Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polak zabity na wojnie na Ukrainie pochowany jako bohater 2 narodów

Komentarz

WARSZAWA, Polska — Polak, który zginął walcząc na Ukrainie, został pochowany na swojej ojczystej ziemi we wtorek, gdy żałobnicy okrzyknęli go bohaterem dwóch narodów.

Ciało 35-letniego Daniela Sztybera z Warszawy złożono w trumnie udrapowanej biało-czerwoną polską flagą. Młodzi Ukraińcy nosili flagi swojego kraju, a starsi weterani II wojny światowej opłakiwali go wraz z rodzicami, siostrą i przyjaciółmi Stibara z dzieciństwa.

Stiber jest czczony jako bojownik o wolność w długiej polskiej tradycji męczeństwa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, miejscu spoczynku słynnych Polaków.

Walka z obcymi siłami jest dla Polaków nielegalna, ale niektórzy zgłosili się na ochotnika do pomocy w obronie Ukrainy w przypadku rosyjskiej inwazji. Podobnie jak inni obcokrajowcy, którzy zdecydowali się uczestniczyć w wojnie, która technicznie nie jest ich, czują, że walczą w obronie wolnego świata przed groźbą odrodzonego rosyjskiego imperializmu.

Nie jest jasne, ilu Polaków lub ochotników z innych krajów zginęło podczas służby w ukraińskiej Legii Cudzoziemskiej. Ani Rosja, ani Ukraina nie podały do ​​publicznej wiadomości liczby swoich żołnierzy zabitych w czasie wojny.

Polski rząd też nie. Arkadiusz Puławski, przedstawiciel MON w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, powiedział, że nie utrzyma liczby ofiar śmiertelnych, ponieważ na Ukrainie działają samotnie.

Polacy nie byli ścigani za pójście do walki na Ukrainie.

Polscy żołnierze złożyli we wtorek hołd przy grobie Sztybera, co jest wyrazem szacunku dla poległych, ale nie wyrazem poparcia dla decyzji Ukrainy o walce w wojnie – powiedział Buławski.

Mirosław Sztyber, ojciec polskiego zawodnika, powiedział, że nie chce rozmawiać przy grobie syna, ale nie może się powstrzymać. Powiedział, że Daniel zginął, próbując uratować towarzysza, i przez ostatnie trzy godziny życia odczuwał potworny ból.

Rozmawiając wcześniej z The Associated Press, ojciec przypomniał sobie ostatnią wiadomość, którą wysłał swojemu synowi.

READ  Polska jest gotowa przekazać wszystkie swoje samoloty MIG-29 USA

„Napisałem do niego dzielnie, walczy z armią ciemności i jest po stronie dobra. Napisał do mnie: Dziękuję ci, ojcze.

„Szanuję to, co zrobił i co ma od samego początku. „Miał pełną świadomość, że podejmuje ryzyko, ale chciał wolnego narodu, bezpieczeństwa Polski, Europy i świata” – powiedział Miroslav Styber.

Nie jest jasne, ilu Polaków dołączyło do Amerykanów, Białorusinów, Gruzinów i innych, którzy uczynili wojnę na Ukrainie swoją sprawą.

Puławski powiedział, że polski rząd uważa, że ​​liczba Polaków walczących na Ukrainie jest zbyt niska, a Rosja wyolbrzymia te liczby w ramach działań propagandowych.

„Chcą pokazać, że nie przegrali z Ukraińcami, tylko z kimś innym” – powiedział.

Powiedział, że Rosja oskarża Polaków o rozmieszczanie siły wojskowej w celu inwazji na Ukrainę w przyszłości, tworząc klin między Polakami a Ukraińcami.

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine