Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Penny Wong leci na Samoa i Tonga po wizycie chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi

Penny Wong leci na Samoa i Tonga po wizycie chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi

Benny Wong powróci na Pacyfik, aby dotrzymać kroku postępom dyplomatycznym Chin, lecąc na Samoa i Tonga zaledwie kilka dni po tym, jak najwyższy wysłannik Pekinu podpisał nowe umowy z państwami wyspiarskimi.

Sekretarz stanu została zaprzysiężona 24 maja i za dziewięć dni wyrusza w swoją drugą podróż nad Ocean Spokojny. Okres ten był naznaczony wizytą chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi w pięciu krajach, dziesiątkami umów dwustronnych i nieudaną próbą zabezpieczenia porozumienia w zakresie bezpieczeństwa i handlu z 10 krajami Pacyfiku.

Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Australii Wang Yi i Benny Wong walczą o wpływy na Pacyfiku.przypisane mu:Obrazy AFP/Getty

Przed środowym nocnym lotem Wong powiedziała, że ​​Australia rozumie, że bezpieczeństwo Pacyfiku „jest obowiązkiem rodziny Pacyfiku, której Australia jest częścią”.

„Rozumiemy, że musimy pracować razem, jak nigdy dotąd, dla dobra naszych ludzi i przyszłych pokoleń” – powiedziała.

Wizyta chińskiego ministra spraw zagranicznych na Samoa w weekend obejmowała negocjacje w sprawie zmian klimatycznych, ożywienia pandemicznego i szkolenia policji. We wtorek w Tonga Wang przydzielił chińskie zasoby agencjom zarządzania katastrofami, laboratorium policyjnemu i sprzętowi do kontroli celnej – zwiększając koncentrację Pekinu na priorytetach humanitarnych i bezpieczeństwa. Wang był w Vanuatu w środę. Chiny Podejdź do Vanuatu w 2018 r., aby zbudować bazę wojskowąAle środowe dyskusje nie zostały jeszcze upublicznione.

Wang powiedział, że zarzuty, jakoby Chiny planowały zwiększenie swojej obecności wojskowej na wyspach Pacyfiku, były „całkowicie fałszywymi informacjami”. Wyciekły projekt umowy o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona w kwietniu ujawnił plany, aby Chiny były w stanie odnowić statki i chronić chińskie inwestycje siłą, jeśli to konieczne.

„Chiny nie mają zamiaru z nikim konkurować, nie mówiąc już o rywalizacji o interesy geopolityczne lub tworzenie tak zwanej strefy wpływów” – powiedział Wang we wtorek w Nuku’alofa, stolicy Tonga.

READ  Chińskie sądy rozstrzygają spory handlowe w Hongkongu na mocy nowego prawa Chiny

Jednak Pekin uśpił niektóre kraje wyspiarskie Pacyfiku, w tym Niue i Samoa, próbując zawrzeć porozumienie w całym regionie bez wystarczającej ilości czasu na konsultacje. Przywódcy Pacyfiku odrzucili Porozumienie o Bezpieczeństwie i Handlu, ponieważ nie byli w stanie osiągnąć konsensusu, zmuszając Pekin do pospiesznego opracowania stanowiska, które pozbyło się odniesień do policji, bezpieczeństwa danych i wolnego handlu.