Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska i Ukraina prowadzą rozmowy na temat sporu dotyczącego importu produktów rolnych

Polska i Ukraina prowadzą rozmowy na temat sporu dotyczącego importu produktów rolnych

Długo oczekiwane negocjacje między polskim premierem a jego ukraińskim odpowiednikiem, które odbędą się w czwartek, mają na celu rozładowanie napięć związanych z importem ukraińskich produktów rolnych i blokadą granic przez wściekłych polskich rolników.

Choć Polska jest niezłomnym sojusznikiem Ukrainy w walce z rosyjską inwazją, w ostatnim czasie stosunki między obydwoma krajami uległy pogorszeniu na skutek sporów gospodarczych, a rolnicy twierdzą, że ukraiński import obniża ceny ich produktów.

Kijów wielokrotnie wzywał swojego sąsiada z Unii Europejskiej do złagodzenia transgranicznych korków, ostrzegając, że opóźnienia spowodowane blokadami mogą utrudnić dostawy broni do kraju.

Jak dotąd między obydwoma krajami odbyły się jedynie rozmowy niższego szczebla i nie widać żadnych oznak postępu. Strona polska przed ostatnim spotkaniem starała się obniżyć oczekiwania.

Rosyjska inwazja w 2022 r. zaszkodziła gospodarce rolnej Ukrainy, powodując zamknięcie wielu szlaków eksportowych przez Morze Czarne, a duże połacie pól uprawnych stały się bezwartościowe w wyniku bitwy.

Oczekuje się, że w czwartek ministrowie obu rządów spotkają się, aby omówić współpracę w dziedzinie obronności między partnerami.

Tusk zaproponował zorganizowanie spotkania w Warszawie w zeszłym miesiącu po tym, jak ukraińscy urzędnicy zaprosili Warszawę do rozmów na temat wspólnej granicy, ale Polska odmówiła.

READ  VFACTS Wyniki sprzedaży nowych samochodów w lipcu 2021 r.: Sydney zamyka gwałtownie hamulce