Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwszy chiński łazik marsjański mógł mieć kłopoty na zakurzonej planecie

Ta historia jest częścią Witamy na Marsienasz serial o Czerwonej Planecie.

Przyszłość atrakcyjnego chińskiego pojazdu Zhurong Mars wygląda niepewnie. Mały Zasilany energią słoneczną łazik przeszedł w stan hibernacji Maj 2022 z powodu silnej burzy piaskowej na Marsie. Oczekiwano, że obudzi się w grudniu w cieplejszych warunkach i z mniejszą ilością kurzu, ale nie było potwierdzenia, że ​​nadal działa.

Statek kosmiczny Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej wylądował na Marsie w maju 2021 roku w ramach misji Tianwen-1, która obejmowała również orbiter i lądownik. Andrew Jones, dziennikarz specjalizujący się w chińskim programie kosmicznym, Zgłoszono w SpaceNews W poniedziałek misja może mieć kłopoty i Zhurong może zostać utracony.

Szczegóły dotyczące obecnego statusu misji są niejasne, co jest nietypowe dla chińskiego programu kosmicznego. Zacytował South China Morning Post Nienazwane źródła podają, że naukowcy wciąż czekają na sygnał z łazika i mają nadzieję, że orbiter Tianwen-1 będzie w stanie robić zdjęcia z orbity.

Było kilka pytań o Tianwen-1 i Czy połączenia działają prawidłowo z orbitą. Jones Co Krótka aktualizacja z Szanghajskiej Akademii Technologii Lotów Kosmicznych mówi, że statek kosmiczny działa normalnie.

Misja będzie nadal dotyczyć, dopóki nie zostanie wydana pełniejsza aktualizacja.

Zhurong znajduje się na obszarze równinnym zwanym Utopia Planitia. Łazik został dostarczony urocze selfie I przebył milę po powierzchni planety. Historyczna misja uczyniła Chiny jedynym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który obsługiwał łazik na Marsie.

Nawet jeśli Tianwen-1 i Zhurong nigdy więcej nie skontaktują się z Ziemią, misja i tak zakończy się sukcesem. łazikiem łatwo Przekroczyła pierwotną trzymiesięczną oczekiwaną długość życia I dostałem przedłużenie pracy. Jeśli pył jest głównym winowajcą jego upadku, jest w dobrym towarzystwie łazika Opportunity NASA Lądownik InSight.

READ  Naturalna materia organiczna zmniejsza toksyczność wodną nanocząstek

Mars to trudne miejsce dla maszyny, zwłaszcza jeśli potrzebuje ona światła słonecznego, aby mogła działać.