Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Plastyczność mózgu nie zmniejsza się wraz z wiekiem

komentarz

Czytasz nasz cotygodniowy biuletyn Well + Being. Rejestracja tutaj Aby dostawać je do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy czwartek.

Za każdym razem, gdy zgubisz klucze lub wykreślisz czyjeś imię, możesz mieć wrażenie, że z każdym rokiem Twój mózg nie działa tak dobrze jak kiedyś.

Nowe badania kwestionują jednak przekonanie, że plastyczność, czyli zdolność mózgu do reagowania na zmiany, słabnie w dorosłym i starzejącym się mózgu, twierdzi Caitlin Gilbert, neuronaukowiec i pisarz naukowy, który niedawno dołączył do zespołu Well + Being.

W tym tygodniu Caitlin poinformowała o niezwykłym projekcie międzynarodowego zespołu naukowców, mającym na celu zebranie danych ze skanów mózgu reprezentujących 101 457 mózgów na wszystkich etapach życia. Najmłodsze dziecko w badaniu zostało zeskanowane z 16-tygodniowego płodu. Najstarszy z nich miał 100 lat.

Badanie pozwoliło naukowcom stworzyć swego rodzaju mapę drogową, wyjaśniającą, w jaki sposób mózgi rozwijają się w ciągu życia. Od niemowlęctwa i dzieciństwa do wieku młodzieńczego i dorosłości mózg dostosowuje się do swoich warunków.

Mózgi dzieci są jak gąbki, pochłaniające ogromne ilości informacji. Mózgi niemowląt i dzieci są przystosowane do radzenia sobie z emocjami, interakcji w sytuacjach społecznych i rozwijania bardziej złożonych umiejętności komunikacyjnych. Wraz z wiekiem na rozwój mózgu wpływają doświadczenia, takie jak uczestnictwo w życiu społecznym, wybory związane ze stylem życia lub narażenie na stres lub toksyny.

Jedno z bardziej ekscytujących odkryć w raporcie Caitlin kwestionuje pogląd, że starsze mózgi nie mogą nauczyć się nowych sztuczek.

Jedno z ostatnich badań Patrzyłem na mózgi dorosłych myszy. Wykazano istnienie „cichych synaps”, połączeń, które są nieaktywne, dopóki nie zostaną zwerbowane do tworzenia nowych wspomnień. Duża liczba tych synaps, połączeń między komórkami nerwowymi, tworzy się we wczesnym okresie życia i pomaga wyjaśnić, dlaczego mózgi niemowląt są w stanie nauczyć się języków i wielu innych nowych rzeczy w stosunkowo krótkim czasie.

READ  Czy to, co pijesz, wpływa na ryzyko nietrzymania moczu?

Ale chociaż te synapsy od dawna kojarzone są z wczesnym rozwojem, nowe badania potwierdzają ich powszechną obecność w mózgach dorosłych ludzi. Autorzy badania donoszą, że te przewody synaptyczne „rozszerzają możliwości uczenia się dojrzałego mózgu”.

Odkrycia wywracają do góry nogami sposób, w jaki naukowcy patrzą na mózg i sugerują, że mózg może zmieniać się dynamicznie przez całe dorosłe życie.

„Dobrą wiadomością jest to, że w przeciwieństwie do innych części ciała, nasze mózgi są zbudowane tak, aby zmieniać się w ciągu naszego życia, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez każdy etap życia” – mówi Caitlin.

Aby dowiedzieć się więcej o mózgu na każdym etapie życia, przeczytaj pierwszy artykuł Caitlin dla The Washington Post: How Does the Brain Age Through a Lifespan? Nowe badania dostarczają dowodów.

I nie poprzestawaj na tym. Moi koledzy z Biura Zdrowia i Nauki, Boh Shapiro i Mary Ellen Daily, opracowali ten specjalny raport na temat mózgu.

Dlaczego muzyka powoduje powrót wspomnień?

Nie poznała swojego męża, ale wciąż mogła zaśpiewać każde słowo starej piosenki Simon & Garfunkel.

Kiedy słowa nie nadchodzą. To jest moje życie z afazją.

Afazja często następuje po udarze lub urazie mózgu. Bruce Willis i Gabrielle Giffords publicznie przyznali się do afazji.

Jak stan zapalny w organizmie może wyjaśniać depresję w mózgu

Badania wskazują, że zapalenie jest zarówno drogą do depresji, jak i potencjalną drogą leczenia.

3 umiejętności psychoterapii, które mogą zmienić zdanie

Napisane przez Christophera WT Millera, MD

przedkładaj refleksję nad refleks; przynosi miękkość, a nie wrogość; I bądź ciekawy, nie oceniaj.

To jest twój umysł w sztuce

Kiedy doświadczamy sztuki, czujemy się połączeni z czymś większym. Dlaczego?

Na początku przyszłego tygodnia Zajrzyj do swojej skrzynki odbiorczej, aby otrzymać specjalny biuletyn z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

READ  Montuje się najnowszą kapsułę NASA-SpaceX | Zachodnia australia

Daj nam znać, jak się mamy. Wyślij mi e-mail do [email protected].