Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podtyp nadmiernej senności w ciągu dnia związany z podwójnym ryzykiem zawału mięśnia sercowego

Zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego wśród chorych pacjentów Nadmierna senność w ciągu dnia (EDS) Zgodnie z nowymi ustaleniami, może to być spowodowane konkretnym podtypem schorzenia.

W nowych danych przedstawionych w Doroczne spotkanie stowarzyszonych profesjonalnych towarzystw snu (SLEEP) 2022 W tym tygodniu zespół amerykańskich badaczy zauważył wyraźny związek między ryzykiem zawału mięśnia sercowego a pacjentami z EDS zdefiniowanymi jako obejmujący większą skłonność do snu. Odkrycia przyczyniają się do lepszego zrozumienia chorób sercowo-naczyniowych i ryzyka zdarzeń wśród pacjentów z zaburzeniami snu – temat już poruszany w innych badaniach przedstawionych w SLEEP 2022.

Badacze, kierowani przez doktora medycyny Heminga Wanga, badacza z Wydziału Zaburzeń Snu i Trawienia w Wydziałach Medycyny i Neuronauki w Brigham and Women’s Hospital, starali się wyjaśnić związek między podtypami EDS a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych wśród dotkniętych nimi pacjentów.

Naukowcy napisali, że EDS dotyka około 10-20% populacji i że jego związek ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności jest jasny. „Jednak EDS jest niejednorodny i wiąże się zarówno z krótkimi, jak i długimi okresami snu” – napisali. „Nie jest jasne, czy każdy podtyp jest związany z chorobą sercowo-naczyniową”.

Wang i wsp. przeprowadzili wieloczynnikową regresję proporcjonalnego ryzyka Coxa dla zawału mięśnia sercowego, aby wyjaśnić związek częstości występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z różnymi podtypami EDS. Ich kohorta pacjentów obejmowała długotrwałą dokumentację medyczną w bazie danych UK Biobank, obejmującą 471 991 osób bez chorób sercowo-naczyniowych na początku badania.

Badacze oparli się na samodzielnie zgłoszonych danych z wyników kwestionariusza w celu określenia wyjściowych wskaźników EDS i czasu trwania snu w populacji. Dostosowali się do różnych czynników socjodemograficznych i behawioralnych wśród kwalifikujących się pacjentów.

EDS z przedłużonym snem, definiowanym jako >9 godzin na dobę, wiązało się z 91% zwiększoną częstością występowania zawału mięśnia sercowego (współczynnik ryzyka). [HR], 1,91; 95% CI, 1,34 – 2,71) w porównaniu ze zdrowym wzorcem snu, definiowanym jako 6-9 godzin z objawami senności. Zespół odnotował brak związku między incydentem zawału mięśnia sercowego a EDS z normalnym lub krótkim snem.

READ  NT rejestruje 58 przypadków COVID, ministrowie nie mogą uczestniczyć w konferencji prasowej

Ponownie, przedłużony sen – ale bez senności – wiązał się ze znacznie zwiększonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego (HR, 1,39; 95% CI, 1,14 – 1,71). Chociaż oba obserwowane podtypy EDS przedłużonego snu były związane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, naukowcy nie byli w stanie wyjaśnić związku obecnością chronotypu, bezsenności, bezdechu sennego, depresji, wysokiego ciśnienia krwi lub cukrzycy. Powiązanie zostało jednak pomieszane z samooceną ogólnego stanu zdrowia pacjentów o kolejne 7 punktów procentowych (tętno 1,46; 95% CI, 1,02 – 2,08).

Autorzy podsumowują: „Nasze badanie sugeruje, że poprzednie dowody na zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego (EDS) mogą być napędzane głównie przez jego podtyp przedłużonego snu („wysoka skłonność do snu”), ale mechanizmy leżące u jego podstaw nie są jasne”. „Potrzebne są dalsze prace, aby zrozumieć, czy istnieją ukierunkowane interwencje dla tego fenotypu snu, które mogą poprawić zdrowie układu krążenia”.

Badanie „Nadmierna senność w ciągu dnia z wydłużonymi okresami snu zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego” przedstawiono w SLEEP 2022.