Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwsze publiczne wystąpienie monarchy od śmierci księcia Filipa

Królowa uczestniczyła w swoim pierwszym zaręczynach poza Windsor od śmierci męża, księcia Filipa, podczas oficjalnego otwarcia parlamentu Wielkiej Brytanii.

95-letnia królowa bierze udział w hipotetycznych wydarzeniach od zakończenia dwutygodniowego okresu żałoby, ale przemówienie królowej do londyńskiej Izby Reprezentantów było jej pierwszym oficjalnym wystąpieniem od czasu śmierci księcia Edynburga 9 kwietnia.

To dopiero drugi raz, kiedy przebywa w Pałacu Buckingham, odkąd wraz z Filipem przeprowadzili się do zamku Windsor w marcu zeszłego roku podczas pierwszej blokady w Wielkiej Brytanii.

Związane z: Harry ujawnia nowy projekt Oprah

Tegoroczna retoryka różniła się od większości lat ze względu na ograniczenia dotyczące COVID. Królowa zamiast ceremonialnej szaty lub tiary miała na sobie niebieską sukienkę i kapelusz z piórami i podróżowała do Domu Lordów z Pałacu Buckingham samochodem, a nie autobusem.

Tylko kilku posłów mogło uczestniczyć w spotkaniu, aby zachować dystans społeczny, a dla uczestników istotne było uzyskanie negatywnych wyników testu COVID.

„Priorytetem mojego rządu jest odbudowa kraju po pandemii, która sprawia, że ​​Wielka Brytania jest silniejsza, zdrowsza i zamożniejsza niż wcześniej” – powiedziała w przemówieniu z pozłacanego tronu.

Dołączył do niej jej syn i spadkobierca, książę Karol, w wieku 72 lat, kiedy wróciła do urzędu publicznego trzy tygodnie po pochowaniu księcia Edynburga w wieku 99 lat.

Związane z: Ukryta wiadomość w przemówieniu Megan

Książę Filip regularnie towarzyszył żonie w otwarciu stanu, aż do przejścia na emeryturę z urzędu publicznego w 2017 roku.

Przemówienie królowej – napisane przez rząd Wielkiej Brytanii – nakreśliło plany premiera Borisa Johnsona na następny rok, w tym ukończenie projektu ustawy środowiskowej w celu ustalenia prawnie wiążących celów emisji, podczas gdy Wielka Brytania przygotowuje się do organizacji szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w listopadzie.

Tymczasem ustawa o zagrożeniach państwowych zapewni służbom bezpieczeństwa narzędzia do radzenia sobie z wrogimi działaniami obcych państw i podmiotów zagranicznych.

READ  Amerykanom powiedziano, że nie muszą już nosić masek, jeśli są w pełni zaszczepieni

Nowe środki mają również na celu wzmocnienie granic Wielkiej Brytanii i odstraszenie „przestępców ułatwiających niebezpieczne i nielegalne podróże”, ponieważ wzrosła liczba osób ubiegających się o azyl przybywających łodzią przez kanał La Manche z Francji.

Zaostrzona imigracja i bezpieczeństwo granic były obietnicami, które zdobyły głosy w kampanii Johnsona na rzecz opuszczenia Unii Europejskiej w brytyjskim referendum w sprawie Brexitu w 2016 r.

Ale rozróżniając między osobami ubiegającymi się o azyl, które przybywają legalną drogą, a tymi, którzy przybywają do Wielkiej Brytanii z „bezpiecznych” miejsc, takich jak Francja, rząd wzbudził gniew wśród grup uchodźców.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców stwierdził, że propozycje te będą naruszać prawo międzynarodowe i będą „drogie i trudne do wdrożenia”.

Premier skupia się na ponownym otwarciu gospodarki po pomyślnym zaszczepieniu milionów ludzi i „zdecydował, że z niecierpliwością oczekujemy i nadal będziemy wypełniać obietnice, które złożyliśmy Brytyjczykom”.

Obietnice te koncentrują się na programie „podniesienia poziomu”, aby przynieść ekonomiczne możliwości zaniedbanym częściom kraju, ponieważ Johnson wykorzystuje swoją popularność dzięki szczepionkom, aby robić więcej wypadów na bastiony opozycji Partii Pracy.

„Gdy Wielka Brytania znów stanie na nogi, będziemy agresywnie obciążać nasze ożywienie gospodarcze w każdej części naszego kraju, zwiększając i rozszerzając możliwości” – powiedział.

– Z Agence France-Presse