Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska otrzymuje pierwszą transzę unijnego funduszu ratunkowego

Polska otrzymuje pierwszą transzę unijnego funduszu ratunkowego

Polska otrzymała w ramach programu REPowerEU aż 5,5 miliarda dolarów (5 miliardów euro) dotacji i pożyczek. Ma na celu przyspieszenie przejścia na czystą energię.

REPowerEU pomoże państwom członkowskim zmniejszyć ich zależność od rosyjskich paliw kopalnych i zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w ich miksie energetycznym po inwazji Rosji na Ukrainę. W ramach planu Polska wystąpiła o około 27,5 miliarda dolarów (25 miliardów euro).

Kraj kwalifikuje się do około 38,5 miliarda dolarów (35 miliardów euro) z funduszy UE w ramach krajowego planu naprawy, którego celem jest pobudzenie inwestycji i poprawa odporności gospodarki po pandemii Covid-19.

Płatności z tytułu krajowego planu naprawczego, złożonego przez Warszawę w czerwcu 2022 r., dotychczas UE opóźniały się ze względu na łamanie przez Polskę przepisów prawa, a kraj w dalszym ciągu realizuje ustalone wcześniej cele pośrednie. Piątkowa odsłona Warszawy nie spełniła jednak żadnych warunków.

Według OcenyŚrodki Narodowego Planu Odbudowy mogłyby zwiększyć PKB Polski o 0,5-1 proc. i doprowadzić do powstania setek tysięcy miejsc pracy w innowacyjnych sektorach.

Agnieszka Gajewska, liderka globalnego rządu i sektora publicznego w PwC Polska, powiedział W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział: „Finanse są ważne, aby gospodarka mogła się rozwijać”, zwłaszcza „jeśli weźmiemy pod uwagę rekordowo niską stopę inwestycji wynoszącą 17%”.

Nowy prounijny rząd Polski, który objął urząd w połowie grudnia, zapowiedział zamrożenie funduszy unijnych w 2024 r. i poprawę stosunków z Brukselą, zniszczonych ośmioletnimi rządami nacjonalistycznego, eurosceptycznego Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Impreza.

Donald Tusk, nowy polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, udał się w zeszłym miesiącu do Brukseli na rozmowy w sprawie uwolnienia środków.

„Musiałem przejąć inicjatywę przed ostatecznymi rozwiązaniami powyborczymi, bo trzeba zastosować wszelkie metody, nawet niestandardowe, aby zaoszczędzić Polsce należne jej pieniądze” – powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

Warszawa i Bruksela od lat toczą spór dotyczący naruszeń prawa. Polska musi osiągnąć serię, aby uwolnić pozostałe środki unijne kamienie milowe Powołany przez Komisję Europejską obejmuje wprowadzenie reform gwarantujących niezależność sądów, promujących cyfryzację i zwiększających konkurencyjność gospodarki.

Chodź za mną Świergot.

READ  Carrefour Polska przyłącza się do bojkotu PepsiCo