Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska obiecuje zbudować szeroką koalicję, by ominąć Rosję…

Polska obiecuje zbudować szeroką koalicję, by ominąć Rosję…

(MENAFN-UkrinForm) Polska wraz z międzynarodowymi partnerami stworzy szeroką koalicję, która przekona Międzynarodowy Komitet Olimpijski o konieczności niedopuszczenia Rosji i Białorusi do udziału w międzynarodowych zawodach.

Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie, donosi własny korespondent Ukrinform.

„Będziemy tworzyć koalicję do wywierania presji (MKOl – red.). Im więcej krajów podziela nasze stanowisko, tym większe prawdopodobieństwo, że ich decyzja ulegnie zmianie” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że zwrócił się do ministra sportu Kamila Bordnyszczuka z prośbą o rozpoczęcie prac nad stworzeniem takiego sojuszu.

Czytaj więcej: Zapytaj o ponad 300 ogrodzeń joc Rosja powinna przemyśleć swoją decyzję w sprawie Białorusi

Morawiecki powiedział, że jeśli MKOl wymieni swoje zarządzenie w sprawie dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów, to będzie próbował wywrzeć presję na Polskę (w przypadku dopuszczenia Rosjan do zawodów organizowanych przez Polskę – wersja), Warszawa „nie będzie zgodzić się na to”.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami organizatorzy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w czerwcu-lipcu w Polsce nie dopuszczą do rywalizacji Rosjan i Białorusinów.

– Na Igrzyskach Europejskich w Krakowie nie będzie zawodników reprezentujących Federację Rosyjską i Białoruś. Nie pozwolimy na to, mimo pojawiających się obecnie zabiegów dyplomatycznych – powiedział w środę szef komitetu organizacyjnego Marcin Nowak.

Czytaj więcej: joc Ważny środek promocyjny umożliwiający rosyjskim sportowcom udział w międzynarodowych zawodach

Organizatorzy Igrzysk Europejskich przypomnieli, że decyzję o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów z międzynarodowych zawodów podjął Związek Europejskich Komitetów Olimpijskich pod koniec ubiegłego roku i od tego czasu nic się nie zmieniło.

Jak zaznaczono, organizatorzy Igrzysk Europejskich „popierają stanowisko władz ukraińskich w sprawie wykluczenia Rosjan i Białorusinów z igrzysk, przynajmniej do czasu zakończenia krwawej wojny z Rosją”.

Jak poinformował Ukrinform, MKOl wydał oświadczenie zezwalające rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu pod neutralną flagą. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także minister ds. młodzieży i sportu Wadym Hutcat, minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba i inni urzędnicy odpowiedzieli na raport. Na znak protestu Ukraina może zbojkotować igrzyska w Paryżu.

READ  Hokejowe Wypowiedzi Prezesa NBP | Artykuł

MENAFN29032023000193011044ID1105897754


Zastrzeżenia prawne:
MENAFN UDOSTĘPNIA INFORMACJE „TAKIE, JAKIE SĄ”, BEZ JAKICHKOLWIEK GWARANCJI. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z powyższym dostawcą.