Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska demonstruje potęgę militarną podczas masowej parady przed wyborami

Polska demonstruje potęgę militarną podczas masowej parady przed wyborami

WARSZAWA, 15 sierpnia (Reuters) – We wtorek w Warszawie odbyła się największa defilada wojskowa w Polsce od czasów zimnej wojny, podczas gdy kraj należący do NATO prężył swoją bazę wojskową. Rząd ma nadzieję, że będzie to przesłanie dla Moskwy i wyborców. Wybory w październiku.

Rosyjska inwazja na Ukrainę uczyniła rozbudowę sił zbrojnych priorytetem rządzących w Polsce nacjonalistów PiS, a masowa prezentacja sprzętu wojskowego w pełnym rozkwicie dała im okazję do polerowania ich wiarygodności bezpieczeństwa.

W defiladzie z okazji Święta Sił Zbrojnych z okazji 103. rocznicy zwycięstwa Polski nad Związkiem Radzieckim w Bitwie Warszawskiej wzięło udział 2000 żołnierzy z Polski i innych krajów NATO maszerujących przez stolicę z 200 sztukami sprzętu wojskowego i 92 samolotami.

– 15 sierpnia to nie tylko okazja do uhonorowania żołnierzy, którzy wygrali Bitwę Warszawską, ale także do podziękowania współczesnym żołnierzom, którzy bronili naszej Ojczyzny – powiedział żołnierzom i widzom zgromadzonym nad Wisłą minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„To idealny dzień, aby pokazać naszą siłę i pokazać, że zbudowaliśmy potężną siłę zbrojną, która bez wahania skutecznie będzie chronić nasze granice”.

Rządzący od 2015 roku PiS zobowiązał się podwoić liczebność armii i wydać w tym roku na obronę około 4% produktu krajowego brutto (PKB).

Sojusznik PiS, prezydent Andrzej Duda, skontrastował to, co według niego było bezpieczeństwem za poprzedniego rządu, z inwestycjami poczynionymi w ostatnich latach.

„Ostatnie osiem lat to okres odbudowy polskiej armii” – powiedział. „Zanim mieliśmy sytuację odwrotną, liczebność polskich sił zbrojnych malała”.

Dariusz Gawroński, 56-letni robotnik fizyczny, przyjechał z Dębna na zachodzie, aby być świadkiem zdarzenia.

READ  KSG Agro i Makarony Polskie (Polska) podpisały umowę o współpracy w zakresie przetwórstwa i handlu olejami roślinnymi i zbożami.

„Marsz daje dobre wrażenie, że mamy się czym bronić” – powiedział. „Osobiście czuję się bezpiecznie”.

Posłowie opozycji zarzucają jednak rządowi wykorzystywanie armii jako narzędzia dla własnych korzyści politycznych.

„Wy (gracze)… życzę wam, abyście nigdy więcej nie stanowili tła dla nienawiści politycznej” – napisał Marcin Kierwiński, poseł z liberalnej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej (PO) na portalu społecznościowym X, znanym wcześniej jako Twitter.

Duda, Błaszczak i inni politycy, w tym premier Mateusz Morawiecki, obserwowali maszerujących żołnierzy, podczas gdy helikoptery, w tym Black Hawki, i odrzutowce, w tym F-16 i FA-50, przelatywały nad głowami.

Inne prezentowane wyposażenie obejmowało zakupione w USA czołgi M1A1 Abrams, południowokoreańskie czołgi K2, samobieżne haubice K9 i wyrzutnie rakiet HIMARS, systemy obrony powietrznej Patriot oraz polskie bojowe wozy piechoty Borzuk.

(Reportaż Kakbara Pempela, Justiny Pavlak i Alana Charlisha, dodatkowe reportaże Kuby Stezickiego, montaż: Angus MacSwan, Alexandra Hudson)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.