Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Peter Dutton mówi, że gniew Macrona z powodu umowy o atomowy okręt podwodny związany z wyborami we Francji Polityka australijska

Peter Dutton mówi, że nieustanne wyrazy gniewu ze strony francuskiego prezydenta: Emmanuel MacronMoże to być związane ze zbliżającymi się wyborami krajowymi w tym europejskim kraju, a nie anulowaniem kontraktu na okręt podwodny o wartości 90 miliardów dolarów.

Australijski minister obrony powiedział Nine Rozmowa w czwartek wieczorem Między Macronem a premierem Australii Scottem Morrisonem był „producentem”. Rozmowa była pierwszym spotkaniem obu przywódców od czasu odsłonięcia porozumienia Aukus, które pogorszyło stosunki dyplomatyczne między Canberrą a Paryżem.

W piątek rano minister obrony powiedział, że jego rząd zrozumiał frustrację Macrona. Ale Dutton zasugerował również, że francuski prezydent może grać na wewnętrznej wrażliwości politycznej. „Patrzcie, nie zapominajcie też, że we Francji odbyły się wybory w kwietniu przyszłego roku” – powiedział.

Tak więc politycy i wybory to zawsze ciekawa mieszanka. Myślę więc, że gdy przejdziemy przez to w przyszłym roku, mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować kroki w celu normalizacji relacji, ale taka jest obecnie sytuacja”.

Francja powiedziała, że ​​została „zdradzona”, „pchnięta nożem w plecy” i „oszukana” w związku z decyzją Australii o porzuceniu wspieranego przez Francję projektu okrętu podwodnego o wartości do 90 miliardów dolarów (48 miliardów funtów).

Podczas rozmowy telefonicznej z Morrisonem w czwartek wieczorem Macron powiedział premierowi Australii, że anulowanie wielomiliardowego kontraktu na okręt podwodny „złamało relację zaufania” i powiedział, że Canberra powinna zaproponować „konkretne środki” w celu naprawienia dyplomatycznego rozłamu.

Według rozmowy odczytanej przez francuski rząd, Macron zachęcał również Morrisona do przyjęcia bardziej ambitnej polityki klimatycznej. W najbardziej ambitnej polityce powinno znaleźć się zobowiązanie do „wstrzymania produkcji i zużycia węgla na poziomie krajowym i za granicą”.

Morrison jest w drodze na szczyt G20 w Rzymie, który będzie koncentrował się głównie na zmianach klimatycznych, a następnie na policjant 26 Szczyt w Glasgow, na którym wielu światowych przywódców podejmie bardziej ambitne zobowiązania klimatyczne w ciągu dekady do 2030 roku.

Urzędnicy twierdzą, że nie ustalono jeszcze daty dwustronnego spotkania między Morrisonem i Macronem. Ale obaj przywódcy spotkają się w Rzymie i Glasgow.

Oprócz luzu z Francji, Okos Porozumienie rozgniewało Indonezję i Malezję. Sąsiedzi Australii obawiają się, że porozumienie przyspiesza wyścig zbrojeń w regionie Indo-Pacyfiku. Morrison spotka się z prezydentem Indonezji Joko Widodo na marginesie szczytu G20.

Dutton ujawnił później w piątek, że okręt podwodny Royal Navy o napędzie atomowym odwiedza Perth, „demonstrując silne partnerstwo morskie, które istnieje między Australią a Wielką Brytanią”.

Klasa Bystra przybyła w piątek – po ćwiczeniach w Indo-Pacyfiku – „aby zapewnić załodze krótką chwilę wytchnienia”. „Firma okrętowa przeprowadziła 14-dniowy okres kwarantanny przed wejściem do Australii” – powiedział minister obrony w oświadczeniu.

Morrison spotka się w sobotę z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, prezydentem Korei Moon Jae-inem, premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem i dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala.

Australijski zapis rozmowy Morrisona z Macronem w czwartek wieczorem nie wspomina o francuskiej kampanii węglowej – stanowisko to podzieliłoby wiele krajów europejskich.

