Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska planuje audyt etykiet roślinnych produktów mięsnych

Polska planuje audyt etykiet roślinnych produktów mięsnych

Polska może zakazać umieszczania słowa „mięso” na etykietach roślinnych produktów mięsnych – wynika z projektu dekretu.

W Projekt zamówieniaMinisterstwo Rolnictwa przygotowało plany cenzury używania takich określeń jak „szynka”, „wędzone mięso” i „kiełbasa” w odniesieniu do żywności wegetariańskiej.

Wydaje się, że ministerstwo przygotowało zmiany pod naciskiem polskich organizacji rolniczych. Organizacje te opowiadały się za ochroną prawną, aby zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd przez wegańskie produkty mięsne.

Posunięcie to jest następstwem podobnych wysiłków mających na celu cenzurę żywności wegańskiej w krajach UE, w tym we Francji i Włoszech.

„To bardzo rozczarowujący rozwój wydarzeń” – stwierdziła Jasmijn de Boo, dyrektor generalna grupy zajmującej się świadomością żywności ProVeg International. Wiadomości pochodzenia roślinnego (PBN). „Badania pokazują, że konsumenci po prostu nie są zdezorientowani używaniem nazw „mięso” w odniesieniu do żywności pochodzenia roślinnego”.

Co mówi projekt polskiego dekretu?

Projekt zarządzenia został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Prawa we wtorek, 5 grudnia. Respondenci mieli 24 godziny na wyrażenie swoich wątpliwości dotyczących propozycji.

Jeśli nakaz stanie się obowiązującym prawem, na etykietach produktów wegańskich mięs nie będzie można umieszczać określeń takich jak „szynka roślinna” i „kiełbasa wegańska”. Zdaniem polskiego Ministerstwa Rolnictwa ma to na celu ochronę integralności etykiet stosowanych na produktach mięsnych.

Jednak Anna Spruek, dyrektor operacyjna Green REV Institute, polskiej grupy proekologicznej, widzi inną motywację. „To nie jest argument dotyczący wiarygodnych informacji dla konsumentów” – stwierdził PBN. „To walka o miejsce branży wegańskiej na półkach sklepowych”.

Dodał: „Czy na opakowaniu sera wyprodukowanego z mleka krowiego znajduje się informacja o antybiotykach, hormonie PMSG, dopłatach w ramach Wspólnej Polityki Rolnej lub warunkach, w jakich zwierzę żyło i umierało? NIE.”

Ogłoszenie nazwał „prezentem od Mikołaja” dla lobby mięsnego (6 grudnia to w Polsce Mikołajki).

READ  Policja otwiera ogień do migrantów na granicy polsko-białoruskiej - EURACTIV.com

Wegetarianizm w Polsce rośnie

Nowy projekt dekretu wydaje się być odwetem polskich lobbystów mięsnych za wegetarianizm kraju.

W ostatnich latach wegetarianizm stał się w Polsce popularny. Rosnąca liczba Restauracje wegetariańskie Od Warszawy po Wrocław otworzyły się drzwi. Wiele z nich jest tradycyjnych Kuchnia polskaW tym PierogiBycie weganinem jest łatwe.

Mocny dla Polski Tożsamość rolnicza. Kraj jest czołowym producentem żyta, ziemniaków i jabłek. Mimo to polska branża wieprzowa często cieszy się dużym zainteresowaniem grup rolniczych. Ostatnio w Polsce Hodowcy świń Zyski spadły.

Atakowanie wegańskich produktów spożywczych w celu ratowania branży hodowli zwierząt „zaszkodzi polskiemu rynkowi w świetle popytu konsumentów na produkty zawierające białka roślinne” – stwierdził De Boo.

„Chcemy, aby przemysł i rząd pracowały nad aktywnym promowaniem żywności przyjaznej dla klimatu” – dodał.

Według De Bou względy zdrowotne powinny również skłonić rząd do promowania mięs pochodzenia roślinnego. „Przeciętny Polak spożywa rocznie 80 kg mięsa, czyli więcej niż oficjalne zalecenia Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w Polsce” – zauważył.

zapasy Adobe Mięso wegetariańskie staje się w Polsce coraz bardziej popularne

Etykiety roślinne pod presją w całej Europie

Diety wegańskie spotykają się z rosnącą presją rządów na całym kontynencie. Na przykład we wrześniu 2023 r. rząd francuski przedstawił projekt dekretu zakazującego 21 „nazw mięs”, w tym „stek”, „eskalopa” i „szynka”, z dań wegetariańskich produkowanych i sprzedawanych we Francji.

Na początku tego roku 44 firmy i organizacje wezwały rząd Wielkiej Brytanii do odrzucenia ograniczeń w zakresie etykietowania roślinnych zamienników mleka. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) potwierdził, że urzędnicy ds. standardów handlowych opracowują dokument koncepcyjny na ten temat.

Natomiast szwajcarski sąd w styczniu 2023 r. orzekł, że etykiety produktów „mięsnych” stosowane przez producenta żywności pochodzenia roślinnego nie wprowadzają konsumentów w błąd.

De Boo wyjaśnił: „Rozporządzenie (UE) nr 1169/2011 zapewnia już skuteczne ramy zapobiegające przekazywaniu konsumentom fałszywych, wprowadzających w błąd lub niejasnych informacji”.

READ  Opozycja twierdzi, że po wyborach przedstawiciele partii rządzącej w Polsce staną przed Trybunałem Stanowym

Podczas gdy niektóre kraje, takie jak Polska, blokują rozwój żywności pochodzenia roślinnego, rok Perspektywy rolnictwa UE Przewiduje, że do 2035 r. nastąpi stopniowe przechodzenie na dietę roślinną.

Nie ma jeszcze oficjalnej polityki

Nie jest jeszcze pewne, czy projekt polskiego dekretu wejdzie w życie. Firmy, w tym REV, miały możliwość wyrażenia swoich obaw podczas 24-godzinnego procesu konsultacji.

„REV przez wiele lat wzywał, aby Wspólna Polityka Rolna była wspólną polityką na poziomie UE, a nie polityką dotyczącą mięsa i produktów mlecznych” – stwierdził Spurek. PBN. „Przygotowujemy plan ataku, ponieważ obrona nie jest naszą naturalną pozycją”.

Jednak sytuacja nie będzie łatwa. Oczekuje się, że powstanie nowa trójpartyjna koalicja, na której czele stanie Sojusz Obywatelski (KO) Donalda Tuska. Złożył przysięgę W ciągu najbliższych kilku dni. Przed wyborami Tusk powitał członków Akronia, popularny ruch chłopski, w KO. Nowym ministrem rolnictwa najprawdopodobniej zostanie Michał Kołodziejczak, jeden z założycieli ruchu.

Partner sojuszu, The Polskiej Partii Ludowej (PSL) przewodził kampanii przeciwko wyższym podatkom na mięso i produkty mleczne. Jej lider Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w przypadku prób podniesienia podatków na produkty pochodzenia zwierzęcego PSL „wyrzuci je od razu do kosza”.

W 2021 r. eurodeputowana dr Sylvia Spruek przesłała pięć pomysłów politycznych mających na celu ulepszenie sektora roślinnego do wszystkich głównych polskich partii. Należą do nich zakaz reklamy mięsa, mleka i jaj; Zajęcia „Klimat i prawa zwierząt” w szkołach oraz 0% VAT dla wegetarian. REV stwierdziło, że żadna ze stron nie była zaangażowana w negocjacje w tej sprawie.

Bardziej jak to: