Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska wstrzymuje dostawy broni na Ukrainę w związku ze wzrostem rzędów zbóż |  Wiadomości ze świata

Polska wstrzymuje dostawy broni na Ukrainę w związku ze wzrostem rzędów zbóż | Wiadomości ze świata

Wojna na słowa wybuchła po tym, jak trzy kraje europejskie ogłosiły embargo na ukraińskie zboże. Polscy urzędnicy mówią teraz, że wstrzymują transfery broni do swoich sąsiadów, ale zaprzeczają, że winę ponosi kwestia zboża.

Przez Dan Cairns, korespondent wiadomości


czw. 21 września 2023 r. 13:47, Wielka Brytania

Polska wstrzymuje dostawy broni na Ukrainę po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował ten kraj w związku z importem zboża, a Warszawa wezwała ambasadora Kevina.

Polska Jest jednym z największych dostawców broni UkrainaPrzeniesienie wielu swojej starej broni, a także przyjęcie dużej liczby uchodźców.

Jednak premier Mateusz Morawiecki powiedział, że plan zakończy się wraz z odnowieniem zapasów broni.

Najnowsza wojna na Ukrainie — otrzymuj aktualizacje na żywo

„Nie będziemy już przesyłać Ukrainie żadnej broni, bo teraz będziemy uzbrojeni w nowocześniejszą broń” – powiedział Polsat News.

Zaprzeczył, aby miało to związek z asortymentem zboża i stwierdził, że jego decyzja nie będzie miała wpływu na transfery broni przez Polskę, gdzie Rzeszów jest międzynarodowym centrum zamykania broni na granicy.

Stosunki pogorszyły się po tym, jak w zeszłym tygodniu Polska dołączyła do Węgier i Słowacji, przedłużając unijny zakaz na ukraińskie zboże, aby chronić własnych rolników.

Prezydent Zełenski ONZ w Nowym Jorku we wtorek.

„Ostrożnie, niektórzy w Europie bawią się w solidarność na arenie politycznej, zamieniając ziarno w thriller” – powiedział.

„Może się wydawać, że odgrywają własne role. W rzeczywistości pomagają moskiewskiemu aktorowi przygotować scenę”.

Polska wezwała w środę ambasadora Ukrainy za ubliżające wypowiedzi, a wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wyraził „zdecydowany sprzeciw”.


Obraz:
Prezydent Zełenski powiedział ONZ, że embargo na zboże pomaga Rosji

Zacytowała wypowiedź Wasyla Zwarycza, który stwierdził, że „składanie skarg do sądów międzynarodowych nie jest odpowiednią metodą rozwiązywania problemów między naszymi krajami”.

READ  FNE w Gdyni Polski FF 2021: Operacja Hiacynt

W niektórych krajach europejskich nastąpił wzrost ukraińskiego zboża, ponieważ rosyjskie sankcje uniemożliwiają eksport do reszty świata.

W piątek Komisja Europejska podjęła decyzję o nierozszerzaniu zakazu sprzedaży na pięć krajów: Rumunię, Bułgarię, Polskę, Węgry i Słowację.

Jednak trzej ostatni zadeklarowali, że będą przestrzegać zakazu.

Ukraina jest jak „tonący człowiek”

Rzecznik MSZ Kijowa Oleg Nikołenko powiedział na Facebooku: „Prosimy naszych polskich przyjaciół, aby odłożyli na bok emocje.

„Strona ukraińska zaproponowała Polsce konstruktywny sposób rozwiązania kwestii zboża”.

Ich ambasador podkreślił „niedopuszczalność” polskiego zakazu i stwierdził, że komentarze polskiego prezydenta Andrzeja Dudy są „błędne”.

Polski przywódca w rozmowie z reporterami w Nowym Jorku powiedział, że Ukraina powinna pamiętać o otrzymaniu pomocy od Polski i porównał swój kraj do „tonącego”.

„Tonący jest bardzo niebezpieczny, bo może wciągnąć w głębinę. Może utopić ratownika” – powiedział.

„Społeczeństwo rosyjskie wychowuje drugiego Hitlera”

Czytaj więcej:
Asertywność i perswazja Zełenskiego mogą okazać się kluczowe w rozmowach waszyngtońskich
Apel Bidena o jedność za Ukrainą sygnalizuje obawy o pokój

Ukraina zagroziła podjęciem środków odwetowych na część importu, jeśli kraje blokujące jej zboże nie zmienią kursu, a także zaprotestowała w Światowej Organizacji Handlu.

Morawiecki odpowiedział w środę w wywiadzie dla Polsat News.

„Ostrzegam władze Ukrainy, bo jeśli w ten sposób będą eskalować ten konflikt, do zakazu importu na terytorium RP dodamy kolejne produkty” – powiedział.

Część komentatorów uważa, że ​​decyzja Polski o wstrzymaniu transferów broni ma związek z przyszłomiesięcznymi wyborami parlamentarnymi.

Rządząca nacjonalistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość została skrytykowana przez skrajną prawicę za protekcjonalne podejście do Ukrainy.

Donald Tusk, szef Polskiego Sojuszu Obywatelskiego, skrytykował decyzję o wstrzymaniu dostaw broni jako „całkowicie nie do przyjęcia”.

Zarzucił rządowi szkodzenie interesom narodowym i „zmarnowanie wielkiej szansy dla całego regionu”.