Powiedziała, że ​​Morrison „skorzystał z okazji, aby poinformować prezydenta Australii o zobowiązaniu się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku”.

Zgodnie z projektem komunikatu G-20 Uzyskane przez ReutersW Rzymie przywódcy zebrani w Rzymie pracują nad wydaniem oświadczenia na zakończenie szczytu w ten weekend, które potwierdzałoby zobowiązanie do „stopniowego wycofywania i racjonalizacji” dotacji na paliwa kopalne do 2025 r. i zmniejszenia mocy przerobowych węgla.

Projekt oświadczenia mówi, że przywódcy „zrobią wszystko, co w ich mocy”, aby uniknąć nieustannego budowania nowych elektrowni węglowych. Ale dodaje zdanie: „Biorąc pod uwagę warunki krajowe”.

Morrison spotka się z zaciekłym sprzeciwem obywateli, jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek istotne zobowiązania do wycofania paliw kopalnych. Zgodnie z projektem oświadczenia G-20, przywódcy pracują nad zobowiązaniem do zakończenia publicznego finansowania morskich elektrowni węglowych do końca tego roku i dążą do „w znacznym stopniu zdekarbonizowanego” systemu energetycznego w 2030 roku.

Istnieje również projekt sformułowania dotyczący metanu. Kraje G20 zobowiązują się do „znacznego” ograniczenia emisji metanu do 2030 r. Jednak ten termin jest w tekście niepewny.

Zapisz się, aby każdego ranka otrzymywać e-mail z najważniejszymi wiadomościami z Guardian Australia

Przed wyjazdem do Rzymu w czwartek wieczorem Morrison, przywódca obywatelski i wicepremier, Barnaby JoyceTwierdził, że jego partia zapewniła wykluczenie emisji metanu ze zwierząt hodowlanych podczas niedawnych negocjacji w sprawie rządowego celu zerowego netto na 2050 r. – twierdzenie odrzucone przez premiera.

Jednak Australia zdecydowała się nie uczestniczyć w Global Pledge on Metan – zobowiązaniu do zmniejszenia emisji metanu o 30% do 2030 r., które zostanie ogłoszone podczas szczytu klimatycznego Cop26 w przyszłym tygodniu. Australia jest jednym z największych światowych producentów gazu, a produkcja gazu powoduje znaczne emisje metanu.

Australijski minister ds. energii i redukcji emisji, Angus Taylor, mówi, że będzie Wykorzystaj jego czas na Cop26 Aby przekonać swoich globalnych partnerów, że Australia jest „bezpiecznym i niezawodnym miejscem do inwestowania w gaz, wodór i nowe technologie energetyczne”.

G20 to wydarzenie przygotowawcze do konferencji klimatycznej pod przewodnictwem ONZ. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone lobbowały przywódców, aby złożyli duże obietnice ograniczenia emisji do 2030 r., ale obywatele zawetowali ofertę Morrisona dotyczącą zwiększenia celu Australii pod rządami Abbotta.

Kraje również znajdą się pod presją zwiększenia finansowania działań klimatycznych dla świata rozwiniętego, ale Australia zdecydowała się zrezygnować z Zielonego Funduszu Klimatycznego. Oczekuje się, że Australia obieca dodatkowe fundusze poprzez partnerstwa w zakresie nowych technologii.

Oczekuje się, że podczas Cop26 Australia ogłosi nowe partnerstwa technologiczne z krajami Indo-Pacyfiku. Będzie więcej do powiedzenia na temat nowego programu kompensacji emisji dwutlenku węgla w regionie Indo-Pacyfiku, zaznaczonego w tym tygodniu wznowieniem rządowej polityki klimatycznej.

Głównym celem premiera na G-20 – jego pierwszym przystankiem – będzie naciskanie na liderów, aby popierali silniejsze globalne działania na rzecz ochrony dzieci w mediach społecznościowych. rząd w tym tygodniu Te platformy mediów społecznościowych zostaną ukarane grzywnami Do 10 milionów dolarów za poważne naruszenia prywatności.

READ  Tajemnica otacza naturalne cuda pustyni Mahra