Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska otwiera nową morską drogę wodną, ​​aby zmniejszyć zależność od Rosji

Najwyżsi przywódcy polscy świętowali otwarcie nowego kanału – choć niedokończonego – w którym, jak mówią, statki nie będą już musiały szukać pozwolenia od Rosji.

Zezwolenie to jest niezbędne dla przejścia z Morza Bałtyckiego do portów Zalewu Wiślanego.

Impreza odbyła się z okazji 83. rocznicy sowieckiej inwazji na Polskę w czasie II wojny światowej i symbolizowała koniec roszczeń Moskwy do gospodarki i rozwoju regionu graniczącego z rosyjską eksklawą kaliningradzką.

Rząd twierdzi, że droga wodna daje Polsce pełną suwerenność nad północno-wschodnim regionem, który potrzebuje inwestycji i rozwoju gospodarczego.

„Chodziło o to, aby otworzyć tę drogę wodną i nie trzeba prosić o pozwolenie nieprzyjaznego kraju, którego urzędnicy nie zawahają się atakować i ujarzmiać innych” – powiedział polski prezydent Andrzej Duda.

Powiedział, że inwestycja opłaci się poprzez rozwój handlu, handlu i turystyki, zwiększenie wartości okolicznych gruntów oraz rozwój miast i portów na lagunie.

Kilka tysięcy ludzi z narodowymi biało-czerwonymi flagami zebrało się w deszczu, aby obserwować, jak statek techniczny Zodiac II przechodzi przez śluzy, aby otworzyć kanał.

Na dwóch łodziach znajdowali się członkowie Wojsk Specjalnych Żandarmerii Wojskowej, z nazwą Zodiac II na prawej burcie statku.
W uroczystości otwarcia kanału wzięli udział członkowie Wojsk Specjalnych Żandarmerii Wojskowej.(Reuters: Michał Ryniak/Agencja Wyborcza.pl)

Zagrano hymn narodowy, a statki zadąły w rogi.

Oczekuje się, że małe statki i łodzie będą dozwolone w niedzielę.

Jarosław Kaczyński, szef polskiej prawicowej partii rządzącej, powiedział tłumom, że będzie to otwarcie czwartego co do wielkości portu w Polsce. [Elblag] Nowy impuls do rozwoju tej ziemi” zmniejszy bezrobocie, które jest obecnie jednym z najwyższych poziomów w Polsce i wynosi 7,6 proc.

Kaczyński podkreślił, że budowa kanału pokazała, że ​​”Polska jest prawdziwie wolnym, suwerennym i silnym krajem”.

Kanał, wybudowany za prawie 2 mld zł (626 mln dolarów), przecina Mierzeję Wiślaną na wschód od Gdańska.

Umożliwia statkom podróż z Bałtyku i Zatoki Gdańskiej do niewielkich portów Elbląka i Zalewu przez rosyjską Cieśninę Bilava bez konieczności uzyskania zezwolenia.

Skraca to trasę Bałtyk-Elbląg do około 100 kilometrów.

Statki towarowe nie będą jednak mogły skorzystać z przejścia, dopóki podejście do El Black Harbour nie zostanie pogłębione do 5 metrów.

Praca, która ma kosztować 100 milionów złotych (31 milionów dolarów), wywołała kontrowersje między rządem a władzami miasta.

AP

READ  Bezrobocie w Polsce wyniosło w kwietniu 5,1%, według Ministerstwa Pracy PAP