Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska planuje przerzucić 10 tys. żołnierzy na granicę z Białorusią – poinformował minister obrony kraju.

Polska planuje przerzucić 10 tys. żołnierzy na granicę z Białorusią – poinformował minister obrony kraju.

W rozmowie z Polskim Radiem szef MON powiedział, że na granicy będzie około 10 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. będzie bezpośrednio wspierać straż graniczną, a pozostałe 6 tys. w rezerwie.

„Postawa Białorusi nie może lekceważyć naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce” – powiedział Błaszczak w radiu, nazywając to kolejną prowokacją.

„Wszystko, co dzieje się na Białorusi, jest skoordynowane z działaniami Rosji” – powiedział Błaszczak cytowany przez CNN.

Napięcia wzdłuż białorusko-polskiej granicy narastają od czasu, gdy kilku bojowników Wagnera stacjonowało na Białorusi po upadku przerwanej rebelii Jewgienija Prigożyna w czerwcu.

W zeszłym miesiącu ministerstwo obrony Białorusi ogłosiło, że przeprowadzi wspólne ćwiczenia wojskowe z milicją Wagnera w pobliżu granicy z Polską, członkiem NATO.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział 29 lipca, że ​​100 żołnierzy z rosyjskiej grupy najemników Wagner zmierza w kierunku wąskiego pasa ziemi między Polską a Litwą.

Według CNN polski premier powiedział, że jego rząd otrzymał informację, że najemnicy Wagnera przemieścili się w okolice miasta Grodno na zachodniej Białorusi, w pobliżu obszaru zwanego Przesmykiem Suwalskim lub Korytarzem.

Mówi się, że tysiące żołnierzy Wagnera przebywa na Białorusi po nieudanym puczu wojskowym w Rosji.

Morawiecki oskarżył Białoruś, kluczowego sojusznika Rosji, o wysyłanie migrantów na zachód w celu rozprawienia się z polskimi siłami granicznymi. Dodał, że do tej pory w tym roku około 16 000 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.

Według CNN Morawiecki dodał, że ruchy wojsk wydają się być kolejnym elementem tej kampanii mającej na celu destabilizację granicy. „Prawdopodobnie będą przebierać się za białoruskich strażników granicznych i wjeżdżać na polską granicę i pomagać nielegalnym imigrantom w Polsce, ale mogą też udawać nielegalnych imigrantów i próbować wkraść się do Polski, a to stwarza dodatkowe ryzyko” – powiedział. CNN.

Twierdzenia pojawiają się, gdy białoruskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało w zeszłym miesiącu, że przeprowadzi wspólne ćwiczenia wojskowe z myśliwcami Wagnera w pobliżu granicy z członkiem NATO. (ANI)

READ  Polska wzywa rosyjskiego ambasadora w związku z komentarzem do masakry

Ten raport jest generowany automatycznie z serwisu informacyjnego ANI. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.