Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pełnia księżyca we wrześniu: jak złapać ostatni superksiężyc w 2023 roku

Pełnia księżyca we wrześniu: jak złapać ostatni superksiężyc w 2023 roku

Pełnia Księżyca wzejdzie 29 września, oznaczając czwarty i ostatni superksiężyc w 2023 roku.

Wrześniowa pełnia księżyca osiągnie szczytowe oświetlenie w piątek o 19:57 (AEST), ale według przewidywań będzie w pełni oświetlony aż do sobotniego poranka. NASA.

Najlepszym sposobem dla obserwatorów nieba na obserwację Księżyca w żniwach jest udanie się do miejsca z dobrym widokiem na wschód, wolnym od zanieczyszczeń świetlnych.

Oglądaj najnowsze wiadomości i streamuj za darmo na 7plus >>

Wiele osób kojarzy Księżyc w żniwach z kolorem pomarańczowym, gdy zaczyna wschodzić, ale to samo można powiedzieć o wszystkich pełniach księżyca.

Kolor ten wynika z grubości atmosfery ziemskiej w pobliżu horyzontu, która jest większa niż wtedy, gdy Księżyc jest w pełni nad naszymi głowami, według Ziemia Niebo.

Definicje superksiężyca mogą być różne, ale termin ten ogólnie odnosi się do księżyca w pełni, który znajduje się bliżej Ziemi niż zwykle i dlatego wydaje się większy i jaśniejszy na nocnym niebie.

To będzie księżyc Odległość od Ziemi wynosi 361 867 kilometrówokoło 22 604 km bliżej niż średnia odległość.

Najbliższy superksiężyc w roku miał miejsce 30 sierpnia, kiedy Księżyc znajdował się zaledwie 357 200 kilometrów od Ziemi.

Według nas wrześniowa pełnia księżyca będzie o około 5 procent większa i o 13 procent jaśniejsza niż średnia pełnia księżyca NASA.

Niektórzy astronomowie twierdzą, że zjawisko to występuje, gdy Księżyc znajduje się w odległości 90 procent perygeum, czyli najbliższego zbliżenia się do Ziemi na orbicie.

Wrześniowa pełnia Harvest Moon, ostatni superksiężyc w roku, będzie najjaśniejszy w Australii o 19:57. kredyt: Obrazy Getty’ego

Nazwa Harvest Moon nawiązuje do pory zbiorów, ponieważ wydarzenie to przypada na początek jesieni, czyli równonoc jesienną na półkuli północnej, która w tym roku przypadła 23 września.

READ  Astronomowie odkryli, jaka może być najodleglejsza jak dotąd galaktyka

Zazwyczaj o tej porze roku wiele plonów osiąga szczyt na półkuli północnej, a jasny księżyc pomagał rolnikom pracować do wieczora, aby zebrać plony przed pierwszymi przymrozkami – twierdzi. Almanach starego rolnika.

Inne tytuły na wrześniową pełnię księżyca Różne rdzenne plemiona W Ameryce Północnej są to Księżyc Kukurydzy Abenaki, Księżyc Brązowych Liści Lakota i Jesienny Księżyc Passamaquoddy.

Według Science Daily inne tradycje obchodzone w tym czasie to koreański festiwal Chuseok i japoński buddyjski festiwal Higan, które również świętują przodków. Muzea Królewskie w Greenwich.

Wiele planet jest obecnie widocznych na nocnym niebie w piątkowy wieczór i sobotni poranek Towarzystwo Planetarne.

Złocisty Saturn i jasny Jowisz wschodzą na wschodzie i pojawiają się wysoko w późnych godzinach, podczas gdy Wenus (jeden z najjaśniejszych obiektów widocznych na nocnym niebie) wschodzi przed świtem. Tymczasem Merkury tańczy nisko nad wschodnim horyzontem przed świtem.

W tym roku orbita Księżyca była bliżej Ziemi, co nadało superksiężycowi większy wygląd.