”. Ale od tego czasu stosunki nie rozwinęły się znacząco.

Nie jest to zaskakujące, powiedział Grossman. „Odkąd Związek Radziecki porzucił sojusz z Wietnamem, aby naprawić stosunki z Chinami w 1986 r., Hanoi od dziesięcioleci jest niezłomne, aby uniknąć powtórzenia błędu sprzymierzania się jednego mocarstwa z drugim”.

Wietnam sformalizował to stanowisko w 1998 roku, kiedy przyjął politykę „trzech nie”: żadnych sojuszy wojskowych, żadnego sojuszu państw przeciwko innemu i żadnych zagranicznych baz wojskowych na wietnamskiej ziemi.

Nie jest to łatwa polityka do wdrożenia.

Grossman zauważył, że „niedawne naleganie Chin na Wietnam… prawdopodobnie zmusiło wietnamskich przywódców do zrewidowania ich„ bojowych ”opcji przeciwko Chinom.

Dodał jednak, że prawdopodobnie nie wymagałoby to współpracy wojskowej lub straży przybrzeżnej.

Waszyngton powinien oczekiwać, że Wietnam będzie nadal szukał równowagi między sąsiednimi Chinami, które mają nad sobą gospodarczą i militarną przewagę, a Stanami Zjednoczonymi, które mogą pomóc zrównoważyć chińską potęgę. Ale jak dotąd Hanoi zasadniczo nie chce ryzykować „współpracy” z Pekinem poprzez ustanowienie bliższych więzi bezpieczeństwa z Waszyngtonem.

Jimmy Seidel jest niezależnym pisarzem Osadź tweeta