Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Załoga SpaceX dokująca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej |  Aktualności

Załoga SpaceX dokująca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej | Aktualności

Niezależnie latający statek kosmiczny z czterema członkami załogi na pokładzie pomyślnie zadokował w piątek rano.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon dotarła bezpiecznie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), wioząc dwóch amerykańskich astronautów, rosyjskiego astronautę i astronautę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby rozpocząć sześciomiesięczną misję naukową.

Samodzielnie latający statek kosmiczny Endeavour zadokował na stacji kosmicznej krótko po 06:40 GMT w piątek, około 25 godzin po wystrzeleniu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie.

Parowanie zostało potwierdzone, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła leciały obok siebie z prędkością 28 164 km/h (17 500 mil/h) 240 kilometrów (250 mil) nad Ziemią nad wybrzeżem Afryki Wschodniej, zgodnie z transmisją internetową na żywo z NASA. spotkanie.

Czteroosobowy zespół ma za zadanie przeprowadzić ponad 200 eksperymentów i demonstracji technologii na pokładzie stacji kosmicznej, od badań nad hodowlą ludzkich komórek w kosmosie po kontrolowanie materiałów palnych w warunkach mikrograwitacji.

Amerykańska agencja kosmiczna powiedziała, że ​​niektóre badania pomogą utorować drogę przyszłym, długoterminowym misjom załogowym na Księżyc i dalej w ramach programu NASA Artemis, który zostanie zastąpiony przez Apollo.

Załoga ISS jest również odpowiedzialna za konserwację i naprawy na pokładzie stacji oraz przygotowanie do przylotów i odlotów innych astronautów i ładunków.

Wyznaczona misja oznacza załogę 6, szósty długotrwały zespół ISS, który SpaceX poleciał do NASA od czasu, gdy prywatny projekt rakietowy założony przez miliardera Elona Muska zaczął wysyłać amerykańskich astronautów na orbitę w maju 2020 r. Musk jest dyrektorem generalnym producenta samochodów elektrycznych Tesla i społeczności medialna platforma Twittera.

Najnowszą załogą kierował 59-letni Stephen Bowen, były oficer okrętu podwodnego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który spędził ponad 40 dni na orbicie jako weteran trzech lotów wahadłowców kosmicznych i siedmiu spacerów kosmicznych.

READ  Technologia mikroskopowa umożliwia obrazowanie 3D w ultrawysokiej rozdzielczości w skali nanometrycznej
Członkowie załogi 6 (LR) Rosyjscy kosmonauci Andrei Fedyaev, astronauci NASA Warren Hoburgh i Stephen Bowen oraz astronauta Sultan Al Neyadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich machają przed wejściem na pokład platformy 39A w Kennedy Space Center w celu wystrzelenia misji SpaceX Falcon 9 Załoga 6 [Paul Hennessy/Anadolu Agency]

Astronauta NASA Warren „Woody” Hoburgh, 37-letni inżynier elektryk, ekspert w dziedzinie informatyki i wyznaczony pilot komercyjny, odbywał swój pierwszy lot kosmiczny.

W misji Crew 6 uczestniczył także 41-letni astronauta z Emiratów, Sultan Al Neyadi, druga osoba z jego kraju, która poleciała w kosmos i pierwsza, która wystartowała z ziemi amerykańskiej w ramach długoterminowego zespołu stacji kosmicznej.

Czteroosobową załogę 6 uzupełnia rosyjski kosmonauta Andrei Fedyaev, lat 42, który podobnie jak Neyadi jest inżynierem i nowicjuszem w lotach kosmicznych, przydzielonym jako specjalista ds. misji zespołu.

Fiediajew jest drugim astronautą, który lata amerykańskim statkiem kosmicznym w ramach nowej umowy o wspólnych przejazdach, podpisanej w lipcu przez NASA i rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos, pomimo rosnących napięć między Waszyngtonem a Moskwą w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Po przybyciu na miejsce załoga przygotowała się do wykonania serii standardowych kontroli szczelności i zwiększenia ciśnienia w przejściu między kapsułą a ISS, zanim będzie mogła otworzyć właz do wnętrza stacji kosmicznej.

Załoga 6 zostanie powitana na pokładzie stacji kosmicznej przez siedmiu obecnych pasażerów ISS – trzech członków załogi NASA, w tym komandor Nicole Onabu Mann, pierwszą rdzenną Amerykankę, która poleciała w kosmos, wraz z trzema Rosjanami i japońskim astronautą.

Oczekuje się, że ta siódemka zakończy swoją misję i opuści stację kosmiczną w tym miesiącu. Czterech z nich w SpaceX Dragon powróci na orbitę w październiku, a trzy kolejne wrócą do domu rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz, który w zeszłym tygodniu poleciał pusty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby wymienić ten, z którego wyciekł płyn chłodzący podczas zadokowania na stacji w grudniu.