Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska chce sformalizowanych reguł dla izraelskich wizyt studyjnych na temat Holokaustu

WARSZAWA, Polska (AP) — Polski rząd chce formalnych zasad regulujących warunki wizyt studyjnych izraelskich uczniów na temat Holokaustu w tym kraju, w tym obecności uzbrojonych izraelskich strażników, powiedział w poniedziałek urzędnik w Warszawie.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że uzbrojeni strażnicy z grupami młodzieżowymi, wizyty skoncentrowane wyłącznie na Holokauście i brak kontaktu z polską młodzieżą dają młodym Izraelczykom „negatywny obraz” Polski.

„Teksty wydają się również (sugerować), że Polska jest krajem antysemickim, dlatego jest tu niebezpiecznie” – powiedział Przydoks w radiu RMF24.

Powiedział, że nowa umowa międzyrządowa powinna określać, w jakich okolicznościach mogą być obecni uzbrojeni strażnicy. Warszawa od miesięcy zabiega o takie porozumienie – powiedział Presidaks.

Polska chce, aby młodzi Izraelczycy spotkali się ze swoimi polskimi odpowiednikami i zrozumieli ich stosunek do wielowiekowej polsko-żydowskiej historii.

Coroczne wyjazdy edukacyjne dla tysięcy młodych Izraelczyków zostały zawieszone podczas pandemii, a Izrael powiedział w zeszłym tygodniu, że nie zostanie wznowiony, ponieważ prawicowy rząd Polski próbuje kontrolować program nauczania.

Powodem, dla którego nie zostały wznowione, jest to, że „uważamy, że (oni) powinny być regulowane przez umowę między Polską a Izraelem” – powiedział Przydaks.

Polska była pierwszym krajem, który został zaatakowany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie zaalarmowali świat o masowym zabijaniu Żydów przez nazistów, a tysiące Polaków ryzykowało własnym życiem, aby pomóc Żydom – nawet jeśli niektórzy Polacy zabijali lub prześladowali swoich współbraci Żydów.

Niemal 3 miliony polskich Żydów zostało zamordowanych przez Niemców i ich kolaborantów, a naziści zbudowali swoje główne obozy zagłady w okupowanej Polsce.

Młodzi Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski latem między 11. a 12. klasą, aby odwiedzić dawne nazistowskie obozy, dowiedzieć się o Holokauście i pamiętać o ofiarach. Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed pandemią co roku uczestniczyło w niej około 40 000 izraelskich studentów.

READ  Bayern Monachium uniemożliwił Polakowi Robertowi Lewandowskiemu i Austriaczowi Davidowi Alabie grę w przerwie międzypaństwowej | Wiadomości piłkarskie