Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podczas trzęsienia ziemi odkryto skarb sprzed 500 lat

Podczas trzęsienia ziemi odkryto skarb sprzed 500 lat

Gigantyczny, kolorowy posąg głowy węża z Imperium Azteków został wyrzucony po trzęsieniu ziemi w Meksyku.

Budynki zatrzęsły się w południowo-zachodnim Meksyku po trzęsieniu ziemi o sile 7,7 w skali Richtera, które w poniedziałek nawiedziło ten kraj. Nastąpiło to niecałą godzinę po corocznych ćwiczeniach upamiętniających niszczycielskie trzęsienia ziemi, które miały miejsce tego samego dnia w 1985 i 2017 roku. Zdjęcie: Henry Romero/Reuters

Kolosalny posąg sprzed ponad 500 lat odkryto spod szkoły prawniczej we współczesnym Meksyku, niegdyś części Tenochtitlan, stolicy imperium Azteków.

Odkryto go po trzęsieniu ziemi o sile 7,6 w skali Richtera, które nawiedziło miasto 19 września ubiegłego roku, powodując zniszczenia części Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku.

Głowa węża została teraz po raz pierwszy pokazana publiczności.

Ten aztecki posąg węża został odkryty w wyniku trzęsienia ziemi. Zdjęcie: LANSIK/UNAM

Na łuskach 500-letniego węża wciąż widać farbę. Zdjęcie: LANSIK/UNAM

Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) podał w oświadczeniu w języku hiszpańskim, że zdumiewająco ogromna głowa węża miała 1,8 metra długości, metr wysokości i 0,85 metra szerokości i ważyła około 1200 kilogramów.

Być może najbardziej zaskakujące są pięknie zachowane kolory – około 80% farby na posągu – w tym czerwona, niebieska, czarna i biała – jest nadal widoczna.

Aby go zachować, zespół INAH podniósł głowę węża z ziemi za pomocą dźwigu i zbudował wokół niej komorę wilgotną. Maria Barajas Rocha, ekolog z Narodowego Instytutu Historii Naturalnej, powiedziała, że ​​komora pozwoliła posągowi stopniowo tracić wilgoć, zachowując jednocześnie kolor.

Głowę węża odkryto w szkole prawniczej w Meksyku. Zdjęcie: LANSIK/UNAM

Zachowało się 80% farby na jej powierzchni. Zdjęcie: LANSIK/UNAM

Erika Robles Cortes, archeolog z Narodowego Instytutu Historii Hiszpanii, stwierdziła, że ​​kolory posągu pomogły rzucić nowe światło na sztukę przedhiszpańską.

„Dzięki kontekstowi, w jakim odkryto to dzieło, ale przede wszystkim dzięki masowej interwencji konserwatorów i konserwatorów pod przewodnictwem Maríi Barajas, udało się ustalić kolory i zachować je w prawie wszystkich rzeźbach, co jest bardzo ważne , ponieważ kolory pomogły nam zwizualizować sztukę przed erą hiszpańską z innej perspektywy Nauka na żywo.

READ  Macron spakował uniwersytet ostatniego dnia swojej podróży do Chin

Aztekowie czcili i budowali świątynie na cześć wielu bogów, w tym Quetzalcoatla, boga często przedstawianego jako pierzasty wąż. Archeolodzy zaangażowani w projekt stwierdzili, że nie jest jasne, czy przedstawia go głowa tego węża, czy nie.