Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pięć misji eksploracji kosmosu, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku

Pięć misji eksploracji kosmosu, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku

To był pełen wydarzeń rok dla eksploracji kosmosu, z sukcesami, w tym zakończeniem misji NASA Artemis 1 (wreszcie), otwarciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i ukończeniem chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Rok 2023 zapowiada się na kolejny pracowity rok. Oto pięć najbardziej ekscytujących zadań, na które należy uważać.

Eksplorator satelitów Jupiter Ise

W kwietniu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma wystrzelić sondę Jupiter Icy Moons Explorer (Juice), która będzie pierwszą europejską misją robotyczną skierowaną na Jowisza. Sok ma dotrzeć na planetę w lipcu 2031 roku, po wykonaniu spektakularnego lotu przez Układ Słoneczny. Misja wejdzie na orbitę wokół Jowisza i wykona kilka przelotów obok jego dużych lodowych księżyców: Europy, Ganimedesa i Kallisto.

Cztery lata później Księżyc przelatując obok, Juice wejdzie następnie na orbitę wokół Ganimedesa, największego księżyca w Układzie Słonecznym – stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który osiągnął orbitę wokół księżyca innej planety.

Lodowe księżyce Jowisza są interesujące, ponieważ uważa się, że pod ich zamarzniętą powierzchnią znajdują się oceany ciekłej wody.

W szczególności Europa jest uważana za jedno z najbardziej prawdopodobnych miejsc pobytu Układ Słoneczny poza światem życie.

Sok będzie wyposażony w 10 instrumentów naukowych, w tym radar penetrujący lód do badania oceanów wewnętrznych.

Takie użycie radaru jest praktycznym pierwszym krokiem w mapowaniu podziemnego oceanu, torując drogę bardziej egzotycznym przyszłym misjom z udziałem pojazdów podwodnych – z których niektóre były już przedmiotem dyskusji. Okno startowe trwa od 5 do 25 kwietnia.

statek kosmiczny SpaceX

Chociaż w chwili pisania tego tekstu SpaceX nie ogłosił żadnej daty, oczekuje się, że pierwszy orbitalny lot testowy superciężkiego statku kosmicznego nastąpi na początku 2023 r.

Starship będzie największym statkiem kosmicznym zdolnym do przenoszenia ludzi Grunt do miejsc w Próżnia (Międzynarodowy stacja Kosmiczna większe, ale zgrupowane w przestrzeni).

READ  Nowe dowody na istnienie Wielkiego Oceanu Starożytnego na Marsie

Będzie to najpotężniejsza rakieta nośna, jaka kiedykolwiek latała, zdolna do uniesienia 100 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Starship to zbiorcza nazwa dwuskładnikowego systemu składającego się ze statku kosmicznego Starship (przewożącego załogę i ładunek) oraz rakiety Super Heavy. Komponent rakiety podniesie statek kosmiczny na wysokość około 65 km przed odłączeniem i powrotem na Ziemię w kontrolowanym opadaniu.

Górny element statku kosmicznego użyje następnie własnych silników, aby wprawić się w resztę drogi na orbitę.

Wykonano kilka krótkich lotów testowych części systemu będącej statkiem kosmicznym, z różnym skutkiem. Ale nadchodzący lot będzie pierwszym, w którym cały system zostanie użyty do dotarcia w kosmos jako jeden.

Ten pierwszy lot orbitalny był pierwotnie zaplanowany na wrzesień 2022 r., ale był kilkakrotnie przekładany.

Drogi

Długo oczekiwany DearMoon Project, który zabierze członków społeczeństwa w sześciodniową podróż dookoła Księżyca iz powrotem, ma zostać wystrzelony na statku kosmicznym i pierwotnie był zaplanowany na 2023 rok.

Dokładna data będzie zależała od udanego testu statku kosmicznego, ale jest on w książkach od 2018 roku. Będzie to pierwszy prawdziwy start dla turystyki kosmicznej.

