Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sezonowe zaburzenia afektywne: dłuższe dni lub noce mogą zmienić twoje zachowanie

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) to rodzaj depresji, który pojawia się i znika sezonowo i charakteryzuje się uczuciem smutku lub frustracji z powodu zmian sezonowych.

Jest również nazywany „zimowym bluesem”. Dzieje się tak, ponieważ objawy choroby afektywnej sezonowej pojawiają się, gdy dni są krótsze, a noce dłuższe w okresie zimowym.

Wykazano, że terapia jasnym światłem jest skuteczna w leczeniu sezonowych zaburzeń afektywnych, a także depresji niesezonowej, depresji poporodowej i depresji dwubiegunowej. Jednak specyficzny wpływ zmienności sezonowej na długość dnia i ekspozycję mózgu na światło, przynajmniej na poziomie komórkowym, pozostaje tajemnicą dla społeczności naukowej.

Teraz nowe badanie prowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych odkryło neuronalny mechanizm stojący za tajemniczym stanem zdrowia psychicznego. Zespół badawczy zbadał wpływ sezonowych zaburzeń afektywnych na tzw jądro aklimatyzacji Lub SCN, który jest małą strukturą w obszarze pod ludzkim mózgiem.

Zespół odkrył również, że SAD zmienia neurony w Jądro przykomorowe Lub PVN, obszar mózgu odpowiedzialny za różne funkcje organizmu, takie jak kontrolowanie metabolizmu, stres, wzrost i reprodukcja, układ odpornościowy i inne mimowolne funkcje. Funkcje te są na ogół mimowolne, co oznacza, że ​​procesy biologiczne są obsługiwane niezależnie od zamierzonego lub niezamierzonego przez organizm.

sezonowe zaburzenia afektywne

(Zdjęcie: Chandan Khanna / AFP przez Getty Images)

W nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie postęp naukowy W piątek 2 września potwierdź sezonowe zmiany długości dnia lub Fotoperiod Wpływają na wiele funkcji fizjologicznych. Zaawansowane badanie potwierdza również od dawna utrzymywany pogląd, że długie dni i noce latem i zimą mają również wpływ na ludzi.

Tradycyjne terminy dały początek terminom takim jak „ciemna pogoda” lub „zimne noce”, które odnoszą się do emocji lub uczuć związanych z depresją sezonową.

Przeczytaj także: Ryby antarktyczne zmieniają swoje zachowanie, aby dostosować się do zmian temperatury wody

READ  Naukowcy udowodnili słuszność Einsteina, eksperymentując z pulsarem przez 16 lat

Sieć SCN-PVN

Najważniejszym nowym odkryciem przedstawionym w nowych badaniach jest odkrycie, że SCN-PVN można sztucznie manipulować. W szczególności cytuje Davida Dulcisa, profesora nadzwyczajnego z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, skutecznie zmieniając aktywność niektórych neuronów SCN i zwiększając ekspresję dopaminy w podwzgórzowej PVN. wiadomości medyczne.

W szczególności naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykorzystali model mysi, aby pokazać odwrócenie procesu, który wpływa na neurony i neuroprzekaźniki w odpowiedzi na długość dnia, prowadząc do wspomnianych zmian behawioralnych. Ponieważ mózgi myszy działają prawie podobnie do ludzi, naukowcy stwierdzili, że zmienione neurony SCN wpływają również na aktywność mózgu i późniejsze codzienne zachowania.

nowatorski mechanizm

Autorzy badania podobno uważają, że ich odkrycia dostarczają nowego mechanizmu wyjaśniającego, w jaki sposób mózg dostosowuje się do zmian sezonowych podczas ekspozycji na światło. Obecnie diagnozowanie i wczesne diagnozowanie sezonowych zaburzeń afektywnych jest jedną z głównych najlepszych praktyk medycznych, które mogą wykonywać lekarze.

Według brytyjskiego Narodowa Służba Zdrowia (NHS)Diagnoza fobii społecznej może być trudna, ponieważ istnieją inne rodzaje depresji, które są podobne.

Jednak NHS twierdzi, że diagnozę sezonowego zaburzenia afektywnego można zwykle potwierdzić, gdy depresja występuje w tym samym czasie lub w tym samym okresie każdego roku przez co najmniej dwa lata. Ponadto po wspomnianych okresach depresji następują okresy wolne od depresji.

Powiązane artykuły: Dziwna „zmiana zachowania” zaobserwowana u ptaków związana ze zmianą klimatu

© 2022 NatureWorldNews.com Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie powielaj bez pozwolenia.