Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska i Węgry wygrywają w UE o podatki

Węgry i Polska wygrały odrębne spory podatkowe z Komisją Europejską po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł we wtorek (16 marca) na korzyść dwóch państw członkowskich, które są uwikłane w szereg sporów prawnych z UE.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) Odrzucony Odwołanie do Komisji Orzekającej sądu niższej instancji potwierdzające węgierski podatek od reklamy w 2014 r.

Podatek początkowo narzucał 50-procentową stopę sprzedaży w największych sieciach. Krytycy postrzegali to jako atak na klub RDL, najczęściej oglądanego komercyjnego nadawcę w kraju, i sposób na osłabienie wolnej prasy na Węgrzech.

Komisja stwierdziła później, że podatek naruszył przepisy UE, ale Węgry zakwestionowały tę ocenę i wygrały sprawę w sądzie w 2019 roku, co zostało potwierdzone.

Węgry ostatecznie obniżyły stawkę podatkową iw zeszłym roku zapowiedziały, że zawieszą ją do 2022 roku.

Sędziowie UE stwierdzili we wtorek, że niskie stawki podatkowe dla małych detalistów w Polsce nie powinny być postrzegane jako nielegalna pomoc rządowa.

Komisja argumentowała wcześniej, że polski podatek od sprzedaży detalicznej niesprawiedliwie dawał przedsiębiorstwom przewagę nad niższą sprzedażą nad większymi konkurentami.

Kiedy polska polityka podatkowa doszła do władzy w 2015 r., Prawo i Sprawiedliwość (PIS) było jednymi z kluczowych wyborów, które obiecywały sposób na sfinansowanie popularnych wydatków socjalnych.

„Po raz kolejny udowodniono, że Węgry wybrały dobre rozwiązanie w zakresie opodatkowania kapitałochłonnych, międzynarodowych przedsiębiorstw” – powiedziała na Facebooku węgierska minister sprawiedliwości Judith Varga.

Polska i Węgry podlegają kontroli UE za cofanie się do wartości demokratycznych i łamanie przepisów UE.

„Wielkość przemysłowa” jest niespójna

W międzyczasie europosłowie w Parlamencie Europejskim wezwali komisarza ds. Sprawiedliwości Tydera Reindersa do uruchomienia nowego narzędzia regulacyjnego przeciwko Polsce, które mogłoby wstrzymać finansowanie UE w przypadkach naruszenia prawa.

Posłowie są zaniepokojeni faktem, że rząd poddaje sędziów i prawników politycznym wpływom w związku ze zmianą sądownictwa w Polsce.

READ  Wielka lalka Mały Amal na spotkanie z ukraińskimi dziećmi-uchodźcami w Polsce | Uchodźcy

Słowacki liberalny poseł do Parlamentu Europejskiego Michael Simega powiedział w debacie, że „niezgodność z prawem UE osiągnęła w Polsce poziom przemysłowy”.

Komisja argumentowała, że ​​chciałaby najpierw zobaczyć wynik sprawy sądowej kwestionującej narzędzie zainicjowane przez Polskę i Węgry.

We wtorek komisja przyjrzała się możliwym sprawom przed orzeczeniem sądu, ale stwierdziła, że ​​nie podejmie działań, zanim decyzja ETS nie zostanie uwzględniona.

Reinders argumentowali, że „ochrona prawa również musi być przestrzegana”. [means] Jeśli Komisja oczekuje, że państwa członkowskie zrobią to samo, wykorzysta umowę w odpowiedni sposób ”.