Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podczas chanukowego przyjęcia polski prezydent podziękował Żydom za pomoc ukraińskim uchodźcom

Podczas chanukowego przyjęcia polski prezydent podziękował Żydom za pomoc ukraińskim uchodźcom

WARSZAWA, Polska (AP) – prezydent Polski przewodniczył obchodom Chanuki w poniedziałek, podczas których społeczności żydowskie w Polsce i na całym świecie złożyły hołd pomocy, jakiej udzieliły ukraińskim uchodźcom w tym roku.

Polska graniczy z Ukrainą od zachodu i przyjęła miliony uchodźców. Społeczność żydowska w Polsce jest aktywna w organizowaniu dla nich mieszkań, wyżywienia, edukacji i innych form pomocy.

Prezydent Andrej Duda powiedział, że jest wdzięczny za to, co zrobiła społeczność żydowska, jako „patron tej ziemi”.

„Dziękuję bardzo za przyjęcie naszych gości, przybyszów z Ukrainy, do waszych wspólnot, do waszych domów, na wasze modlitwy” – powiedział Duda zgromadzonym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Zauważył, że społeczność żydowska pomagała zarówno ukraińskim Żydom, jak i nie-Żydom.

Chanuka, święto świateł, które upamiętnia pokonanie ciemności przez światło, jest obchodzone jako potężny symbol, ponieważ Ukraińcy cierpią w ciemności i zimnie pośród powtarzających się rosyjskich ataków na ich infrastrukturę energetyczną.

Prezydent RP Andrzej Duda wygłasza przemówienie podczas obchodów Chanuki, poniedziałek, 19 grudnia 2022 r., w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (AP Photo/Michael Dyzuk)

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że nadszedł czas, aby pamiętać o tych, którzy nie mają światła.

„W przyszłym roku, w następną Chanukę, modlimy się, aby także na Ukrainie zabłysło światło”.

Polska była kiedyś domem dla ponad 3,3-milionowej społeczności żydowskiej. Większość z nich została zabita przez wojska niemieckie, które najechały i okupowały Polskę podczas II wojny światowej.

„Wiemy, co to znaczy być uchodźcą, wiemy, co to znaczy uciekać przed śmiercią” – powiedział Schudrich agencji Associated Press przed czuwaniem przy świecach.

Dziś społeczność żydowska w Polsce rośnie, ale pozostaje niewielka. Jej wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom otrzymały fundusze z zagranicy, w szczególności z Federacji Żydowskich Ameryki Północnej, które zebrały ponad 84 miliony dolarów na pomoc rozdartym wojną Ukraińcom.

READ  Polska Żabka testuje w pełni elektryczny samochód dostawczy

Prezes organizacji, Eric Fingerhut, powiedział AP, że symbol świecącego światła w ciemności jest teraz odpowiedni dla Ukrainy, biorąc pod uwagę „celowe wysiłki Rosjan i ich działania militarne mające na celu zaciemnienie kraju poprzez wyłączenie świateł i zasilania. „

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby dostarczać wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać, dla wymagających czytelników takich jak Ty.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych stacji informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które wykonujemy, jest drogie, zapraszamy czytelników, którzy stali się krytycznymi czytelnikami The Times of Israel, do przyłączenia się. The Times of Israel Community.

Możesz wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie, jednocześnie oglądając The Times of Israel Bez reklamOraz dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dzięki,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać