NEW BRITISH TWN, Pensylwania – Jeśli jesteś Polakiem lub po prostu lubisz polską kulturę i jedzenie, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej to miejsce, które warto odwiedzić w najbliższy weekend.
56. coroczny Festiwal Rodziny Polsko-Amerykańskiej i Jarmark Country odbywa się w godzinach od południa do 20:00, 3, 4, 5 września (weekend Święta Pracy) oraz 10 i 11 września pod adresem 654 Ferry Road, Doylestown 18901.
Publiczność jest zapraszana do świętowania tradycyjnej polskiej kultury poprzez rozrywkę na żywo, sztukę i rzemiosło, rekonstrukcje, potrawy etniczne, wycieczki w połowie drogi i nie tylko.
Festiwal jest największym polsko-amerykańskim festiwalem w regionie i co roku przyciąga ponad 25 000 gości. Podczas festiwalu goście będą mogli cieszyć się różnorodnymi grami rozrywkowymi, ekscytującym pokazem „Mały Cyrk” i ciągłą rozrywką na żywo na dwóch scenach plenerowych.
Na festiwalu biorą udział wielokrotnie nagradzane zespoły polka i disco-polo, a także polskie zespoły tańca ludowego z całych Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Najbardziej wyczekiwaną częścią festiwalu jest występ w drugą niedzielę festiwalu polsko-amerykańskiego zespołu smyczkowego w strojach mummerów.
Festiwalowi goście zobaczą także pokazy historycznych przedstawicieli XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (tzw. Sztandaru Jasnej Góry), grupę żywej historii II wojny światowej, codzienne pokazy polskich tradycji oraz wioskę rzemieślniczą. .
Pysznym sposobem na poznanie polskiej kultury jest skosztowanie szerokiej gamy dań kuchni polskiej dostępnych w sprzedaży. W wyśmienitym festiwalowym menu znajdziemy kiełbasę wędzoną i grillowaną, pierogi, placki ziemniaczane (plaki), gołąbki, precle i polskie piwo.
Dostępne są także festiwalowe przysmaki, takie jak ciasto lejkowe, hot dogi, paluszki z kurczaka i lód wodny. Podczas festiwalu nie zabraknie także degustacji polskiej wódki.
Wstęp kosztuje 12 dolarów i obejmuje nieograniczony dostęp do całodniowych wycieczek w połowie drogi (maksymalna liczba wycieczek jest za dodatkową opłatą), przedstawień teatralnych i wydarzeń specjalnych.
Więcej informacji i pełne harmonogramy można znaleźć na stronie www.polisamericanfestival.org.
„Oryginalnym” festiwalem był prosty piknik organizowany przez wolontariuszy, ich rodziny i przyjaciół w roku poświęcenia sanktuarium. Ponieważ wszyscy dobrze się bawili na imprezie, zainspirowało to do jej kontynuacji i rozszerzenia w następnym roku.
Festiwal był pomysłem doktora Raymonda Chase'a i jego żony Virginii oraz ojca Michaela Zembrowskiego, założyciela sanktuarium. Ich ideą było stworzenie etnicznego święta połączonego ze staroświeckim jarmarkiem wiejskim.
W tamtym czasie tego typu wydarzenia nie były normą, dlatego pomimo ciężkiej pracy wielu wolontariuszy pozostawały pytania o powodzenie akcji. Wątpliwości szybko zostały rozwiane, gdy na uroczystości w tym stosunkowo nieznanym sanktuarium przybyły tysiące osób. Policja stanowa Pensylwanii
Musieli zostać wezwani, aby uporać się z korkami ciągnącymi się kilometrami. Brat (obecnie ojciec) Edward Falls, który zajmował się obsługą gastronomiczną, nie był w stanie nadążyć za ogromnym popytem na kanapki z kiełbasą. Nie podano kiełbasek.
Pierwotny festiwal nazywał się po prostu Dorocznym Festiwalem i Jarmarkiem Wiejskim. Jednak już w drugim roku zmieniono jego nazwę na Polski Festiwal i Jarmark Wiejski oraz przeniesiono go na górne partie, gdzie zbudowano nową Katedrę Sanktuarium. Aby lepiej dostosować się do ciągłego wzrostu
Liczbę zwiedzających i po kilku latach poszerzono terminy festiwalu o drugi weekend. Później nazwę skrócono do po prostu Festiwalu Polsko-Amerykańskiego. Zwrócenie uwagi na jego polsko-amerykańskie pochodzenie i podkreślenie rodzinnego charakteru festiwalu
W 2010 roku ponownie zmieniliśmy jego nazwę i obecnie nazywamy go Polsko-Amerykańskim Festiwalem Rodzinnym i Jarmarkiem Country.
Jednym z naszych najbardziej znaczących gości na przestrzeni lat był prezydent Ronald Reagan, który na terenie festiwalu delektował się blackie (placami ziemniaczanymi).
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024