Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polacy protestują w całym kraju w obronie wolności mediów

WARSZAWA, Polska (AP) – W niedzielę Polacy gromadzili się w centrach miast w całym kraju, aby bronić amerykańskiej sieci telewizyjnej, która jest celem prawicowego rządu tego kraju, a także chronić wolność mediów w kraju UE, w którym standardy demokratyczne ulegają erozji.

Wśród protestujących znaleźli się wybitni polscy politycy, którzy przez dziesięciolecia sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi w kraju i obawiali się, że demokracja, którą pomogli wprowadzić, została utracona. Wielu Polaków uważa, że ​​prawicowy, populistyczny rząd w Polsce wyobcowuje kraj z Zachodu i przyjmuje autorytarny model podobny do tureckiego czy rosyjskiego, próbując narzucić polityczną kontrolę nad sądami i uciszyć krytyczne media.

Donald Tusk, lider głównej partii opozycyjnej, wezwał Polaków do solidarności i zmiany kierownictwa.

„Zmieśćmy tę moc!” Tusk, były premier Polski i były prezydent Unii Europejskiej, powiedział tłumowi w Warszawie.

Protesty zostały zwołane po tym, jak w piątek parlament nieoczekiwanie uchwalił ustawę, która zmusi Discovery do sprzedaży pakietu kontrolnego w TVN, największej polskiej sieci telewizyjnej.

Izba głosowała za nim latem, ale Senat się temu sprzeciwił. Bez uprzedzenia Parlament nagle przywrócił ustawę, a Izba odrzuciła weto Senatu.

Los projektu spoczywa teraz na prezydentu Andrzeju Dudzie. Główny protest odbył się w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie demonstranci zażądali od Dudy zawetowania ustawy.

Przywódcy rządowi bronili tego ustawodawstwa, mówiąc, że dla bezpieczeństwa narodowego ważne jest, aby żadna firma spoza Europy nie mogła kontrolować firm, które pomagają kształtować opinię publiczną.

TVN prowadzi całkowicie informacyjny kanał TVN24, a jego główny kanał, TVN, ma wieczorny program informacyjny, który jest oglądany przez miliony i dostarcza krytycznych relacji rządowych. Krytycy uważają, że prawicowy rząd w Polsce stara się tylko uciszyć ujście, które chce pociągnąć władzę do odpowiedzialności.

W niedzielę szereg mówców oskarżyło władze o atakowanie instytucji demokratycznych w Polsce, a tłumy skandowały „Wolne media!”

READ  Łatwość nowej serii Disney + autorstwa Johna Stamosa

Jarosław Korski, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, liberalnej gazety, która ujawniła szereg rządowych skandali i była wielokrotnie podnoszona przez sojuszników rządu, oskarżył partię rządzącą o próby uciszenia mediów w celu ukradzenia nadchodzącego Polskie wybory, które mają się odbyć. w 2023 roku.

„Mafia przejęła kraj. Chcą opanować wszystkie elementy życia publicznego” – powiedział Korsky.

Stany Zjednoczone, bliski sojusznik Warszawy, wezwały prawodawców, aby nie uchwalali prawa. Amerykański chargé d’affairs, Bex Aliu, powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko rozczarowane” uchwaleniem ustawy i wezwał Dudę „do wykorzystania swojego przywództwa w celu ochrony wolności słowa i biznesu”.

Duda, sprzymierzony z partią rządzącą, zasygnalizował latem, że go nie poprze, ale powiedział w piątek, że musi to jeszcze przeanalizować.

Protestująca w Warszawie Joanna Glczyk Zubek powiedziała, że ​​władze mogą nie dbać o protesty, „ale niech świat zobaczy, że w Polsce są nie tylko zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, zwolennicy nijakiej propagandy, są też zwykli ludzie, którzy chcą być obywatelami Europy i chcą mieć dobre stosunki z całym światem.”

TVN uruchomił w niedzielę internetową petycję wzywającą Dudę do zawetowania ustawy, którą wieczorem podpisały dwa miliony ludzi w 38-milionowym kraju.

„Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski” – czytamy w apelu. Wzajemne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju, są niszczone. Nie możemy na to pozwolić! „

Discovery obiecał również w oświadczeniu, że będzie „walczyć bez wytchnienia o nasz biznes”.