Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwsza kompletna skamielina ichtiozaura została odkryta w Chile

Pierwsza kompletna skamielina ichtiozaura została odkryta w Chile

Naukowcy z Uniwersytetu Magallanes w Chile odkryli skamieniałe szczątki czterometrowej ciężarnej samicy ichtiozaura. To pierwsza kompletna skamielina ichtiozaura w Chile, odkryta w topniejącym lodowcu głęboko w regionie Patagonii. Do usunięcia nienaruszonej pozostałości zastosowano siekacz.

Skamielina ichtiozaura, odkryta w 2009 roku, ale jeszcze nieodkryta, zawiera wiele embrionów. 31-dniowa podróż w celu odzyskania skamieniałości była wyczerpująca. Wspaniały ichtiozaur jest jedyną na świecie ciężarną samicą z okresu od 129 do 139 milionów lat, który został odkryty i odnaleziony.

Wykopaliska pomogą naukowcom dowiedzieć się więcej o gatunkach zwierzęcia, paleobiologii rozwoju embrionalnego i wszelkich chorobach, na które mógł się nabawić w ciągu swojego życia.

Z lodowca Tyndale w chilijskim regionie Patagonii naukowcom udało się wydobyć jedną z najbardziej kompletnych na świecie skamieniałości ichtiozaura ze zdrowymi embrionami. Naukowcy nazwali zachowaną i ciężarną starożytną jaszczurkę morską „Fiona”. Naukowcy będą mogli zbadać ewolucję embrionalną ichtiozaurów, które żyły między 90 a 250 milionami lat temu i wędrowały po morzach.

Judith Pardo, naukowiec, który odkrył skamielinę, opisała ją jako jedynego ciężarnego ichtiozaura na Ziemi od 129 do 139 milionów lat temu.

Skamielina została odkryta ponad dziesięć lat temu przez Pardo, paleontologa z Centrum Badawczego GAIA na Uniwersytecie Magallanes na Antarktydzie, ale ekstremalne warunki temperaturowe, trudny teren i oddalenie sprawiły, że wydobycie stanowiło problem logistyczny.

Skamielina musiała zostać usunięta helikopterem z miejsca po tym, jak naukowcy spędzili 31 dni na usuwaniu jej. Paleontolodzy donoszą, że musieli wydobyć pięć bloków ważących 200 kilogramów, aby zachować kości w nienaruszonym stanie, ponieważ skamielina była kompletna.

Skamielina jest obecnie przygotowywana do wystawienia w Muzeum Historii Naturalnej Rio Seco w Chile. Podczas tych wysiłków naukowcy odkryli 23 okazy ichtiozaurów, zwiększając ich całkowitą liczbę do około 100 na lodowcu Tyndale i czyniąc go jednym z najliczniejszych i najlepiej zachowanych miejsc ichtiozaurów na planecie.

READ  Kto rozbił modele dinozaurów w Central Parku? Pojawia się nowy podejrzany.