Finansowany przez biznesmena Yusaku Maezawę konkurs ma na celu wyłonienie ośmiu członków publiczności (i nieznanej liczby członków załogi), którzy dołączą do Maezawy podczas lotu – wszystko opłacone w całości.

Nie ujawniono zwycięzców i zastosowanych kryteriów, chociaż podejrzewa się, że gośćmi mogą być zamierzający lub aspirujący artyści.

Ta misja będzie stanowić ogromną zmianę w sposobie, w jaki myślimy o kosmosie, ponieważ wcześniej tylko astronauci wybrani według bardzo surowych kryteriów mogli udać się w przestrzeń kosmiczną (uwaga: nie liczymy krótkich 10-minutowych podróży do 100 kilometrów).

Cała kilkudniowa wędrówka stwarza znaczne ryzyko, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i technicznym.

READ  Mini-Neptuny i Super-Ziemie: Jak spuchnięte planety mogą być brakującym ogniwem

Powodzenie lub porażka misji DearMoon może wpłynąć na to, czy turystyka w kosmosie stanie się kolejną wielką rzeczą, czy też ponownie stanie się mrzonką.

Odkrywca asteroid powraca na Ziemię

Bezpieczeństwo Identyfikacji Zasobów Interpretacji Widmowej Origins – Regolith Explorer, bardziej życzliwie znanej jako OSIRIS-REx, jest NASA misji do bliskiej Ziemi asteroidy Bennu.

Głównym celem tej zrobotyzowanej misji było pobranie próbek od Bennu i zwrócenie ich na Ziemię w celu analizy.

OSIRIS-REx szybko wraca na Ziemię z nawet kilogramem cennych próbek asteroid przechowywanych na pokładzie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kapsuła oddzieli się od statku kosmicznego, ponownie wejdzie w ziemską atmosferę i spadnie na spadochronie, aby 24 września miękko wylądować na pustyni Utah.

Zwrot próbek asteroid został osiągnięty tylko raz przez misję Hayabusa2 japońskiej agencji kosmicznej, w 2020 roku.

Bennu to świat w kształcie mniej więcej rombu, mający zaledwie pół kilometra wielkości, ale posiadający wiele interesujących właściwości.

Uważa się, że oderwała się od znacznie większej asteroidy w ciągu pierwszych 10 milionów lat istnienia Układu Słonecznego. Niektóre z odkrytych w nim minerałów zostały zmienione Wodaco oznacza, że ​​ciało starego ojca Benu zawierało płynną wodę.

Posiada również bogactwo metali szlachetnych, m.in Poszedł i platyny. Wreszcie, Bennu został sklasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny obiekt z (bardzo) niskim prawdopodobieństwem uderzenia w Ziemię w następnym stuleciu.

Wystrzelenie indyjskiej prywatnej przestrzeni kosmicznej

Podczas gdy SpaceX jest najbardziej znaną prywatną firmą zajmującą się startami kosmicznymi, na całym świecie istnieje wiele innych firm, które opracowują własne serie wyrzutni.

Skyroot Aerospace, który z powodzeniem wystrzelił rakietę Vikram-S w listopadzie 2022 r., jako pierwsza prywatna firma z Indii wyniesie satelitę.

Sama rakieta osiągnęła wysokość 90 km, odległość, którą należy zoptymalizować, aby umieścić konstelację satelitów na orbicie.

READ  Asteroida Ryugu jest kluczem do zrozumienia powstawania Układu Słonecznego

Pierwszy start satelity Skyroot planowany jest na 2023 r., a jego celem jest obniżenie kosztów konkurencji w przestrzeni prywatnej poprzez produkcję własnych rakiet drukowanych w 3D w ciągu kilku dni.

Jeśli się powiedzie, może również zapewnić sposób na rozpoczęcie misji naukowych po niższych kosztach, co pozwoli na szybsze tempo badań.

Oczywiście zainteresowanie sektorem kosmicznym pozostaje duże. Dzięki wielu śmiałym projektom i startom zaplanowanym na 2023 r. wkraczamy w nową fazę, podobną do „złotej ery” startów kosmicznych w latach 60. i 70. XX wieku.