Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy górnicy, elektrycy, antywęglowa solidarność Czechy Praga Warszawa Przejście z UE

Około 4 tys. polskich górników i elektryków protestowało w środę w Warszawie przeciwko stopniowemu wstrzymywaniu wydobycia i użytkowania węgla oraz nakazowi unijnego sądu o natychmiastowym zamknięciu kopalni.

Związki, które zorganizowały demonstrację z transparentami i cichymi trąbkami, powiedziały, że przejście z europejskiego węgla – zanieczyszczającego mimo obfitości w Polsce – na energię odnawialną, zlikwiduje setki tysięcy miejsc pracy w kraju.

Argumentowali, że polityka ta zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Polski i że większy naród środkowoeuropejski będzie w dużym stopniu uzależniony od importu paliw i energii elektrycznej z Niemiec i Rosji.

– Grozi nam utrata suwerenności energetycznej, jeśli będziemy zmuszeni do zamykania kopalń, elektrowni i importu energii elektrycznej – powiedział Christoph Konersky, szef oddziału solidarnościowego ENEA Energy Company na Korsowilkopolsce.

„Dziesiątki tysięcy dobrych miejsc pracy zostaną wyeliminowane. Protestujemy przeciwko temu, „Konersky powiedział Associated Press.

Energia wiatrowa i słoneczna to za mało jako alternatywa dla węgla, a energia jądrowa jest jedyną realną opcją.

„Ale Niemcy już teraz mówią, że nie pozwolą na budowę elektrowni jądrowej w pobliżu swoich granic, więc będą musiały importować drogą energię z Niemiec i Francji” – powiedział Konersky.

Powiedział, że sytuacją w UE rządzą „ekolodzy terroryści”, którzy tak naprawdę nie są tego świadomi.

Demonstranci zostawiali petycje w biurze Komisji Europejskiej w Warszawie i niektórych ministerstwach rządowych, ale nie zostawili ich kopii na progu bez wychodzenia z gabinetu premiera. Oskarżają prawicowy rząd o spełnienie żądań UE i wyznaczenie harmonogramu całkowitego zamknięcia kopalń do 2049 r. .

Protest został wywołany w zeszłym miesiącu przez Sąd Najwyższy UE w Polsce nakazujący natychmiastowe wstrzymanie pracy kopalni węgla brunatnego Toro, która zasila polskie źródło 7% energii. Orzeczenie było odpowiedzią na pozew sąsiednich Czech, który stwierdził, że kopalnia wypompowuje wodę z przygranicznych wiosek.

Troy nie zatrzymał kopalni w Polsce, argumentując, że zredukuje energię elektryczną do ponad 2 mln domów i negatywnie wpłynie na europejską sieć energetyczną. Podkreśla, że ​​gdy sąd podejmuje decyzję, nie ma pełnej informacji o sytuacji, która jest tymczasowa i czeka na pełny wyrok, który może potrwać kilka miesięcy. Warszawa prowadzi poważne rozmowy z Pragą w celu pozasądowego rozwiązania sprawy.

READ  Polska i ROC awansują do ćwierćfinału jako zwycięzcy puli

„Nie wyobrażam sobie zamknięcia Toro, co jest bardzo ważne w tym momencie w Polsce” – powiedział Konersky, podkreślając, że Czechy i Niemcy eksploatują kilka kopalń węgla brunatnego na tym samym obszarze.

Polska, zasilana węglem, poczyniła postępy w zmniejszaniu tej niezawodności i wdrażaniu odnawialnych źródeł energii.

W 1990 r. było ponad 70 kopalń węgla i prawie 400 tys. górników, a obecnie ma około 20 kopalń i 80 tys. górników, a planuje je wyciąć. . W tym samym czasie sektor energii słonecznej rozwinął się w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki dotacjom rządowym i lokalnym, a energetyka wiatrowa rośnie, pomimo pewnych niedawnych ograniczeń legislacyjnych. Istnieją plany uruchomienia elektrowni jądrowej do 2035 r., ale ważne decyzje dotyczące technologii, partnerstwa i finansów nie zostały jeszcze podjęte.

Jednak Polska zawsze negocjowała własne warunki i harmonogram utylizacji węgla, a UE i grupy ekologiczne twierdzą, że zmiany są zbyt powolne i nie mają wystarczających ambicji, aby zrealizować cele Obozu Redukcyjnego Gazu Cieplarnianego.