Warszawa twierdzi, że rosyjski wywiad zorganizował siatkę szpiegowską w celu prowadzenia sabotażu i propagandy.
Polska oskarżyła 16 obcokrajowców o szpiegostwo po tym, jak na początku tego roku rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską.
Warszawa poinformowała w środę, że podejrzani, oskarżeni o prowadzenie działań sabotażowych i propagandowych pod kierownictwem rosyjskiego wywiadu, przyznali się do stawianych im zarzutów. Siatka szpiegowska została rozbita na początku tego roku.
„Aktami postawiono 16 cudzoziemców oskarżonych o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb wywiadowczych na terytorium Polski i udział w zorganizowanej grupie przestępczej” – poinformował w oświadczeniu koordynator biura wywiadu Mariusz Kamiński.
„Do ich zadań należy lokalizacja obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie pociągów przewożących Ukrainę z pomocą wojskową i humanitarną oraz przygotowanie na wypadek wykolejenia pociągów” – dodał.
Działania sabotażowe i propagandowe miały także na celu zwrócenie nastrojów Polski przeciwko sąsiedniej Ukrainie – czytamy w oświadczeniu.
16 rosyjskich szpiegów staje przed sądem. Lubelscy prokuratorzy zidentyfikowali szpierowali akty akty uziszenia przeciuko czrunkom ataku szpiegowskiej – uziszeni na platformie rosyjskiego vydavyatu vyadywatu prowadziwskie porty i niewiats militarynych,…
– Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) 22 listopada 2023 r
„Lubelska prokuratura postawiła zarzuty członkom niebezpiecznej siatki szpiegowskiej – oskarżeni, zwerbowani przez wywiad rosyjski, prowadzili operacje wywiadowcze wokół portów i jednostek wojskowych, przygotowywali akty dywersyjne, prowadzili działania propagandowe przeciwko Polsce” – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. w oświadczeniu opublikowanym w X. „Każdemu z nich grozi do 10 lat więzienia”.
Polska, członek NATO, jest głównym węzłem zachodniego uzbrojenia wysyłanego na Ukrainę w celu wsparcia jej walki z rosyjską agresją.
Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., konserwatywny rząd Polski skupił się na wzmocnieniu sił zbrojnych i wydał 16 miliardów dolarów na czołgi, systemy przechwytujące rakiety i myśliwce. .

Stanisław Lem jest współpracownikiem serwisu Przecław News, gdzie pisze o wiadomościach, polityce, biznesie, technologii, sporcie, rozrywce i stylu życia. Koncentruje się na przejrzystym przedstawianiu aktualnych wydarzeń oraz dostarczaniu praktycznych i wiarygodnych informacji, pomagając czytelnikom lepiej rozumieć tematy ważne na co dzień.

Więcej artykułów
Przetworzone mięso szkodzi wątrobie. Lekarze ostrzegają przed popularnymi produktami
Metro 2039 oficjalnie zapowiedziane. 4A Games ujawnia szczegóły nowej odsłony
Debiut Oskara Pietuszewskiego w reprezentacji Polski. Młody skrzydłowy dał impuls w kluczowym meczu