Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pół miliona posiadaczy kredytów hipotecznych przestało dokonywać płatności w ciągu pierwszych dwóch dni obowiązywania nowej ustawy o „urlopie dłużnym”

Pół miliona posiadaczy kredytów hipotecznych przestało dokonywać płatności w ciągu pierwszych dwóch dni obowiązywania nowej ustawy o „urlopie dłużnym”

Używany przez ponad 500 000 polskich posiadaczy kredytów hipotecznych Nowe prawo pozwala na czasowe zawieszenie płatności Premier Mateusz Morawiecki mówi w pierwszych dwóch dniach jego realizacji. Ostrzegł, że każda próba uniemożliwienia bankom dostępu do programu będzie karana.

Oznacza to, że około 25% uprawnionych skorzystało z tzw. „wakacji kredytowych”, które mają odciążyć gospodarstwa domowe zmagające się z rosnącymi spłatami kredytów po wzroście stóp procentowych do najwyższego poziomu od ponad 15 lat. .

Sejm uchwalił ustawę o zamrożeniu spłaty kredytu hipotecznego

Od 29 lipca osoby, które mają kredyt hipoteczny w złotych na własne potrzeby mieszkaniowe, będą mogły odroczyć spłatę o cztery miesiące w tym roku i cztery miesiące w przyszłym. Spłata może zostać wstrzymana maksymalnie na okres dwóch miesięcy w kwartale.

Premier powiedział, że program może kosztować sektor bankowy nawet do 20 mld zł (4,25 mld euro) w ciągu dwóch lat i ostrzegł, że rząd będzie monitorował, czy banki mają trudności z dostępem do programu dla Polaków.

„Bardzo się cieszę, że wiele osób skorzystało już z urlopu od zadłużenia rządu” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Morawiecki. „Każda próba ograniczenia korzystania z tego obiektu będzie skutkować grzywną”.

„Każda praktyka, która wprowadza skomplikowane procedury i straszy osoby z obniżoną oceną kredytową, jest niewłaściwa. Zleciłem specjalne śledztwo w takich sytuacjach” – powiedział.

W obliczu najwyższej inflacji w Polsce od 25 lat, bank centralny, podobnie jak jego rówieśnicy w regionie, podniósł stopy procentowe, obecnie na poziomie 6,50%, najwyższym od lutego 2005 roku. Podwyżka stóp nie dotyczy tylko pożyczkobiorców. Raty, ale i rentowność banków znacznie wzrosły.

READ  Polska znów jest najlepszym rynkiem do poszukiwania nieruchomości w Miami; Najlepsze wyszukiwanie w stanie Georgia

Z danych Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BGK), organizacji regularnie monitorującej sytuację banków komercyjnych i spółdzielczych, wynika, że ​​w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku zysk netto całego sektora finansowego w Polsce podwoił się. 12,1 mld zł rocznie.

„Widzę już pierwsze dane z sektora bankowego – to bardzo solidne wyniki, więc nie szkoda bankom” – powiedział Morawiecki, który był szefem dużego banku, Banku Szachodnego WBK (obecnie Santander Bank Polska). ). , przed wejściem do polityki.

Polacy próbują radzić sobie z rosnącymi kosztami kredytu poprzez odraczanie spłaty kredytu. Niektóre osoby decydują się na przedpłatę lub nadpłatę kredytu hipotecznego, aby skrócić okres kredytowania.

Ponad połowa tych, którzy teraz odraczają raty, przeznacza oszczędności na spłatę kredytu hipotecznego – podało w raporcie Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Raport.

Według danych BIK nadpłaty kredytów mieszkaniowych wzrosły w ciągu ostatniego roku czterokrotnie, podał serwis informacyjny 300Gospodarka.

Przed wejściem w życie nowego programu dłużnego urlopu, polski organ nadzoru konsumenckiego UOKiK zapowiedział, że w ramach prowadzonych dochodzeń zbada, w jaki sposób instytucje finansowe będą nadal wdrażać ten system. Agencja będzie monitorowała szesnaście banków.

„Nie akceptujemy praktyki stosowanej już w niektórych bankach, np. osobnego wniosku o wstrzymanie spłaty rat co kwartał” – powiedział Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

READ  Szwedzka firma złożyła w Polsce trzy wnioski o lotnictwo morskie

„Jest to zakaz korzystania z wakacji kredytowych, [which have been] Wprowadzony, aby zapewnić konsumentom ulgę” – dodał.

Główne zdjęcie kredytowe: Piotr Kulpiński/Unsplash