Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska udaremnia rosyjskich cyberszpiegów atakujących europejskich dyplomatów – POLITICO

Polska udaremnia rosyjskich cyberszpiegów atakujących europejskich dyplomatów – POLITICO

Rosyjscy hakerzy stojący za kampanią Solar Winds wydobyli informacje z ministerstw i instytucji dyplomatycznych krajów UE i NATO, ujawnił w czwartek polski wojskowy i narodowy CERT.

Kampania wciąż trwa Do raportu rządowegoWykorzystywał e-maile podszywające się pod europejskie ambasady, aby atakować pracowników placówek dyplomatycznych.

„Celem wydania zalecenia jest zakłócenie trwającej kampanii szpiegowskiej, nałożenie dodatkowych kosztów na operacje przeciwko sojusznikom oraz umożliwienie wykrywania, analizowania i monitorowania działalności dotkniętych stron i szerzej rozumianej branży bezpieczeństwa cybernetycznego” – czytamy w oświadczeniu.

W wiadomości lub w załączonym pliku PDF zaproszenie na spotkanie otwiera łącze, które odsyła odbiorcę do pliku do pobrania lub kalendarza komunikatora, który infekuje go złośliwym oprogramowaniem.

Wiele elementów obserwowanych w kampanii, w tym stosowane techniki i narzędzia, pokrywa się z działaniami opisanymi wcześniej przez Microsoft jako odpowiedzialne za atak Solar Winds rosyjskie ugrupowanie „Nobalium” i Montiant „APT29”. Tysiące systemów i klientów na całym świecie.

Janusz Cieszyński, pełnomocnik polskiego rządu ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział POLITICO, że CERT i kontrwywiad wojskowy zrobiły na nim duże wrażenie.

READ  Po Polsce Rumunia chce kupić amerykańskie czołgi Abrams