Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska grupa odnotowuje spadek zysków z ropy i gazu

Polska Grupa Orlan odnotowała w raporcie finansowym za I kwartał 2023 roku spadające zyski pionu wydobywczego, który przejął producenta ropy i gazu PGNiG w listopadzie.

Zysk operacyjny pionu upstream spadł do 2,3 mld zł (541 mln USD) w pierwszych trzech miesiącach przed odpisami z tytułu utraty wartości, kiedy multienergetyczny i petrochemiczny gigant został po raz pierwszy uwzględniony w sprawozdaniu PGNiG. W czwartym kwartale 2022 r. jego wartość wyniesie 6,3 mld zł.

Arlen zauważył, że koszty operacyjne wydobycia wzrosły czterokrotnie do ponad 5 mld zł w pierwszym kwartale tego roku w stosunku do czwartego kwartału, ale nie ujawnił przyczyn.

Działalność wydobywcza spółki naftowo-gazowa spadła na trzecie miejsce pod względem zysku operacyjnego w pierwszym kwartale, przy zysku operacyjnym rafineryjnej grupy biznesowej Arlen na poziomie 5,5 mld zł i dziale wytwarzania energii na poziomie 3,3 mld zł.

Przejęcie PGNiG przez Arlen zwiększy całkowite wydobycie ropy i gazu przez grupę 12-krotnie do 173 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, podała spółka. Jej potwierdzone i prawdopodobne rezerwy węglowodorów wynoszą obecnie prawie 1,3 mld baryłek, z czego 73% to gaz ziemny.

Import gazu do Polski wynosi łącznie 3,2 miliarda metrów sześciennych, powiedział Arlen, z czego 51% to skroplony gaz ziemny, a reszta to gaz rurociągowy.

Kontynuacja artykułu pod reklamą

W Świnoujściu na terminalu wyładowano 15 zbiornikowców LNG: cztery z Kataru, cztery od amerykańskiego Cheniere Energy i siedem zakupionych na rynku spotowym.

Jednak w pierwszym kwartale firma miała 1,1 miliarda metrów sześciennych rezerw gazu, co oznacza spadek z 1,4 miliarda metrów sześciennych rok wcześniej.

Segment wydobywczy ma znaczący udział w całkowitych przychodach, a Arlen odnotował wzrost przychodów o 143% do ponad 110 miliardów złotych w pierwszym kwartale 2023 roku w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. W porównaniu do czwartego kwartału 2022 roku przychody ogółem wzrosły o blisko 9%.

READ  Sąd Najwyższy Unii Europejskiej zaczyna rozpatrywać kontrowersje dotyczące mechanizmu rządzącego prawem węgierskim i polskim

Zysk netto dla akcjonariuszy wzrósł czterokrotnie do 9 mld zł w pierwszym kwartale 2023 roku w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku, chociaż wynik finansowy był znacznie niższy niż zysk netto w wysokości 14,4 mld zł w czwartym kwartale. 2022.