Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Siatkówki wyhodowane w laboratorium w celu przywrócenia wzroku są o krok bliżej do prób na ludziach: ScienceAlert

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison w USA nakłonili światłoczułe komórki oka wyhodowane w laboratorium do ponownego połączenia po odłączeniu, co jest ważnym krokiem w transplantacji pacjentów w celu leczenia różnych chorób oczu.

Pracując razem, te komórki fotoreceptorów łączą się z innymi komórkami, tworząc fotoreceptory Siatkówka oka; Cienka warstwa tkanki w tylnej części oka jest odpowiedzialna za przekształcanie długości fali światła w sygnały, które mózg interpretuje jako widzenie.

Celem naukowców było wyhodowanie komórek siatkówki poza organizmem i wykorzystanie ich do zastąpienia martwej lub dysfunkcyjnej tkanki wewnątrz oka.

w 2014Naukowcy wytworzyli organelle (samoorganizujące się populacje komórek w trójwymiarowych kształtach w laboratorium), które naśladują kształt i funkcję prawdziwej siatkówki. Zrobili to, przeprogramowując ludzkie komórki skóry, aby działały tak, jak działają Komórki macierzystektóre następnie zachęcano do rozwinięcia się w kilka typów komórek siatkówki.

W zeszłym roku ten sam zespół opublikował badania pokazujące, że komórki siatkówki wyhodowane w laboratorium mogą właśnie to zrobić odpowiedzi na Różne długości fal i natężenia światła, jak również Dostęp w kierunku sąsiednich komórek w celu nawiązania kontaktów.

Zdaniem głównego badacza Okulista David JamTo nowe badanie jest „ostatnim elementem układanki”.

„Chcieliśmy wykorzystać komórki z tych organelli jako części zamienne dla tych samych typów komórek, które są tracone w przebiegu chorób siatkówki” Gama mówi.

„Ale po tym, jak przez kilka miesięcy rosły na szalce laboratoryjnej jako zwarte skupiska, pozostaje pytanie – czy komórki będą się odpowiednio zachowywać po ich rozdzieleniu? Ponieważ jest to klucz do wprowadzenia ich do oka pacjenta”.

Ta funkcja opiera się na zdolności komórek do komunikowania się ze sobą za pomocą wypustek zwanych aksonami, z chemiczną skrzynką sygnalizacyjną zwaną synapsą tworzącą połączenie.

Jedną rzeczą jest zobaczyć aksony rozciągające się między komórkami. Aby zapewnić działające połączenia, zespół rozdzielił grupy komórek siatkówki i obserwował, jak ponownie się łączą.

READ  Zbliżanie się do pierwszego światła we wszechświecie

wścieklizna wirus Następnie dodano, które migrowały między komórkami siatkówki w ciągu tygodnia, co wskazuje, że połączenia synaptyczne zostały już utworzone.

Synapsy łączące pary komórek siatkówki pochodzących z ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych poprzez infekcję zmodyfikowanym wirusem wścieklizny, która przenosi się między komórkami. (UW-Madison/Gamm Lab)

„Tworzyliśmy tę historię razem w laboratorium, kawałek po kawałku, aby zbudować pewność, że zmierzamy we właściwym kierunku” — mówi. Gama mówiz Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

Wszystko to ostatecznie prowadzi do człowieka Badania kliniczneTo oczywisty następny krok”.

Dalsza analiza wykazała, że ​​typami komórek najczęściej zaangażowanymi w tworzenie synaps były fotoreceptory, które zwykle charakteryzują się pręcikami i czopkami. Jest to zachęcające, ponieważ właśnie te typy komórek giną w takich chorobach jak np barwnikowe zwyrodnienie siatkówki; i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.

Istnieją również dowody na istnienie rodzajów komórek zwanych komórkami zwojowymi siatkówki, które tworzą synapsy. Zastąpienie tych komórek w oku może być przydatne w leczeniu zaburzeń, takich jak: jaskraNerw wzrokowy łączący oko z mózgiem jest uszkodzony.

„To było dla nas ważne odkrycie” Gama mówi. „To naprawdę pokazuje potencjalny szeroki wpływ, jaki mogą mieć te organelle siatkówki”.

Badania opublikowane w PNAS.