Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska na granicy zmaga się z niedoborami LPG, podwyżką cen na Ukrainie – analityk

Polska na granicy zmaga się z niedoborami LPG, podwyżką cen na Ukrainie – analityk

Ukraińskie ciężarówki zaparkowane w pobliżu wsi Korzowa w Polsce, na granicy Polski z Ukrainą, 19 listopada 2023 r. REUTERS/Yan Dobronosov/Zdjęcie pliku Uzyskaj prawa licencyjne

Kijów, listopad 21 (Reuters) – Protesty i blokady polskich kierowców ciężarówek na przejściach granicznych z Ukrainą ograniczyły import gazu do pojazdów silnikowych (LPG) na Ukrainę, powodując wzrost cen krajowych o 30%, stwierdził we wtorek analityk.

Serhij Kujun, szef wiodącej ukraińskiej firmy doradczej ds. paliw A-95, powiedział podczas konferencji internetowej, że jedna trzecia wszystkich dostaw LPG jest importowana przez granicę Polski.

Na początku miesiąca polscy kierowcy ciężarówek zablokowali trzy drogi Przejścia graniczne Protesty z udziałem Ukrainy protestują przeciwko bierności rządu w związku ze stratami biznesowymi poniesionymi przez zagranicznych konkurentów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ukraińscy urzędnicy mają nadzieję na przeprowadzenie nowej rundy rozmów w tym tygodniu.

„Ponosimy ogromne straty z powodu oporu. Jest to gospodarcze odwrócenie uwagi od Ukrainy” – powiedział Quynh.

Ukraina zużyła około 1,5 mln ton metrycznych LPG w 2021 r., a zużycie spadło do około 1,1 mln ton w 2022 r. w wyniku rosyjskiej inwazji. Analitycy twierdzą, że większość paliwa, głównie z Polski, Ukraina importowała.

Quynh powiedział, że handlowcy starają się przewozić jak najwięcej produktów koleją i przekierować dostawy LPG na przejścia graniczne na Słowacji i w Rumunii.

„Ale trudno jest szybko zmienić tę skalę” – powiedział.

Choć benzyna i olej napędowy nie są zagrożone, ukraińscy urzędnicy twierdzili już wcześniej, że blokada graniczna może poważnie zaszkodzić dostawom LPG.

Oświadczenie Pawła Polityuka; Montaż: David Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę