Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwsze zdumiewające odkrycie „zadymionych chmur” na egzoplanecie przez Teleskop Webba

Pierwsze zdumiewające odkrycie „zadymionych chmur” na egzoplanecie przez Teleskop Webba

Ten sam zespół naukowców, który wykonał w zeszłym tygodniu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Pierwszy bezpośredni obraz planety poza naszym Układem Słonecznym Potwierdziła obecność dymnych chmur krzemionkowych w innej atmosferze.

Zakładany wynik na wiele lat opublikowany Nowy artykuł badawczy (nie recenzowany) ujawnia, że ​​egzoplaneta o nazwie VHS 1256 b ma gwałtowną, burzliwą atmosferę wypełnioną chmurami.

Chmury te nie są jednak zbudowane z kropelek pary wodnej, lecz z cząstek krzemianowych przypominających dym. „Najlepszym sposobem myślenia o tych chmurach są rzeczy, które składają się z maleńkich cząstek… z wyjątkiem tego, że te krzemianowe chmury są zbudowane z tego samego, z którego zbudowane są ziarna piasku” – powiedział Sacha Hinckley, profesor nadzwyczajny dział. Fizyka i Astronomia na Uniwersytecie w Exeter oraz główny badacz w jednym z 13 programów nauki początkowej JWST.

Astronomowie, którzy od dziesięcioleci modelują atmosfery egzoplanet za pomocą komputerów, przewidzieli, że te dymopodobne cząstki powinny istnieć w tych atmosferach, ale tylko JWST ma zasięg fali, aby je definitywnie wykryć.

Oprócz chmur zespół znalazł również dwutlenek węgla w atmosferze VHS 1256 b – zaledwie kilka dni później JWST odkrył dwutlenek węgla po raz pierwszy wokół innej egzoplanety. Ten „drugi raz” nie pojawił się w wiadomościach głównego nurtu, co pomaga umieścić te odkrycia w kontekście. JWST jest obecnie przygotowywany do działania, ponieważ jest używany do pierwszych w historii obserwacji Wszechświata w podczerwieni, więc spodziewaj się kilku „pierwszych” w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Na przykład wykryli również turbulentną atmosferę na VHS 1256b. „W spokojnej atmosferze istnieje oczekiwany stosunek, powiedzmy, metanu i tlenku węgla” – powiedział Hinckley. „Ale w wielu atmosferach egzoplanet uważamy, że ten stosunek jest bardzo zniekształcony, co wskazuje na obecność turbulentnego mieszania pionowego w tych atmosferach, co powoduje wypłukiwanie dwutlenku węgla z głębin, aby zmieszać się z metanem w górnej atmosferze”. Odkrycie „chemii nierównowagi” na planecie oddalonej od Układu Słonecznego samo w sobie jest przełomowym odkryciem dla JWST.

VHS 1256 b to bardzo dziwne miejsce. Planeta krąży nie wokół jednej gwiazdy, ale dwóch brązowych karłów, które krążą wokół siebie, nie krążąc wokół swojego układu podwójnego po okręgu, ale po bardzo „ekscentrycznej” orbicie eliptycznej. Znajduje się 72 lata świetlne od Układu Słonecznego w konstelacji Korvusa.

Ma od 12 do 16 mas Jowisza, jest tak duży, że jest nieudanym kandydatem na brązowego karła, a nie planetą. Tak więc artykuł odnosi się do niego jako do „towarzysza gromady planet”, a nie tylko planety. „Zdecydowanie nie jest naziemne” – powiedział Hinckley. „To jest bardzo podobne do gazowego olbrzyma, superciała Jowisza”. Tak czy inaczej, obiekt ten jest w przybliżeniu 360 razy dłuższy od odległości Ziemi od Słońca, daleko od gwiazd macierzystych, więc obrót zajmuje 17 000 lat.

Webb jest najbardziej ambitnym i złożonym teleskopem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano, z masywnym 6,5-metrowym zwierciadłem głównym, które będzie w stanie wykryć słabe światło odległych gwiazd i galaktyk. Jest przeznaczony wyłącznie do wykrywania światła podczerwonego emitowanego przez odległe gwiazdy, planety, obłoki gazu i pyłu.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Wyścig wydobywczy na Księżyc nasilił się, ponieważ NASA, Rosja, Chiny i Indie rywalizują o zasoby księżycowe